Smörgåstårta, švédský sendvičový dort

Všichni oslavují mocnou smörgåstårtu, švédskou tvorbu, která se vyhýbá skandinávskému minimalismu ve prospěch kreativního maximalismu. Výsledek? Sendvič, který si žádá vlastní dortový stojan.

Vrstvené „dorty“ Smörgåstårta, které se podávají na všech událostech, od svateb po pohřby, a nacházejí se v pekárnách a supermarketech po celém Švédsku, jsou oslavou pikantnosti. Přicházejí ve všech tvarech a velikostech a mohou kombinovat v podstatě cokoli – i nějaké roztíratelné prvky. Oblíbené jsou rybí paštiky, křen, crème fraîche a smetanový sýr, které se vrství se vším od avokáda a uzených ryb až po vařené krevety a šunku – s takovými klasickými skandinávskými ozdobami, jako je ředkvička, kopr a okurka, sloužící jako čerstvé dekorativní ozdoby.

1. Začněte se svou základnou

Vyšlehejte 100 ml smetany ke šlehání do tuha, poté vmíchejte 1 lžíci křenové smetany. Tu natřete na čtyři krajíce chleba. Ideálně aby to byl mazanec upečený v krbu, jak ho vyrábí značka Polarbröd. Postačí i bílý chléb, zbavený kůrky. A poté už stačí jen vrstva s uzeným nebo rychle konzervovaným lososem (celkem 150 g). 

2. Sestavte si svůj „dort“

Plátky chleba položte úhledně na sebe, aby se vytvořily vrstvy dortu. Vršek a boky potřete zbytkem směsi křenové smetany a uhlaďte je pomocí paletového nože. 

3. Omotejte ho stuhami

Z jedné strany okurky oloupejte čtyři tenké dlouhé plátky a obkroužte je kolem okrajů dortu. Můžete také použít kolečka okurky nebo avokádo a/nebo nějaké sypané bylinky; dobře poslouží pažitka, kopr a petrželka.

Smörgåstårta, Sendvič-Dort
Smörgåstårta je chladná švédská tvorba, která se vyhýbá skandinávskému minimalismu

4. Vytvořte nějaký kontrast

Z nevoskovaného citronu nakrájejte několik velmi jemných plátků a z malé nakládané červené řepy nakrájejte tenká kolečka. Rozpůlená cherry rajčata, plátky ředkviček a julienna mrkev jsou také skvělé pro přidání barvy.

5. Ozdobte vršek

Pomocí melounového míčku naberte ze zbylé okurky kuličky, kterými obložíte okraje. Zbývající kousky lososa stočte do závitků podobných květinám. Pak si doplňte doplňky podle libosti – plátky červené řepy, plátky citronu, snítky kopru, lososové jikry atd.

6. Uklidněte se

Tento výtvor lze připravit hodinu před podáváním a nechat v lednici, dokud nebudete připraveni k jídlu (až 24 hodin dopředu). Tato konkrétní iterace dělá slavnostní jídlo pro dva, ale lze ji snadno rozšířit na větší příležitosti.

Recept na rychle konzervovaného jalovcového lososa:
Naplňte pánev 250 ml vody. Přidejte 35 g hrubé soli, 35 g krystalového cukru a 1 lžičku jalovcových bobulí, poté oloupejte a nahrubo nakrájejte jednu malou syrovou červenou řepu a přidejte všechny ingredience na pánev. 
Přiveďte k varu, povařte, aby se cukr a sůl rozpustily, nechte vychladnout, dokud nedosáhne pokojové teploty, a poté zchlaďte v lednici. 
150 g čerstvého lososa (filetovaného, ​​zbaveného kůže) nakrájejte nadrobno na tenké plátky. Ponořte do studeného nálevu na 7 minut. 
Vyjměte, sceďte a osušte kuchyňskou utěrkou. Solný roztok zlikvidujte.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint