Rekordní nejteplejší měsíc v historii

Od doby, kdy byly shromážděny údaje o počasí, nebyl žádný březen tak teplý. Informuje o tom Evropská unie pro změnu klimatu. Ve srovnání s předindustriální dobou byla nyní teplota o 1,68 stupně vyšší.

Teplotní rekordy padají v řadě: Již podesáté za sebou byl měsíc nejteplejší ve srovnání s příslušnými měsíci předchozího roku. Podle údajů ze služby EU pro změnu klimatu Copernicus se stal březen také celosvětově teplejším než kterýkoli předchozí březen od začátku záznamů. Data používaná programem Copernicus sahají až do roku 1950 a k dispozici se nachází i některá dřívější data.

„Březen 2024 pokračuje v řetězci překonaných klimatických rekordů jak pro teplotu vzduchu, tak pro povrchovou teplotu moře, a to desátým rekordním měsícem v řadě,“ řekla zástupkyně ředitele programu Copernicus Samantha Burgessová.

Rekordní nejteplejší měsíc v historii
Teplý březen láká turisty do přírody

Teplota vzduchu na zemském povrchu byla v březnu v průměru 14,14 stupně Celsia, uvedla v úterý služba. To je o 0,73 stupně více než je průměr za referenční období 1991 až 2020 a o 0,10 stupně více než byl dosud nejteplejší březen roku 2016.

Ve srovnání s obdobím 1850 až 1900, předindustriálním referenčním obdobím, byl měsíc o 1,68 stupně teplejší, uvedla. Globální průměrná teplota za posledních dvanáct měsíců (duben 2023 až březen 2024) se naměřila nejvyšší v historii a momentálně se nachází na 1,58 stupni nad předindustriálním průměrem. To však neznamená, že se překročil pařížský cíl 1,5 stupně, protože se sledují dlouhodobější průměrné hodnoty.

2023 – rekordní nejteplejší rok v historii

Už minulý rok byl výjimečným rokem, „ve kterém se klimatické rekordy sypaly jako domino,“ napsal nedávno Burgess v tiskové zprávě. Každý den se naměřilo o více než jeden stupeň Celsia tepleji než v předindustriálních dobách, pokračuje: ,,Teploty v roce 2023 pravděpodobně překročí teploty jakéhokoli období za posledních 100 000 let.“

Služba Evropské unie pro změnu klimatu Copernicus pravidelně zveřejňuje údaje o povrchových teplotách, mořské ledové pokrývce a srážkách. Zjištění se zakládají na počítačově generovaných analýzách. Ty zahrnují miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.