Zneužívání umělé inteligence (AI) v hudebním průmyslu

Více než 200 hudebníků a kapel protestuje proti zneužívání jejich děl technologickými společnostmi. Umělá inteligence (AI) by neměla nahrazovat kreativní lidi.

Více než 200 umělců se tak v otevřeném dopise vyslovilo proti zneužívání umělé inteligence (AI) v hudebním průmyslu. Podle Artist Rights Alliance (ARA) jsou signatáři zveřejněného dopisu: Billie Eilish, Nicki Minaj, Stevie Wonder, Peter Frampton, Katy Perry, Smokey Robinson, Jon Bon Jovi, Pearl Jam a REM.

Protest proti zneužívání umělých hudebních generátorů AI

Některé platformy ale i vývojáři používají umělé inteligence (AI) k sabotování kreativity. A také k podkopávání umělců, skladatelů, hudebníků ale i držitelů práv, píše se v dopise ARA. Aliance se sídlem v USA obhajuje práva skladatelů a hudebníků. Protest se tak namířil zejména proti službám, které dokážou generovat celé skladby na základě textových příkazů, které navíc napodobují styl ale zejména hlas známých umělců.

Zneužívání umělé inteligence (AI) v hudebním průmyslu
Billie Eilish v Londýně: Umělkyně se obává nahrazení umělou inteligencí (AI)

Ohrožení identity a živobytí v hudebním průmyslu

„Pokud se umělá inteligence používá nezodpovědně, představuje to obrovskou hrozbu pro ochranu našeho soukromí, naší identity, naší hudby ale především i našeho živobytí,“ stěžují si známí umělci v dopise.

Některé z nejmocnějších společností využily práci hudebníků k výcviku modelů umělé inteligence bez povolení. Cílem se stalo nahradit práci lidských umělců obrovským množstvím „zvuků“ a zejména „obrázků“ vytvořených AI. To má vliv i na výši honorářů umělců. Pro pracující hudebníky a skladatele, kteří se jen snaží vyjít s penězi, by to mohlo být zcela katastrofální.

Pokud je však AI používána zodpovědně, má tak bezmála obrovský potenciál podporovat lidskou kreativitu. Pokud se však AI používá nezodpovědně, snižuje tak práci umělců a bezesporu ohrožuje jejich spravedlivou odměnu. Více než 200 známých umělců proto vyzývá vývojáře umělé inteligence, technologické společnosti ale i digitální hudební služby, aby se zavázali nevyvíjet ani používat technologie, které podkopávají nebo nahrazují umění hudebníků a skladatelů.