Audi Q6 e-tron – recenze prototypu

Řadu modelů v nabídce Audi čeká obměna a chystá se i generální obměna modelové řady. Jedním z prvních modelů má být Q6 e-tron

Rok 2024 přinese fanouškům Audi mnoho vzrušujících událostí. Řadu modelů v nabídce značky čeká obměna a chystá se i generální obměna modelové řady. Jedním z prvních modelů má být Audi Q6 e-tron. Toto plně elektrické SUV se zařadí mezi modely Q4 e-tron a Q8 e-tron, čímž spadne do nabitého segmentu, který zahrnuje BMW iX3, Lexus RZ a dokonce i Teslu Model Y.

Audi Q6 e-tron

Pod slupkou je Q6 e-tron první Audi, které využívá architekturu Premium Platform Electric (PPE), společný podnik Audi a Porsche. Vůz pohánějí dva motory, navržené a vyrobené ve vlastní režii, s výkonem 395 koní u modelu 55 a 510 koní u modelu SQ6.

Zatím se potvrdila pouze jedna velikost baterie: 100kWh jednotka, od které Audi očekává, že pomůže modelu 55 k dojezdu kolem 595 km
Pod kapotou se nachází 100kWh baterie

Očekáváme, že po těchto dvou pohonných jednotkách by měl následovat méně výkonný základní model, pravděpodobně s označením 45. Audi již dříve potvrdilo, že příští verze RS značky má být elektrická, a tou by měl být žhavý model RS Q6 e-tron. Ten by měl mít pravděpodobně divočejší design a více než 600 koní.

Elektromobil

Zatím se potvrdila pouze jedna velikost baterie: 100kWh jednotka, od které Audi očekává, že pomůže modelu 55 k dojezdu kolem 595 km. Rychlé 270kW nabíjení umožní doplnit 10-80 % energie za méně než 30 minut.

Audi uvedlo, že optimalizace akustiky motorů se stala nejvyšší prioritou.
Optimalizace akustiky motorů se stala nejvyšší prioritou

Ať už se jedná o předprodukční vůz, nebo ne, naše jízda odhalila již velmi dokonalý elektromobil. Q6 jsme vyzkoušeli na velkolepých Faerských ostrovech, a přestože většina silnic je hladká a plynulá, jízdní komfort a zejména potlačení zvuku na těch nejhorších nerovnostech byly velmi působivé. Naše jízda v koloně nám neumožnila příliš testovat podvozek v zatáčkách, ale při všech rychlostech se Q6 zdála mnohem ochotnější měnit směr jízdy než její větší bratr Q8 e-tron. Audi uvedlo, že optimalizace akustiky motorů se stala nejvyšší prioritou.

Brzdy

Audi také tvrdí, že brzdy patří k nejlepším ve své třídě. I při zpětném získávání maximálního množství energie působil brzdový pedál pevně a přirozeně. Q6 má stále mechanický brzdový systém. Avšak rekuperace je tak silná, že je potřeba jen při pěti až deseti procentech zastavení.

Interiér neznámý

Audi zatím interiér vozu neodhalilo. Naše prototypy měly zakryté přístrojové desky, aby skryly to, co předpokládáme, že bude zcela nové informační a zábavní zařízení. Jasné však je, že Q6 je uvnitř prostě obrovská. Prostor pro kolena je velkorysejší než v poměrně prostorném Q4 e-tron a prostor pro hlavu je znatelně lepší než v Q4 nebo Q8 e-tron.

Audi zatím interiér vozu neodhalilo
Interiér je zatím neznámý

Máme jednu nebo dvě výtky: řízení je příliš lehké a málo přesné a těžko jsme hledali větší rozdíl mezi 55 a SQ6. Ten je sice rychlejší a zrychlí z 0 na 100 km/h za zhruba 4,5 sekundy oproti zhruba šesti sekundám u 55, ale 55 nám stejně nepřipadala pomalá. Také hluk od vozovky byl o něco větší, než jsme od 21palcových pneumatik těchto prototypů očekávali.

Cena modelu Q6 e-tron

Audi zatím nepotvrdilo kompletní specifikace a přesné částky, za které si modely můžete pořídit. Model 45 by mohl začínat na částce kolem 55 000 liber (1 540 000 korun). Tím by pohodlně podrazil cenu BMW iX3. Model 55 by měl stát zhruba o 10 000 liber (280 000 korun) více. SQ6 by však mohl překonat hranici 80 000 liber (2 240 000 korun). Tím s sebou přinese také určitou exkluzivitu.

Zdroje: autoexpress, Towpoint