Kapesní krádeže: Nešvar na oblíbených turistických místech Evropy

Nový průzkum ukázal, že některá z nejoblíbenějších turistických míst v Evropě patří k nejhorším místům pro kapesní krádeže

Nový průzkum ukázal, že některá z nejoblíbenějších turistických míst v Evropě bohužel patří k nejhorším místům, kde jsou na denním pořádku kapesní krádeže.

S blížícím se odletem na letní dovolenou si (bohužel) musíme uvědomit, že ne každý, koho na svých cestách potkáme, má dobré úmysly.

Pozor na kapsáře: Studie společnosti Quotezone

Nová studie britské společnosti Quotezone, která se zabývá cestovním pojištěním, upozornila na to, že mnoho oblíbených evropských destinací se stává také oblíbeným místem pro kapsáře.

Výzkumníci zkoumali podíl zmínek o kapesních krádežích v recenzích návštěvníků pěti nejnavštěvovanějších turistických atrakcí každé evropské země. Na prvním místě se umístila Itálie s nejvyšším podílem ze všech zemí kontinentu. Následovala Francie a Španělsko.

Kde si dávat v Itálii největší pozor?

Kapesní zloději v Itálii se vyskytují po celé této hojně navštěvované zemi. Ačkoli mnoho měst a městeček v Itálii přitahuje celoročně hordy návštěvníků, studie zjistila, že nejhorším místem pro kapesní zloděje je Řím.

Společnost QuoteZone zjistila, že na každý milion britských návštěvníků nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Itálie připadá 478 kapesních krádeží.

Výzkum bohužel zjistil, že toto město se pyšní druhým nejvyšším počtem krádeží v celé Evropě
Když se ocitnete v Paříži u Eiffelovy věže, dávejte si pozor na své cennosti

Ikonická Fontána di Trevi v hlavním městě se v tomto žebříčku pro danou zemi umístila na prvním místě. Toto architektonické dílo z 18. století navštíví v průměru neuvěřitelných 1 000 lidí za hodinu.

Turisté do jejích vod ročně vhodí přibližně 1 000 000 eur. Návštěvníci by však měli při vhazování drobných dávat pozor zejména na dav za nimi.

Dalšími oblíbenými místy pro kapsáře Římě má být antické Koloseum a Pantheon. Mimo Věčné město se v online cestovních recenzích v Itálii jako místa s největším počtem odcizených osobních věcí uvádí také Duomo di Milano v Miláně a Gallerie Degli Uffizi ve Florencii.

Nejhorší místa pro kapesní krádeže ve Francii najdete v Paříži

Francie je velmi oblíbenou destinací turistů z celého světa a Paříž patří mezi nejnavštěvovanější města na světě.

Výzkum bohužel zjistil, že toto město se pyšní druhým nejvyšším počtem kapesních krádeží v celé Evropě, a to 251 na milion návštěvníků.

Všech pět nejčastěji sledovaných atrakcí se nachází v Paříži. Není žádným překvapením, že nejrizikovějším místem pro krádeže turistů se stala světoznámá Eiffelova věž.

Kapesní zloději v Itálii se vyskytují po celé této hojně navštěvované zemi
Situace není o nic lepší v Římě

Dalšími místy ve francouzské metropoli, kde je třeba být obzvláště ostražitý, jsou Vítězný oblouk, katedrála Notre-Dame de Paris a muzea Musée d’Orsay a Louvre.

V Paříži se letos v létě konají olympijské hry. Pokud se do Paříže chystáte, dbejte po celém městě zvýšené opatrnosti na svá zavazadla a osobní věci.

Španělsko a Německo na tom nejsou lépe

Přestože Španělsko i Německo přitahují poměrně odlišné typy turistů, v obou zemích se zjistilo 111 případů krádeží na milion návštěvníků.

Barcelona je kapesními krádežemi nechvalně proslulá, a tak není divu, že Las Ramblas je na prvním místě seznamu.

Barcelona je oblíbenou destinací pro kapsáře
Sagrada Familia v Barceloně láká nejen turisty

Las Ramblas, jedna z nejrušnějších pěších ulic v Evropě, je nechvalně proslulá krádežemi. Mnohé z těchto krádeží se odehrávají, když návštěvníci sledují některého z mnoha pouličních umělců.

Také v Barceloně je nesmírně populární bazilika Basílica de la Sagrada Familia, na kterou je třeba si dát pozor. Mimo město jsou horkými místy náměstí Plaza Mayor a Národní muzeum Prado v Madridu, stejně jako jedinečný palác Alhambra v Granadě.

V Německu je nejhorším místem pro kapesní krádeže Braniborská brána v Berlíně. Tato památka z 18. století je známá jako jedna z nejznámějších památek města. V hlavním městě se však nacházejí čtyři oblasti s největším počtem kapesních krádeží.

V Německu je nejhorším místem pro kapesní krádeže Braniborská brána v Berlíně
Na věci si dávejte pozor zejména u Braniborské brány v Berlíně

Potenciálně nebezpečné pro krádeže jsou také berlínská budova Říšského sněmu, East Side Gallery a Památník holocaustu, a to zejména v rušných obdobích.

Mimo hlavní město je mnichovské náměstí Marienplatz místem, kde byste si měli dát pozor na své věci.

Amsterdam v Nizozemsku

Slavná amsterdamská čtvrť červených luceren je jedním z nejoblíbenějších cílů turistů v celém Nizozemsku. Je to také místo, kde se turisté nejčastěji stávají obětí kapesních zlodějů v zemi.

Svou roli v tom pravděpodobně hraje i jeho poloha v centru města. Ta by se však se mohla změnit, protože amsterdamské úřady zvažují přesunutí čtvrti mimo rušné centrum.

Na milion návštěvníků připadá 100 zmínek o odcizených věcech
V Amsterdamu můžete snadno přijít o peníze

Vzhledem k tomu, že na milion návštěvníků připadá 100 zmínek o krádežích, jsou ve městě další oblíbené atrakce.

Dům Anny Frankové, Vondelpark, Rijksmuseum a Van Goghovo muzeum jsou velmi populární – a s nimi se pojí i nebezpečí kapsářů.

Co říká zakladatel společnosti Quotezone

Greg Wilson, zakladatel a generální ředitel společnosti Quotezone, říká, že je sice nešťastné, že tolik atrakcí v Evropě představuje riziko, ale že existují kroky, které můžete podniknout, abyste tyto obavy zmírnili.

„Je nutné být vždy ostražitý. Cennosti, jako drahé šperky, nechávat v hotelu v trezoru. Vždy cestujte s bezpečnou taškou přes tělo se zipy pro zabezpečení telefonů a peněženek. Nebo dokonce s páskem na peníze,“ radí.

„Snažte se nikdy nenechávat osobní věci bez dozoru, protože společnosti poskytující cestovní pojištění vyžadují, aby cestovatelé dbali na „přiměřenou péči“, a mohly by odmítnout pojistné plnění v případě krádeže, pokud byly věci ponechány o samotě,“ dodává Wilson.

„Důležité je také nezapomenout si v případě kapesní krádeže pořídit policejní protokol o ztrátě nebo odcizení věci, protože ten podpoří pojistnou událost.“