Utečte před horkem do těchto 10 skvělých destinacích

Turista prozkoumává ledovou jeskyni v ledovci Mendenhall

Ochlaďte se letos v létě ledovci, vodopády a divokými místy. A utečte do těchto 10 amerických destinací.

Léto přichází s přívalem vzrušení a náporem horkého vzduchu. Sluneční svit, který přispívá ke skvělému dni na pláži, však může na jiných místech působit tísnivě.  

Již letos se zeměkoulí na severní polokouli proháněly vlny veder. V USA, Středozápadní pláně a jižní oblasti čelí extrémním teplotám. Extrémní teploty v Evropě, Číně, Indii a Japonsku ztěžují život obyvatelům i návštěvníkům. 

Bohužel, takové syčivé extrémy jsou stále častější, jak uvedl National Geographic v létě 2021. „Smrtící vlny veder, záplavy a sucha, které staví životy tisíců lidí, od amerického západu po jižní Evropu a střední Čínu, se bude pravděpodobně jen zhoršovat, protože globální teploty nadále rostou,“ uvádí Sarah Gibbensová s odkazem na zprávu OSN o stavu světového klimatu. 

I když se problémy oteplující se planety týkají každého, cílem mnoha cestovatelů je porazit horko – alespoň na týden – na místech, která nabízejí svěží dobrodružství nebo oddech na pobřeží. Utečte tak do těchto míst.

Od treků přes jednu z aljašských ledových jeskyní nebo sáňkování po jedné z nejvyšších písečných dun v Coloradu, zde je 10 skvělých dobrodružství v překvapivých destinacích, kde si můžete toto léto odpočinout.

Ledovec Mendenhall, Aljaška

Ledové jeskyně na ledovci Mendenhall, známé jako Aak’wtaaksit (,,Ledovec za malým jezerem“) a Sitaantaago (,,Ledovec za městem“) domorodým Tlingitům, ponoří cestovatele do oslnivého světa safíru a ledu.

Jeden z nejdostupnějších ledovců v Severní Americe, je to jen pár minut od letiště; jeskyně leží 12 mil (19 km) od Juneau. Jsou dostupné pěšky nebo na kajaku. Nejlepší doba k návštěvě je květen až říjen, kdy jsou teploty nejmírnější.

Tip: I když jsou sólová dobrodružství do jeskyní povolena, důrazně se doporučuje připojit se ke skupinové prohlídce nebo si najmout průvodce, abyste zajistili bezpečný příjezd.

Hamilton Pool, Texas

Po vadnutí v texaském spalujícím vedru utečte a ponořte se do hlubin Hamiltonova bazénu v Dripping Springs v Texasu. Několik km od Austinu může osvěžující voda klesnout až na 10°C. Během plavání sledujte, jak se Hamilton Creek rozlévá přes vápencový okraj a vytváří 15 m vysoký vodopád. 

Tip: Rezervujte předem. Pro vstup do Hamilton Pool Preserve během května až října je nutná rezervace a místo se rychle plní.

Thorova studna, Oregon

Thorova studna, která se nachází na okraji oregonského pobřeží poblíž mysu Perpetua, se nejprve jeví jako jedna z bran do pekel. Nicméně, zatímco odtokové potrubí vypadá jako bezedná vířivka, díra je ve skutečnosti asi 6 m hluboká. Existuje spousta vyhlídek, kde můžete vidět přírodní úkaz, ale pro zvědavé cestovatele, kteří se chtějí podívat zblízka, šlapejte opatrně během přílivu. 

Tip: Přijeďte hodinu před přílivem a sledujte, jak se prázdný kráter plní tryskající vodou.

Národní park Great Sand Dunes, Colorado

Přeskočte pobřeží do národního parku Great Sand Dunes. Utečte a obdivujte některé z nejvyšších písečných dun v Severní Americe. Procházejte se, jděte nahoru nebo sáňkujte po dunách po celý rok. Pokud stále toužíte po dovolené na pláži, zamiřte na „pláž“ parku u Medano Creek a postavte si hrad z písku. 

Tip: Od konce května do konce července je nejlepší čas užít si cákání v mělkých vodách Medano Creek.

ryby plavající pod hladinou řeky Ichetucknee na Floridě, Utečte před horkem do těchto 10 skvělých destinacích
V řece Ichetucknee pod hladinou plave hejno parmiček pruhovaných

Ichetucknee Springs státní park, Florida

Pramen Blue Hole ve státním parku Ichetucknee Springs, chladící při celoroční teplotě 22°C, je vítaným oddechem od vlhkosti na Floridě. Ponořte se do jasných tyrkysových vod a prozkoumejte klikatý jeskynní systém asi 12 m pod povrchem, kde mohou šnorchlaři a plavci vidět vodní život řeky. 

Tip: Potápěči mají povolen vstup do Blue Hole od října do března. 

Centrální rezervace tmavé oblohy v Idahu, Idaho

V roce 2017 se Idaho stalo první mezinárodní rezervací tmavé oblohy ve Spojených státech. S příchodem noci se obloha rozzáří a pozorovatelům hvězd umožňuje nahlédnout do nekonečna a ještě dál. Města Sun Valley, Ketchum a Stanley, uhnízděná v odlehlých a drsných zemích Sawtooth Mountains, nabízejí návštěvníkům místa, kde se mohou ubytovat a povečeřet při sledování noční velkolepé oblohy. 

Tip: Letiště Friedman Memorial Airport je od rezervace méně než 30 minut a poskytuje snadný přístup do oblasti Ketchum a Sun Valley, nebo letiště Boise je jen 2,5 hodiny jízdy mimo rezervaci.

Mackinac Island, Michigan

Ostrov Mackinac, který tvoří téměř 80 procent parků, je pohodová oáza bez aut, ideální pro rychlý letní útěk. Užijte si lehký vánek při prozkoumávání malebných tras ostrova, zachovalých viktoriánských domů a lenošení na jedné z nejdelších předních verand na světě v Grand Hotelu. 

Tip: Vydejte se do Sunset Rock, který se nachází na západním konci ostrova poblíž The Inn at Stonecliffe, odkud je nádherný výhled na západ slunce nad Huronským jezerem a Horním poloostrovem.

Státní park Tallulah Gorge, Georgia

Georgia možná není známá svými svižnými léty, ale soutěska Tallulah – dlouhá 3 km a téměř 300 m hluboká koupaliště – nabízí úlevu při ochlazení. Hurricane Falls Trail není pro slabé povahy, turisty šplhají po skalách, šplhají do závratných výšek a lapají po dechu nad úžasnými výhledy na vodopád z visutého mostu. 

Ze stezky sejděte po 550 kovových schodech dolů na dno rokle. Pěší turistika vám poskytne pohled zblízka na vodopády Bridal Veil Falls. A možnost sklouznout se po příhodně pojmenované skále Sliding Rock do osvěžujících vod soutěsky. 

Tip: Před vstupem na dno rokle se vyžaduje bezplatné povolení. Zapomněli jste povolení? Jezero Tallulah Falls je přístupné veřejnosti a voda je stejně osvěžující.

Hoh Rain Forest, Washington

Nasaďte si pláštěnku i turistické boty a utečte a prozkoumejte jedinou biosférickou rezervaci olympijského poloostrova UNESCO. Projděte se do okouzlujícího deštného pralesa Hoh, kde zelené stezky očarují turisty pohádkovou krásou a stínem. Teplota lesa zřídkakdy překročí 26°C. 

Tip: Pokud hledáte zvuk ticha, akustický ekolog Gordon Hempton označil les za jedno z nejtišších míst v USA.

Státní park Watkins Glen, New York

Pociťte osvěžující mlhu na stezce Gorge Trail. A to když procházíte přes dva ikonické vodopády státního parku Watkins Glen – Rainbow Falls a Cavern Cascade, pod nimi a skrze ně. Na konci stezky nechte 180 krokový výstup Jacoba Laddera vydechnout. 

Tip: Naplánujte si návštěvu v létě a na jaře, protože Gorge Trail se v zimě uzavírá.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol