Program Young Driver je i pro stoleté řidiče

Don Mitchell, který nyní má 98 let, boří věkové bariéry a stereotypy tím, že oživuje svou vášeň pro řízení díky programu Young Driver

Don Mitchell, který brzy dosáhne sta let, boří věkové bariéry a boří stereotypy. A to tím, že oživuje svou vášeň pro řízení díky programu Young Driver. Don, který příští rok oslaví 100. narozeniny, se stal příkladem toho, že sny si můžete plnit v jakémkoliv věku. A to zejména těch, které se točí kolem svobody na otevřené silnici.

Don Mitchell

Donova cesta zpět na sedadlo řidiče začala, když se ve svých 94 letech neochotně vzdal řidičského průkazu z bezpečnostních důvodů. Po pěti desítkách let, kdy si užíval řízení, pro něj bylo loučení s ceněnou výsadou srdcervoucím okamžikem. Osud však pro Dona přichystal milé překvapení, a to díky iniciativě Together We Can společnosti Yorkare Homes se sídlem ve Velké Británii.

Program Young Driver

Donovo jedinečné řidičské dobrodružství se odehrálo s pomocí programu Young Driver – řidičského programu určeného především pro osoby mladší 17 let. Program Young Driver, který funguje na soukromých místech po celé zemi, nabízí mladým studentům bezpečný a poutavý způsob, jak získat praktické zkušenosti s řízením.

Pozoruhodné je, že program Young Driver nestanovuje žádnou horní věkovou hranici
Díky programu Young Driver mohl Don Mitchell usednout v 98 letech za volant

Zaměřuje se na klíčové dovednosti, jako je řízení, řazení, brzdění, zvládání křižovatek a kruhových objezdů, a dokonce i paralelní parkování. Výzkum ukázal, že toto včasné seznámení se zodpovědným řízením snižuje nehodovost mezi novými řidiči s řidičským průkazem.

Bez horní věkové hranice

Pozoruhodné je, že program Young Driver nestanovuje žádnou horní věkovou hranici. Proto jsou v něm vítaní jedinci všech věkových kategorií, kteří touží po návratu na sedadlo řidiče. Z 1,3 milionu lekcí poskytnutých za posledních 14 let se Don Mitchell stal dosud nejstarším účastníkem.

Jeho cesta vedla do Obranné dopravní školy v Leconfieldu u Beverley, kde jej posadili do vozu Vauxhall Corsa – britská obdoba Opelu Corsa – vybavený dvojím řízením a na sedadlo spolujezdce usedl plně kvalifikovaný instruktor.

Posadili Dona do vozu Vauxhall Corsa - britská obdoba Opelu Corsa - vybavený dvojím řízením a na sedadlo spolujezdce usedl plně kvalifikovaný instruktor
Do vozu Don usedl se zkušenými instruktory

„Měl jsem radost, že jsem znovu usednul za volant. Je mi líto, že jsem se musel vzdát řidičského průkazu. Mým nejoblíbenějším autem, které jsem kdy řídil, byl Morris Minor. Šlo o nádherné auto a mohl jsem si na něm dělat veškerý servis sám. To znamenalo, že jsem auto nakonec prodal za vyšší cenu, než za jakou jsem ho koupil,“ vysvětlil Don. „Myslím, že jsem v 94 letech stále jezdil docela bezpečně, ale přijde čas, kdy je třeba se toho vzdát. Je skvělé vědět, že jsem nezapomněl všechny své řidičské dovednosti – a stejně jako při jízdě na kole se vám to všechno vrátí.“ Pronesl pokorně 98 letý Don Mitchell.

Zdroje: motor1, TowPoint