Schengenská víza se od června zdražují: Co byste měli vědět?

Evropská komise potvrdila, že cena schengenského víza se od letošního června zvýší. Ze zvýšení cen obvinila inflaci v členských státech EU

Evropská komise potvrdila, že cena schengenského víza se od letošního června zvýší. Evropská komise obvinila ze zvýšení cen inflaci v členských státech.

Zdražení víz až o 12 %

Víza zdraží, konkrétně až o 12 procent. Základní poplatek za schengenské vízum se zvýší z 80 na 90 eur pro dospělé a ze 40 na 45 eur pro děti. Komise ze zvýšení ceny viní inflaci v členských státech.

Poplatky jsou podle ní stále „relativně nízké“ ve srovnání s náklady na vízum v jiných zemích. Například ve Spojeném království začíná cena na 134 eurech, v USA na zhruba 185 eurech a v Austrálii na 117 eurech.

Poplatky jsou podle ní stále „relativně nízké“ ve srovnání s náklady na vízum v jiných zemích
Za zdražování víz může inflace

Mezi země schengenského prostoru patří členské státy EU kromě Irska a Kypru a také Rumunsko a Bulharsko na pozemních hranicích. Ačkoli nejsou členy EU, součástí Schengenské úmluvy jsou také Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko.

Kdo potřebuje schengenské vízum?

Schengenská víza potřebují občané zemí mimo EU, na které se nevztahuje pravidlo 90 dnů pobytu v EU/Schengenském prostoru. Patří sem mimo jiné Jihoafrická republika, Indie, Pákistán, Srí Lanka a Čína.

Jsou potřebná pro turistiku nebo návštěvy rodiny, ale nelze je použít pro práci v 28 evropských zemích. Se schengenským vízem můžete navštívit až 90 dní v průběhu šesti měsíců.

Základní poplatek za schengenské vízum se zvýší z 80 na 90 eur pro dospělé a ze 40 na 45 eur pro děti
Pro dospělé se zvýší poplatek za vízum z 80 na 90 eur (z 1 970 na 2 220 Kč)

Lidé ze zemí včetně USA, Kanady, Spojeného království a Austrálie, kteří přijíždějí na krátkodobou návštěvu, nemusí o schengenské vízum žádat. Mají totiž nárok na 90 dní bezvízového styku z každých 180 dní. Kdo by chtěl zůstat déle nebo pobývat za prací, musel by požádat o jiné vízum ze země, kterou chce navštívit.

Proč se zvyšují poplatky za schengenská víza?

Každé tři roky Komise tyto poplatky vyhodnocuje a může je zvýšit na základě seznamu „objektivních kritérií“. Mezi ně patří míra inflace a průměrný plat úředníka v členských státech.

Zvýšení cen navrhla 2. února po prosincovém zasedání, na němž členské státy revizi podpořily „drtivou většinou“. Komise rovněž navrhla, aby externí poskytovatelé schengenských víz mohli zvýšit své poplatky v souladu s revizí.

EU rovněž zvažuje další zvýšení poplatků pro země, které vykazují „nedostatečnou spolupráci při zpětném přebírání osob“, tedy přijímání osob vyhoštěných z členských států
Prodloužení víza zůstane na částce 30 eur

Maximální částka, kterou si mohou účtovat externí poskytovatelé, například vízové agentury, které jménem členských států vyřizují žádosti o schengenská víza, je obvykle polovina standardního poplatku. Komise navrhla zvýšit tuto částku ze 40 na 45 eur (z 990 na 1 110 Kč). Naproti tomu poplatek za prodloužení schengenského víza zůstane pevně stanovené na 30 eur (740 Kč).

EU rovněž zvažuje další zvýšení poplatků pro země, které vykazují „nedostatečnou spolupráci při zpětném přebírání osob“, tedy přijímání osob vyhoštěných z členských států.

Pro země, které neprokázaly spolupráci při zpětném přebírání občanů, by se mohl poplatek zvýšit ze 120 na 135 eur (z 2 960 na 3 330 Kč) a ze 160 na 180 eur (z 3 950 na 4 440 Kč).