Oslava slunce i výstavy tulipánů v dubnu

Pomerančovník plný ovoce na jaře s věží La Giralda v pozadí ve španělské Seville

Jaro je tady – i když je v Alpách ještě trochu sněhu na konci sezóny – s holandskými tulipánovými slavnostmi, kvetoucími Cotswolds, ale i oslavnými vodními bitvami v Thajsku.

Duben je měsícem slunce a pobřežní zábavy, díky níž jsou krátké útěky na pláže opět na dosah. Zatímco poslední alpský sníh zabaví milovníky zimních sportů jen o něco déle. Ve většině středisek po celých Alpách končí lyžařská sezóna tento měsíc, aby to bylo vidět na několika vysokooktanových festivalech ve vysokých nadmořských výškách – mezi nimi Zermatt Unplugged ve Švýcarsku a Top of the Mountain v Ischglu v Rakousku, které přinášejí hudbu hory.

Oslavy thajského Nového roku dále zachycují svá města. Coachella zahajuje letní hudební festivaly v kalifornské poušti a cestování obohacují velikonoční oslavy po celém světě.

V severnějších zeměpisných šířkách se duben stává svědkem vrcholných jarních výstav tulipánů ale i 5 000 okrasných japonských kvetoucích třešní vysazených po celém Hamburku, sesterském městě Ósaky, kde japonské komunity pořádají ohňostroje a slavnosti třešňových květů. Podobné oslavy lze vidět i v severních městech, jako je Kodaň a Stockholm.

Thajsko

Polovina dubna označuje tradiční nový rok ve velké části jihovýchodní Asie. Naproti tomu v Thajsku na festivalu Songkran (13.–15. dubna) propukají města po celé zemi do třídenního vodního boje. Vedle slavnostních rituálů v buddhistických chrámech – kde mniši používají vodu k duchovní očistě, k očištění všech křivd z minulého roku a požehnání tomu nadcházejícímu – najdete stánky prodávající vodní pistole, kbelíky a kelímky. Toto je nejžhavější období roku a obvykle se setkává s dobrou náladou. Hlavní město na severu Chiang Mai dělá největší vlnu tohoto veselí. Zatímco Khao San Road je centrem Bangkoku Songkran, s ulicemi čtvrti pro batůžkáře, které jsou vesměs ohraničeny pro veselí.

Tip pro zodpovědné cestování: Pokud byste raději byli u moře, vydejte se na ostrov Koh Samui, další centrum pro oslavy Songkran. Některá místa k pobytu zde byla postavena a provozována tak, aby se minimalizoval dopad na životní prostředí. Jde například o vily na útesu v zátoce Tongsai s bio restaurací nebo luxusní chaty s doškovou střechou v Six Senses. Alternativně se můžete vydat na okružní jízdu tuk-tukem. A následně se tak ubytovat v místních penzionech na 11 denní skupinové cestě po severním Thajsku s Responsible Travel.

Chrám Phra Singh Waramahavihan při západu slunce v Chiang Mai, Thajsko; Oslava slunce i výstavy tulipánů v dubnu
Chrám Phra Singh Waramahavihan při západu slunce odráží v louži v Chiang Mai, Thajsko

Tignes & Val d’Isère, Francouzské Alpy

Pozdní sezóna v lyžařské oblasti Espace Killy je pro milovníky zimních sportů sázkou na jistotu. A to zejména proto, protože sjezdovky zůstávají otevřené až do začátku května. Sněhové pokrytí není tak zaručené jako kdysi kdekoli v Alpách, ale čím výše se dostanete, tím větší je šance, že svahy zůstanou zakryté až do jara. Oblast, které dominují hlavní střediska Val d’Isère (1 850 m) a Tignes (2 000 m), těží z převážně severně orientovaných sjezdovek a vysokohorského lyžování na ledovci Grande Motte (3 455 m) devět měsíců v roce. Přidejte k tomu kombinovaných 305 km sjezdovek se sjezdovkami pro všechny úrovně lyžařů a snowboardistů (plus sáňkování, sněžnice, husky sáňkování a dokonce i potápění pod ledem), stejně jako celou řadu vleků. Ty vám umožní jet zpátky do města, pokud to vaše nohy nebo sníh vzdají.

Tip pro zodpovědné cestování: V roce 2022 získala společnost Tignes značku FLOCON VERT. Ta oceňuje úsilí vynaložené na podporu udržitelného, ​​sociálního a kulturního rozvoje. SeeTignes sestavil praktického průvodce pro návštěvníky s tipy, jak zajistit, aby dopad na planetu minimalizoval každý cestovatel.

Severně orientované svahy v Tignes jsou na jaře stále pokryté sněhem.
Severně orientované svahy v Tignes jsou stále zasněžené s příchodem jara a vítají lyžaře v pozdní sezóně

Amsterdam, Nizozemsko – oslava barev

Duben se stává převratným měsícem pro pestré holandské oslavy. 27. den, jeho Koningsdag, když oranžově odění hodovníci vyjdou do ulic po celé zemi, aby oslavili královské narozeniny během jednodenního státního svátku. To si v Amsterdamu užijí bludištěm bleších trhů, večírků u kanálu a nesčetnými hudebními festivaly. Ale pokud chcete rozšířit své barevné spektrum za oranžovou (národní odstín, který se nosí na poctu ‚Dům Oranje‘ holandské monarchii), tulipánová sezóna vás více než uspokojí. Tento měsíc je na svém vrcholu. Což se umocňuje měsíčním festivalem tulipánů, který přináší do parků a zahrad speciální výsadby, přehlídky a akce.

Tip pro zodpovědné cestování: Jeďte vlakem.

Barevná řada budov a jarní květiny s výhledem na jeden z amsterdamských kanálů.
Barevná řada tradičních budov a jarních květin s výhledem na jeden z amsterdamských kanálů v Nizozemsku

Cotswolds, Spojené království

Batsfordské arboretum je domovem britské národní sbírky japonských kvetoucích třešní – s více než 120 stromy napříč zahradami. Ty sídlí hned vedle hezkého, medově zbarveného obchodního města Cotswold Moreton-in-Marsh. Období květů se každoročně diktuje zčásti počasím, ale stromy se zdají obvykle nejlepší kolem poloviny dubna. Jen hodinu jízdy na jih, ve Westonbirtu, nabízí Národní arboretum také barevné ukázky třešní spolu s magnóliemi, kaméliemi a rododendrony brzy na jaře, po kterých se po lesních pasekách rozvinou koberce původních zvonků. Dále jsou četné přírodní rezervace Cotswoldu hlavními místy pro jarní květinové procházky. A to včetně Littleworth Wood na okraji Snowshill Manor and Garden a přírodních rezervací Foxholes a Frith Wood. Ty jsou všude od konce března až do května plné zvonků.

Tip pro zodpovědné cestování: Vydejte se pěšky po 165 km dlouhé národní stezce Cotswold Way. Ta vede po západním okraji Cotswold Hills přes zvlněné pastviny, bukové lesy a klasické kamenné vesnice. Nebo se pohybujte veřejnou dopravou s jednodenní jízdenkou Cotswolds Discoverer, která nabízí neomezené cestování autobusem a vlakem po celém regionu.

Sevilla, Španělsko – jarní oslava slunného města

Pokud se nemůžete dostat do tohoto slunného města na jihu Španělska, abyste zažili jeho slavné oslavy Semana Santa, pak se Feria de Abril stává skvělou alternativou (14.–20. dubna 2024). To, co začalo jako dobytčí veletrh v roce 1847, se stalo vrcholem každoročního kalendáře sevillských akcí. Ty se konají dva týdny po Velikonocích, kdy vzduch probuzený jarním teplem opět naplní vůně pomerančových květů a v noci kvetoucího jasmínu.

Osvětlení, ohňostroje, tanec flamenca a nepřetržité hodování vidí Sevillu v její nejslavnostnější – i když mějte na paměti, že býčí zápasy, i když jsou kontroverzní, zůstávají tradičním ústředním bodem fiesty. Zábavu Feria najdete po celém městě, ale hlavní dění se odehrává na výstavišti Recinto ferial v sousedství Los Remedios na břehu řeky, kde více než 1 000 casetas (malých stanů) vítá místní rodiny, cechy a skupiny k občerstvení, pití a tanci, s několika vybranými otevřenými pro veřejnost. Je tu pouť, projížďky na koních a kočárech a působivý počet návštěvníků oblečených v tradičních krojích. A to od nabíraných sevillanských šatů po traje corto obleky s vysokým pasem. 

Tip pro zodpovědné cestování: Cestujte na kole. Sevilla byla po Barceloně druhým městem ve Španělsku, které zavedlo systém sdílení kol již v roce 2009. A dnes má více než 160 km cyklostezek.