Plovoucí solární technologie pro akvakulturu

Plovoucí fotovoltaické pole na lososí farmě v Norsku

Norská společnost Inseanergy vyvinula plovoucí solární technologii pro projekty akvakultury. Nedávno tak uvedla do provozu své první komerční pole – a to plovák o výkonu 290 kW pro specialistu na chov lososů Bjoroya – a kromě instalace o výkonu 160 kW i pro farmu na chov tresek.

Inseanergy, norský developer obnovitelných zdrojů, vybudoval plovoucí solární platformu pro použití v projektech akvakultury. Systém SUB Solar se tak instaluje na recyklovaných plovácích kroužcích rybích klecí a lze jej taky použít i v kombinaci s pobřežními zdroji energie, proto aby se snížila potřeba dieselových generátorů. Ty se tradičně používají k napájení rybích farem. Umožňuje také i prodej přebytečné elektřiny do sítě.

Plovoucí solární systém vhodný v kombinaci s hybridním systémovým řešením

Plovoucí solární systém je i podle společnosti zvláště vhodný v kombinaci s hybridními systémovými řešeními. Ty spárují baterie se zmenšenými dieselovými generátory.

Plovoucí solární technologie pro akvakulturu
SUB Solar plovák

Inseanergy nedávno nainstalovala své první komerční instalace po dokončení pilotního projektu s Hofseth International. A to na jedné ze svých rybích farem v norském Stranda. DNV a výzkumná firma SINTEF se sídlem v Trondheimu tak testovaly demonstrátor a provedly i analýzu rizik. Upgradovaný plovoucí systém SUB Solar je i nyní v procesu zajištění certifikace DNV, podle Inseanergy.

Instalace a dokončení pilotního projektu

Generální ředitel společnosti Inseanergy Kari-Elin Hildre řekl, že společnost nedávno instalovala plovák o výkonu 290 kW o průměru 51 metrů na lososí farmě v norském Krakholmenu. Jeho první komerční instalací byl plovák o výkonu 160 kW pro specialistu na chov tresky Gadus Group.

V běžné provozní době na rybí farmě jsou tak solární panely ponořeny do vody, která je zároveň i ochlazuje. Ale také zvyšuje jejich hmotnost a dokonce stabilitu konstrukce a hlavně i zabraňuje znečištění panelů. Kromě toho Inseanergy používá systém pumpy a drenáže k odstranění nečistot a přebytečných částic z plovoucích konstrukcí.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint