Red Bull RB17 ohromí na závodech koňskými silami

Nový model Red Bull RB17 určený pouze pro závodní okruhy dorazí v roce 2025. Jeho výkon má být přes 1100 koní

Nový Red Bull RB17 určený pouze pro závodní okruhy dorazí v roce 2025. Jeho výkon má být přes 1100 koní z hybridního pohonu V8.

Čtyřnásobní mistři světa Formule 1, Red Bull Racing, se chystají vstoupit do automobilového průmyslu s vozem RB17. Stojí cca 143 milionů korun a je určený pouze na závodní okruhy.

RB17, popisovaný jako „nejčistší provedení hyperauta inspirovaného F1“, je duchovním dítětem Adriana Neweyho. Newey je hlavní technický ředitel Red Bull Racing. Newey pracoval s bývalým týmovým partnerem Astonem Martinem na hypercaru Valkyrie. Na rozdíl od Valkyrie je však RB17 modelem pouze pro dráhu. Což Neweymu umožňuje soustředit se čistě na aerodynamiku, místo aby se musel držet předpisů pro silniční vozy.

Red Bull RB 17

Výkon pochází z hybridního motoru V8, jehož výkon se očekává přes 1100 koní. V kombinaci s nízkou hmotností RB17 by měl nabídnout scintilační výkon.

Výroba má být zahájená v roce 2025 ve 290akrovém kampusu Red Bullu v Milton Keynes. Čímž se jedno z nejnovějších britských měst změní na město pro výrobu automobilů. Vyrobí se pouze 50 vozů RB17 a pouze s levostranným řízením za cenu 5 milionů liber (143 mil. Kč) plus místní daně.

Kupující mají mít přístup k balíčku, který má být šitý na míru jejich používání vozu, s plnou podporou z továrny včetně servisu a údržby. Těchto 50 majitelů má také těžit z exkluzivního vztahu s týmem Red Bull Racing, který jim umožní přístup k programu vývoje vozidel. Dále jim ukáže používání týmových simulátorů, zapojení do vývojového programu RB17 a navíc školení a zkušenosti na trati.

Název RB17 pochází z řady vozů Red Bull Racing F1. Red Bull závodil s RB16 v roce 2020, ale auto následujícího roku nepovažovali za dostatečně odlišné, aby přijalo jméno RB17. Místo toho se nazývalo RB16B. Letošní vůz, jezdící podle revidovaných předpisů, dostal jméno RB18, což také odráží počet let, kdy závody Red Bull existují. Navzdory tomu, že šéf Red Bull Racing Christian Horner uvádí, že 17 by nikdy neměla existovat, je toto jméno nastavené na použití právě pro nový hypercar.

Vzhled závodního vozu

Co se týče toho, jak má RB17 vypadat, to zatím nevíme. Red Bull zveřejnil pouze oficiální náčrtek ukazující svinuté aerodynamické linie vozu a kokpit pro dvě osoby zakrytý závodním překrytem.

Náčrtky však naznačují, že skutečná věc vypadá podobně jako řada virtuálních závodníků navržených Red Bull Racing pro závodní herní sérii Gran Turismo. Trio Red Bull X2010, X2014 a X2019 navrhl Adrian Newey a vyznačuje se podobnou aerodynamickou karoserií jako skici RB17, včetně překrytu nad řidičem.

Christian Horner, generální ředitel Red Bull Racing a Red Bull Advanced Technologies, při představení RB17 řekl: „RB17 představuje důležitý milník ve vývoji Red Bull Advanced Technologies. Nyní je plně schopný vytvářet a vyrábět sériovou výrobu v našem Red Bull Technology Campusu.

Adrian Newey řekl: „RB17 destiluje vše, co víme o výrobě vítězných vozů Formule 1. Zážitek z jízdy poskytuje extrémní úrovně výkonu ve dvoumístném závodním voze. Poháněný naší vášní pro výkon na každé úrovni, RB17 posouvá hranice designu a techniky daleko za to, co bylo dříve dostupné nadšencům a sběratelům.“

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky