Krádeže písku a kamenů z pláží na Sardinii se trestá peněžní pokutou nebo dokonce odnětím svobody

Letos policisté na Sardinii přistihli několik turistů při pašování písku, kamenů. Za krádeže písku z pláží můžete zaplatit velkou pokutu

Letos už bylo několik turistů přistiženo při pašování písku, kamenů a archeologických nálezů z italského ostrova Sardinie. Za krádeže písku ze sardinských pláží můžete zaplatit pokutu až 3000 eur (75 000 Kč).

Úřady zadrželi francouzského návštěvníka, který se pokoušel odvézt domů stalagmity a mušle. Dále zadrželi německou rodinu s kilogramem kamenů z mořského dna. Rekreanti už léta drancují přírodní poklady na sardinských plážích, přestože jim hrozí vysoké pokuty.

Nechte na plážích v Sardinii vše tak, jak to je

Vracet se z dovolené domů se suvenýrem nikoho nepřekvapí. Ale zůstaňte jen u magnetky nebo sněhové koule. Zejména na ostrově Sardinie.

Sardinské pláže s bílým pískem jsou světoznámé. Nicméně brát, držet nebo prodávat písek, oblázky, kameny nebo mušle z pobřeží a moře se trestá pokutou až 3 000 eur (cca 75 000 korun).

Sardinské pláže s bílým pískem jsou světoznámé. Nicméně brát, držet nebo prodávat písek, oblázky, kameny nebo mušle z pobřeží a moře se trestá pokutou až 3 000 eur
Za odnášení písku, kamenů, apod. můžete na Sardinii dostat mastnou pokutu

Turistům může hrozit i vězení, pokud budou odsouzeni za krádež s přitěžující okolností, že odcizili veřejně prospěšnou věc.

V loňském roce šel do vězení jeden Francouz poté, co policie v kufru jeho auta našla 41 kilogramů oblázků a kamenů z nedotčené pláže Lampianu.

Jaký je dopad krádeží písku a oblázků z pláží na životní prostředí?

Může se to zdát jako malý problém, ale krádeže písku a oblázků z pláží mohou mít vážné ekologické důsledky.

V roce 2019 policie zatkla francouzský pár, který z ostrova propašoval 14 plastových lahví plných písku. „Jen zlomek turistů, kteří Sardinii navštěvují, tráví čas tím, že každý z nich vyhrabe až 40 kg písku,“ uvedl.

„Ale když polovinu této částky vynásobíte pěti procenty z jednoho milionu turistů ročně, za několik let by to výrazně přispělo ke zmenšení pláží.“

Kampaňová skupina Sardine okradená a vydrancovaná

V roce 2021 odhadla kampaňová skupina „Sardinie okradená a vydrancovaná“ („Sardegna rubata e depredata“), že do poloviny srpna se z pláží ostrova odvezlo nejméně šest tun písku.

V roce 2021 odhadla kampaňová skupina "Sardinie okradená a vydrancovaná" ("Sardegna rubata e depredata"), že do poloviny srpna se z pláží ostrova odvezlo nejméně šest tun písku
Písek a kameny raději nechte na pláži

„Většina lidí ve skutečnosti nemá motiv,“ napsal jeden z účastníků kampaně Sardinie okradená a vypleněná na její facebookové stránce.

„Snad aby vzbudili závist přátel a příbuzných, aby si v obývacím pokoji oživili emoce z dovolené. Nebo dokonce aby si vyzdobili akvárium.“

„Turisté se pravděpodobně zoufale, ale bohužel marně, snaží odnést si kousek v rukou. Místo toho by si mohli uchovat vzpomínky jen v paměti a srdci.“