Rodinný průvodce po Paříži

S Disneylandem na prahu, výlohami nahromaděnými cukrárnami a Eiffelovou věží, na kterou se dá vyšplhat, francouzské hlavní město (Paříž) vždy okouzlí rodinné cestovatele.

Psi v kabelkách, rozmarné fontány, darebné Sochy Svobody a dorty jako drahokamy. Paříž uchvátí všechny věkové kategorie svými pohledy, zvuky a podívanou. Seznámení dětí s Monou Lisou nebo skotačení u Eiffelovy věže jsou vrcholy seznamu. Ale je tu také neodmyslitelné kouzlo procházet se po sousedských parcích a elegantních bulvárech ve stínu stromů. I obdivovat kouzelné výkladní skříně, usmívat se s cukrem na rtech z poprášených palačinek na terase kavárny a potkat pouliční umělce na mostech přes Seinu.

Francouzská metropole je snadno dosažitelná pěšky. A nebo s flotilou říčních člunů s možností hop-on-hop-off, otevřených autobusů, kol a elektrických skútrů, které šetří unavené nohy. V metru mohou rodiny předstírat, že jsou strojvedoucí. A to když se prohánějí tunely v předním vagónu automatizovaných linek jedna a čtrnáct, nebo sledovat městský život v pařížských ulicích z nadzemních linek dvě a šest. 

Co dělat v Paříži s dětmi aneb velký rodinný průvodce Paříží

Batolata: Prozkoumejte pařížské umělecké dědictví hrou v Musée en Herbe zaměřeném na děti, pět minut chůze od Louvru. Sezónní výstavy zahrnují tunely v duhových barvách, zrcadlové iluze a další interaktivní prvky a muzeum také pořádá hodinové výtvarné dílny.

Malé děti může fascinovat loutkové představení v Jardin d’Acclimatation, zábavním parku v obrovském lese Bois de Boulogne na západním okraji Paříže, se starými kolotoči, dětskými hřišti a lunaparky. K dispozici jsou také turistické stezky ideální pro kočárky a koupaliště. A vodní mlha jsou darem z nebes v horkých letních dnech.

Divoce populární vědecké muzeum v severní Paříži, Cité des Sciences et de l’Industrie, bude pravděpodobně také hitem zvědavých dětí. Jeho herní sezení „stav, objevuj, experimentuj“ jsou zaměřeny na děti od dvou do sedmi let. Zarezervujte si je online s dostatečným předstihem a poté si udělejte piknik v okolním parku Parc de la Villette s mnoha hřišti a dalšími atrakcemi pro děti.

Zábava v Paříži

Slunečný den v parku s jezerem; Rodinný průvodce po Paříži
Pronásledování historických dětských plachetnic v rybníku je součástí zábavy v Jardin du Luxembourg

Děti do 10 let: Tolik života v Paříži se točí kolem zelených ploch a historická Jardin du Luxembourg se jeví jako jedna z největších ve městě. Pronásledování historických plachetnic s klackem kolem okrasného jezírka je již dlouho bujarou rodinnou aktivitou. Fanoušci newyorské Sochy svobody mohou zahrady využít jako výchozí bod pro honbu za pokladem. Proto, aby našli pět pařížských replik, z nichž jedna je zde.

Výstup na Eiffelovu věž je oprávněně jednou z nejoblíbenějších pařížských rodinných atrakcí. Pečlivě si rezervujte online vstupenku. Proto, abyste zajistili nejvhodnější kombinaci schodiště/výtahu pro vás a děti – je to 674 schodů. Nebo výtah do druhého patra, odkud všechny vyveze na vrchol poslední povinný výtah. Za předpokladu, že to dovolí čas na spaní, zvažte večerní návštěvu, kdy davy prořídnou a západ slunce bude mít své kouzlo.

Za deštivého dne si mladí vynálezci užijí úkryt v Musée des Arts et des Métiers v Le Marais, muzeu technologických přístrojů z 18. století. Pronajměte si dětské audioprůvodce, abyste se dozvěděli o jeho fascinujících šílených vynálezech s anglicky mluvícím robotem.

Rodinné prohlídky a výstupy

Dospělí a náctiletí: I když se to nedoporučuje pro mladší 13 let, hrůzostrašné katakomby – kde Paříž 18. století ukládala své mrtvé k odpočinku v podzemních tunelech. Ty jsou obvykle velkým hitem u starších dospívajících. Prohlídky s vlastním průvodcem vedou téměř 1,5 km dlouhý okruh vinoucí se kolem kostí a značek hrobů hluboko pod zemí. Rezervujte si je online sedm dní předem, abyste měli nejlepší šanci na získání lístků. 

Zatímco Cathédrale Notre-Dame se znovu otevře až v prosinci 2024, zážitek Éternelle Notre-Dame, který se nyní instaloval pod nádvořím katedrály, se ukázal jako velký hitem u dospívajících. Účastníci si jen nasadí batoh a náhlavní soupravu pro virtuální realitu. Proto, aby je mohla přenést na střechu katedrály, kde mohou zblízka obdivovat její růžové okno a dozvědět se o její 850 leté historii.

Bezplatná aplikace po Paříži FlashInvader je další dobrou volbou pro dospívající. Posílá rodiny po celé Paříži na lov, aby našly pixelované keramické mozaiky od anonymního francouzského pouličního umělce Invader. Existuje asi 1 500 bodů, které je třeba najít. Nejvyšší pixel art je na vrcholu Eiffelovy věže.

Dvě rodiny při pohledu na expozici v muzeu
Pařížské muzeum průmyslového designu Musée des Arts et Métiers je vhodné pro děti všech věkových kategorií

Místa v Paříži vhodná pro rodiny s dětmi

Batolata: Pařížské brasserie jsou otevřené po celý den, takže jsou skvělé pro časné rodinné večeře. Rezervujte si stůl pro skvělé klobásy, kaši a lahodnou zmrzlinu Paris-Brest v nové Brasserie des Prés. Při rezervaci předem existuje možnost zahrnout do rezervace batole, abyste zajistili prostor pro kočárek. K odpolednímu občerstvení vyzkoušejte croissanty nebo jablky plněné chausson (boty z listového těsta) z Du Pains et des Idées poblíž Canal Saint-Martin. Společný stůl venku se jeví jako ideální pro bezstarostné skotačení s kočárkem.

Děti do 10 let: Jídlo se slanými a sladkými palačinkami v Breizh Café v Le Marais je pařížským obřadem. Cukrárna je dalším vrcholem. Vyzkoušejte okouzlující dorty, umně navržené tak, aby připomínaly ovoce a květiny, od slavného cukráře Cédrica Groleta.

Detail pečiva ve výloze; Rodinný průvodce po Paříži
Děti jakéhokoli věku si zamilují sladké pečivo z jedné z mnoha pařížských cukráren

Dospělí a teenageři: Udělejte dojem na starší děti jídlem na střeše v Le Perchoir Porte de Versailles, 30 minut jízdy metrem od Eiffelovy věže. Sídlí na velké městské střeše a kuchaři používají sezónní produkty vypěstované na místě – DJ sety hraje většinu večerů. Dobrou zábavou jsou také bujaré párty v gastronomické hale La Felicità a italská trattoria Libertino. Obě od velmi populární pařížské skupiny Big Mamma. A pravděpodobně se taky stanou hitem u odchozích dospívajících.

Zajímavost

Než Gustave Eiffel přišel se svým mistrovským dílem Eiffelova věž obsahující 18 038 železných kusů sešroubovaných dohromady, navrhl a postavil vnitřní rám pro Sochu Svobody sochaře Bartholdiho (1885). Jen její pětimetrová hlava se vystavila na světové výstavě v Paříži v roce 1878, než se s tělem a pochodní odeslala do New Yorku.

Kde se ubytovat v Paříži s dětmi

Batolata: Hôtel Jeanne d’Arc, zastrčený v tiché uličce, pět minut chůze od okouzlujícího Place des Vosges a Seiny, se jeví poklidnou rodinnou adresou v nízkotempové čtvrti Le Marais. Jeho dvoupokojová rodinná apartmá jsou prostorná pro město proslulé malými hotelovými pokoji. Méně přeplněná oblast mezi Jardin du Luxembourg a Jardin des Plantes na levém břehu je místo plné zeleně, které osloví rodiny. Zde má Pepper & Paper 17 dobře vybavených studií a apartmánů se společnou letní zahrádkou.

Děti do 10 let: Necelý kilometr od Eiffelovy věže má Yooma svérázné funkce. Jako je např. robotický recepční a koblihy k snídani, stejně jako praktické výhody prádelny a šestilůžkových pokojů s podložkami na spaní a palandami pro větší rodiny. Nebo pro inspirativní volbu rozpočtu vyzkoušejte karavany, chaty pro šest osob a stanová místa u řeky v Camping de Paris na dalekém západě hlavního města. Do centra města se snadno dostanete kyvadlovým autobusem k nejbližší stanici metra. Nebo si sebevědomí cyklisté mohou půjčit kola a šlapat 6,5 km z kempu přes park Bois de Boulogne k Eiffelově věži.

Tweens and teenageři: Plovoucím Hôtel Off, který kotví na Seině poblíž Gare d’Austerlitz nebo elegantní pokoje s letním promítáním filmů a zahradním stolováním v hotelu Mob v Saint-Ouen, jsou domovem jednoho z největších evropských bleších trhů, Marché aux Puces. Pro ty, kteří chtějí být blíže dění, vyberte si rodinný apartmán s výhledem na Eiffelovu věž. A to se společným krytým bazénem, ​​posilovnou a coworkingovým prostorem v Adagio Paris–Tour Eiffel.

Rodinné cestování a přesuny po Paříži

Jak na to
Vlaky Eurostar spojí Londýn St Pancras s Paris Gare du Nord za dvě a půl hodiny. Velké letecké společnosti, včetně některých nízkonákladových dopravců, létají z měst jako Manchester, Birmingham i Edinburgh. Dále Bristol a Londýn do Paříže Charles de Gaulle nebo Paříže Orly. Děti do čtyř let cestují v metru, RER a autobusech zdarma (nejjednodušší varianta s kočárky). Snižte náklady pro zbytek rodiny pomocí karnetu s 10 vstupenkami. Ten je k dispozici pouze prostřednictvím aplikace Bonjour RATP s kartou Navigo Easy v hodnotě 50 Kč. Děti musí mít 14 let, aby mohly jezdit na elektrokole Vélib nebo elektrickém trottinette (koloběžce). 

Jarní teploty v Paříži se pohybují průměrně kolem 17-20 °C. V červenci a srpnu denní průměry stoupnou na přibližně 25 °C.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol