Šampion F1 v e-Sportu

Málokdo může říct, že závodil proti šampionovi F1 S. Vettelovi a vyhrál. Lucas Blakeley ale může. Stal se šampionem Formule 1 za McLaren

Málokdo může říct, že závodil proti šampionovi Formule 1 Sebastianu Vettelovi a vyhrál. Ale Lucas Blakeley se tím pochlubit může, protože se stal šampionem F1 za závodní tým McLaren. Je to také závodní superstar, ale pravděpodobně jste o něm ještě neslyšeli. Možná proto, že skotského e-sportovce obvykle najdete na virtuální trati – i když jeho vítězství nad Vettelem bylo ve skutečném voze.

Race of Champions a Lucas Blakeley

Lednový souboj této dvojice v Race of Champions se stal nejnovějším příkladem toho, jak se stírají hranice mezi skutečným a herním světem ve Formuli 1. A podle šéfů závodních týmů jim to pomáhá najít hvězdy budoucnosti.

Lucas nyní závodí za esportový tým McLaren a účastní se globální virtuální Grand Prix. Nyní je mu dvacet let, k motokárám se dostal v sedmi letech a rychle si uvědomil, že chce být jezdcem F1.

Lucas nyní závodí za esportový tým McLaren a účastní se globální virtuální Grand Prix
Šampion v e-sportu F1 Lucas Blakeley

Dále uvedl, že vítězství Lewise Hamiltona v šampionátu v roce 2007 ho inspirovalo dál. Nicméně tento sport byl pro něj příliš drahý na to, aby v něm prorazil. „To je krutá realita pro mnoho závodnických rodin,“ říká. Lucas dostal druhou šanci, když F1 v roce 2017 spustila vlastní e-sportový turnaj, který mu poskytl další cestu do soutěže.

Titul mistra světa v F1

V loňském roce, kdy závodil pod hlavičkou McLarenu, získal titul mistra světa, když do posledního závodu odstartoval z pole position a po celou dobu si udržel vedení.

Jezdci soutěží ve složitých simulátorech, které mají stejné ovládání jako většina závodních vozů a obrazovky pokrývající přední a boční pohledy jezdců.

Závody jsou významnými soutěžemi, které sledují fanoušci po celém světě na streamovacích platformách, jako je Twitch. Podle esportové společnosti Gfinity sledovalo v roce 2022 alespoň jeden závod více než 45 milionů lidí.

Závody jsou významnými soutěžemi, které sledují fanoušci po celém světě na streamovacích platformách, jako je Twitch
Závody F1 v e-sportu získávájí více na popularitě

A když se na vás upírají všechny ty oči, „tlak je obrovský“, říká Lucas v rozhovoru pro BBC Click. „Psychicky je to nejtěžší, výsledky v esportu F1 se mohou změnit doslova během okamžiku,“ říká. „Také se učíte sami o sobě. Jak reagujete na tlak, jak reaguje vaše tělo a jak reaguje vaše mysl.“

Hledání nových talentů eSportu

McLaren patří k jednomu z velkých týmů F1, které věnují pozornost esportu, a účastní se ho i největší značky jako Red Bull, Mercedes a Ferrari. Doufají, že získání podpisu se stane dostupnějším.

V kvalifikačních kolech se používají kopie hry F1 od společnosti Codemasters, přičemž nejlepší hráči jsou zvaní na skautská sezení, která sledují zástupci týmů zvučných jmen.

Některé závodní týmy nyní považují virtuální závody za důležitou součást své budoucnosti. Tyto závody přilákají nové talenty a učiní tento sport atraktivním pro širší publikum.

„Videohra F1 je nejblíže skutečnému závodění, aniž byste museli usednout za volant motokáry nebo vozu,“ říká Lindsey Eckhouse, ředitel licencí a digitálních produktů McLaren Racing. Říká, že hry mohou pomoci vychovávat budoucí hvězdy F1, protože virtuální a fyzický svět se propojí.

Kdo se stane novým šampionem 2023?

Seriál 2023 je nyní v plném proudu a do konce roku by měl být korunovaný příští šampion.

A vzhledem k tomu, že tento měsíc vyšla nová verze hry F1, měly by největší závodní značky doufat, že za virtuální volant usedne více aspirujících esportových šampionů.

Zdroje: bbc.com, Vapol