Ceny zlata stále rostou: Může za to geopolitické napětí na Blízkém východě?

Ceny zlata dosáhly nového rekordu, protože napětí mezi Íránem a Izraelem sílí, což vede k bezpečnějšímu nákupu aktiv

Ceny zlata dosáhly nového rekordu, protože napětí mezi Íránem a Izraelem sílí, což vede k bezpečnějšímu nákupu aktiv.

Nový rekord

Ceny zlata ve čtvrtek dosáhly nového rekordu – 2 338,7 dolarů za unci (téměř 17 g). Za růst ceny zlata může především rostoucí napětí na Blízkém východě mezi Izraelem a Íránem.

Podle USA a jejich spojenců je to především kvůli zvýšené možnosti dronů nebo raketových útoků Íránu nebo kterékoli z jeho zástupných skupin na cíle vládní a vojenské infrastruktury v Izraeli.

Ceny zlata ve čtvrtek dosáhly nového rekordu - 2 338,7 dolarů za unci
Cena zlata ve čtvrtek dosáhla nového rekordu za jednu unci

Pokud ano, šlo by o velkou eskalaci současného konfliktu na Blízkém východě, který odstartovala válka mezi Izraelem a Hamásem. Izrael podezřívá Írán z podpory Hamásu, stejně jako jemenské rebely Houthi, kteří útočí na obchodní plavidla v Rudém moři.

Kvůli těmto rostoucím geopolitickým obavám investoři ještě více utíkali ke zlatu a dalším bezpečným aktivům.

Investice proti inflaci

Vyšší inflace a životní náklady v několika částech světa také přispěly k narušení hodnoty peněz. To dále vede lidi k investování do zajištění proti inflaci, z nichž je zlato obzvláště oblíbené.

Trhový analytik Piero Cingari, řekl: „Navzdory obavám z nedávných vyšších než očekávaných údajů o inflaci, Federální rezervní systém zůstal oddaný své projekci tří snížení o 25 bazických bodů v letošním roce.

Russ Mould, investiční ředitel společnosti AJ Bell, který zaznamenal rekordní růst zlata, řekl: „Může to být způsobené také americkou inflací. Samotné centrální banky pokračují v získávání kovu pro diverzifikaci (a možná zvýšit kvalitu) jejich rezerv. Mohli by to být také investoři hledající alternativní útočiště, protože ceny amerického ministerstva financí klesají.

„Rozdíl mezi cenami zlata a cenami amerických státních dluhopisů je obzvláště zarážející. Naznačuje, že komoditní a dluhopisové trhy začínají oceňovat mírou inflace, která je dlouhodobě vyšší. To je zpráva, která v žádném případě nezapadá do preferovaných akciových trhů.

Poptávky zlata v Číně a Indii

Čínská poptávka výrazně přispívá k podpoře zlata. Čína a Indie patří mezi dva největší spotřebitele zlata, zejména pokud jde o zlaté šperky. V roce 2023 Čínská lidová banka údajně nakoupila asi 225 tun zlata, čímž její rezervy vzrostly na 2 235 tun.

Na druhé straně poptávka po zlatých špercích v Indii dosáhla v roce 2023 podle World Gold Council asi 562,3 tun.

Ross Norman, generální ředitel společnosti MetalsDaily, řekl: „S dostupnými maloobchodními úsporami ve výši přibližně 20 bilionů juanů, akciovým trhem s volným pádem a nerealizovanými ztrátami v sektoru nemovitostí, představuje zlato jednu z mála jistých a spolehlivých investic.

„V lednu 2024 došlo k ohromujícímu výběru 271 tun zlata ze Shanghai Gold Exchange, což někteří považovali za zástupce místní poptávky. Slyšeli jsme také, že bezpečnostní firmy prováděly vysoce nadprůměrné dodávky zlata ze Západu na Východ, ale opět to není dost na to, aby odpovídalo způsobu a rozsahu růstu ceny zlata.

„Ale čínská poptávka je neprůhledná a zprávy a zpravodajství jsou často neoficiální. Některé vstupní body importu se dobře monitorují, zejména Hongkong, ale jiné trasy méně. O místních cenách se ví, ale často to může být zavádějící. Vysoké ceny zlata může způsobovat vysoká poptávka nebo jednoduše nízká dostupnost,“ dodal Norman.

Zdroje: euronews, TowPoint