Plovoucí solární panel pro snadnou instalaci

Norská firma Sunlit Sea si nechala patentovat vlastní plovoucí solární systém vyrobený z panelů, které jsou zalaminované na dvojité hliníkové plechy

Norský startup Sunlit Sea si nechal patentovat svůj vlastní plovoucí solární systém vyrobený z panelů zalaminovaných na dvojité hliníkové plechy. Předem napletené plováky jsou na místě vyrolovány a taženy na místo určení.

Prefabrikovaný plovoucí solární systém, který lze rozložit a vytáhnout lodí pro jeho snadnou instalaci, schválil norský certifikační orgán DNV.

Sunlit Sea, startup se sídlem v norském městě Trondheim, vznikl v roce 2019. Sunlit Sea si nechal patentovat design, který se skládá ze dvou hliníkových plechů svařených dohromady se solárním panelem laminovaným nahoře. Dále Tvrdí, že prefabrikovaná povaha jejího plovoucího solárního systému snižuje náklady pro zákazníky. A také navíc snižuje dopad na životní prostředí v místech instalace.

Plovoucí solární panel od Sunlit Sea

Web společnosti Sunlit Sea uvádí, že první prototyp tohoto startupu vytvořili v roce 2020. Pátou iteraci nasadili na „exponovaném místě“ v roce 2022. Časová osa na webu Sunlit Sea naznačuje, že společnost plánuje nainstalovat svůj první komerční projekt, 936 kWp systému někdy v průběhu tohoto roku.

Plováky jsou dodávané ve strunách a jsou rozložené na místě, než jsou vytažené lodí a připojené k hostiteli větších solárních modulů. Panely mají maximální generační kapacitu 537 W každý z nich, tvrdí Sunlit Sea. Dále uvádí, že její výrobek by měl mít garantovanou minimální životnost 25 let.

„Řešení firmy Sunlit Sea nabízí vynikající chlazení, sníženou degradaci panelu a rychlé nasazení díky prefabrikaci,“ řekl generální ředitel Sunlit Sea Per Lindberg.

Norská společnost Sunlit Sea uvedla, že úzce spolupracuje s univerzitou v Oslu, norským testovacím zařízením Stadt Towing Tank a Institutem pro energetické technologie. Posledně zmíněný Institut pro energetické technologie začal fungovat jako norský jaderný výzkumný subjekt.

Norský certifikační orgán DNV uvedl, že globální plovoucí solární zařízení v tomto desetiletí vzrostou ze současných 3 GWp na 20 až 25 GW. Což je zásadní pokrok v honbě za novými zdroji energie.

Zdroje: pv-magazine, Towpoint