Bentley Bentayga dostává zakázkovou edici

Bentley Bentayga

Buzz Rakeťák – nebo Darth Vader – by si tuto Bentley Bentaygu s vesmírnou tématikou zamilovali. Model který postavili speciálně pro jednoho zákazníka Bentley.

Bentley Bentayga Space Edition 2022 je model na zakázku, který pro jednoho speciálního zákazníka vyrobila vlastní designérská divize značky Mulliner. Space Edition nese speciální zelenošedý lak Cypress s oranžovými akcenty inspirovanými prachovými stopami komet.

Vesmírná tématika Bentley pokračuje i uvnitř, kde jsou detaily, jako je sluneční soustava vyobrazená na osvětlených prazích dveří. Dokážete si dovolit zaplatit šestimístnou cenu Bentley Bentayga 2022? Máte zálibu v astronomii, Hvězdných válkách nebo jiných tématech spojených s vesmírem? No, jeden zákazník Bentley zřejmě odpověděl na všechny výše uvedené otázky kladně, protože někdo pověřil interní designérskou divizi značky, Mulliner, aby mu na zakázku postavila verzi Bentayga Speed za necelých 6 milionu korun s vesmírnou tématikou.

Vesmírný interiér Bentley Bentayga
Vesmírný interiér Bentley Bentayga

Technické specifikace Bentley Bentayga

Pro ty, kteří to nevědí nebo nikdy neměli důvod se to dozvědět. Bentayga Speed je poháněna dvakrát přeplňovaným motorem W-12 o výkonu 626 koní. Posledně když jsme testovali model z roku 2017 – ještě v době, kdy měl pouze 600 koní – zrychlil z nuly na 100 km/h za pouhých 3,5 sekundy. To je docela rychlé na něco, co váží 5672 kg. Samozřejmě neočekáváme, že Bentley Speed 2022 bude pomalejší, ale očekáváme, že své dobře situované cestující zatlačí do zadních bohatě vybavených sedadel SUV.

Stejně jako zbytek kabiny jsou i sedadla v zakázkovém modelu Bentley Bentayga (označovaném jednoduše jako Space Edition) potažena nádhernými materiály. Bentley uvádí, že barevné provedení „Beluga a Porpoise“ má evokovat noční oblohu. Podobná estetika inspirovala i černé saténové mřížky reproduktorů s osvětlenými štítky, které mají připomínat hvězdy.

Bentley Bentayga
Zvenku nevypadá nijak nápadně

Naším nejoblíbenějším detailem je pravděpodobně osvětlený design v prahových lištách. Ten znázorňuje planety ve sluneční soustavě. Uhodnete, podle čeho navrhovali stříkající oranžové akcenty na spodních ramenech volantu a na řadicí páce? Pokud hádáte, že hořící raketové palivo, mýlíte se. Pokud jste hádali sluneční erupce, máte pravdu!

Zvenčí nemá Bentley Bentayga Mulliner Space Edition žádnou křiklavou grafiku ani zjevné odkazy na vzdálenou galaxii. Na fotografiích, které Bentley zveřejnilo, však SUV vypadá nápadně, zejména na pozadí hvězdné oblohy. Zatímco při západu slunce je vesmírná tématika zakázkového Bentley vhodnější, při jasnějším světle by mohla na jeho lakování zářit větší pozornost. Sdělili, že jeho zelenošedý lak Cypress je stejný odstín, který nosil Bentley Continental GT první generace z roku 2003. Mulliner také nahradil lesklé vnější obložení Bentaygy leskle černými kusy. Dalším odkazem na vesmír jsou akcenty Orange Flame na spodní části karoserie, které jsou přirovnávány k prachovým stopám komet.

Líbí se Vám tento vesmírný model?

Zdroje: Car and Driver, Vapol