Range Rover 2023 dělá obrovský krok vpřed

Delší rozvor nového Range Roveru konečně umožňuje vznik třířadého modelu. Také otevírá cestu plug-in hybridu se smysluplným dojezdem i plně elektrické verzi na baterie.

Při řízení nového Land Roveru Range Rover na krásných klikatých dvouproudých silnicích, které se vinou vinařskou oblastí severní Kalifornie a podél malebného pobřeží Tichého oceánu, se několikrát stala zvláštní věc. Nejsme si jisti proč, ale vždy když narazíte na pomalejší vozidlo, okamžitě najde odbočku a během pár zatáček mizí z cesty. To se nikdy nestává. Jistě, s novým Range Roverem můžete snadno uhánět slušnou rychlostí.

Nový Range Rover
Nový Range Rover

Možná, že nový Range Rover vypadá ve zpětném zrcátku působivě a lidé chtějí vidět i předek. Určitě tomu tak je. Z plynulých tvarů nového Range Roveru čiší jednoduchá elegance, která stojí v přímém protikladu k některým trikovým novým vozům z poslední doby. Jeho proporce a linie střechy jsou nezaměnitelné s Range Roverem, ale jeho provedení je precizní a působí dojmem oživené designové studie. Hladké linie se táhnou podél boků, sotva přerušované jemnými křivkami a decentními záhyby.

Je to design, který vyžaduje precizní provedení. Vynaložili značné úsilí na zpřísnění tolerancí a zeštíhlení mezer mezi panely. Naším nejoblíbenějším takovým detailem může být právě způsob, jakým se boky karoserie stáčejí o 90 stupňů, aby se setkaly s bočním sklem bez zkosení, záhybu nebo prolisu. Líbí se nám také, že zadní světla vypadají jako černé akcenty. Ve chvíli kdy se rozsvítí se ukáže, co jsou zač. Celkový tvar je stejně příjemný pro vzduch jako pro oko a má pozoruhodný (na SUV) součinitel odporu vzduchu 0,30.

příjemný pro vzduch jako pro oko
Příjemný pro vzduch jako pro oko

Interiér nového Range Roveru

Uvnitř je interiér stejně elegantní jako vzhled zvenčí. Jednoduché ovládání a hezké vybavení. Achillovou patou byl možná infotainment systém, protože tok menu vypadá podobně jako u dřívějších verzí, které nás příliš nezaujaly. Abychom byli spravedliví. Funkce a pohledy na kameru, k nimž jsme se dostali přes dotykový displej, se prováděly přímo, ale k lepšímu pocitu z jeho uživatelské přívětivosti bude zapotřebí dalších interakcí a určitého stupně seznámení.

Vyzkoušeli jsme třetí řadu sedadel a přístup k ní je snadný díky sklápění druhé řady dopředu, které se pohybuje tak, že umožňuje udržet mnoho dětských sedaček připoutaných po směru jízdy. Jakmile nastoupíte dovnitř, je nad hlavou málo místa, pokud měříte metr osmdesát, ale vzadu najdete držáky na nápoje, porty USB-C, výdechy klimatizace a vyhřívání sedadel. Land Rover tuto část udělal správně.

Interiér
Interiér

Tento vůz však není tím, co nás zaujalo nejvíce. Brilantnost a styl nového Range Roveru je patrná už na úrovni SE se základní pohonnou jednotkou P400. To je to, co Range Rover skutečně posouvá nahoru v žebříčku úvah, spolu s novou třířadou konfigurací a užitečnými změnami podvozku, které nejenže jej činí každodenně obyvatelnějším, ale také připravují půdu pro relevantní plug-in modely ve velmi blízké budoucnosti. Uhněte z cesty, Range Rover se blíží.

Zdroje: Car and Driver, Vapol