Malá sestra supernovy

Astronomové poprvé pozorovali novou nebeskou událost: mikronovu. Možná jsou tyto exploze ve vesmíru běžné – mohly by zpochybnit pochopení hvězd.

Mezinárodní tým výzkumníků objevil nový typ hvězdné exploze, která by mohla být ve vesmíru běžná. A která by mohla změnit způsob, jakým rozumíme tomu, co se děje na povrchu hvězd. Poprvé se stala popsanou mikronovou (tj. malá sestra supernovy).

Jde o termonukleární výbuch, který trvá jen několik hodin. A přesto tato krátká doba stačí ke spálení gigantického množství hvězdného materiálu. Hmota, která zmizí v mikronově, je asi 3,5 miliardkrát větší než u Velké pyramidy v Gíze. Výsledky výzkumu se publikovaly v časopise Nature.

Pozorovaly se tři mikronovy

Zúčastněným vědcům se podařilo pozorovat jev u tří takzvaných bílých trpaslíků, zbytků mrtvých hvězd. Tým objevil první mikronovu při analýze dat ze satelitu NASA a výzkumníci si všimli jasného, ​​krátkého záblesku světla.

,,Poprvé jsme objevili a identifikovali to, čemu říkáme mikronova (malá supernova),“ řekla hlavní autorka studie Simone Scaringiová z Centra pro extragalaktickou astronomii Univerzity v Durhamu. ,,Tento jev zpochybňuje naše chápání toho, jak ve hvězdách vznikají termonukleární výbuchy. Mysleli jsme si, že to víme, ale tento objev ukazuje zcela nový způsob, jak k nim dochází. Ukazuje, jak dynamický je vesmír.“

Zobrazení mikronovy: bílý trpaslík přitahuje materiál od doprovodné hvězdy
Zobrazení mikronovy: bílý trpaslík přitahuje materiál od doprovodné hvězdy

Lze si představit, že se mikronovy vyskytují poměrně často, jsou obtížně pozorovatelné.

Mikronovy jsou extrémně silné, ale v astronomických měřítkách jsou malé ve srovnání s novou – termonukleární explozí na povrchu hvězdy, jejíž jasné světlo lze vidět týdny – a supernovou, jasnou erupcí na konci života bílého trpaslíka. Bílí trpaslíci jsou masivní, relativně malé hvězdy v závěrečných fázích vývoje většiny hvězd. Mají však schopnost přitáhnout materiál od svých doprovodných hvězd, pokud se dostatečně přiblíží k bílým trpaslíkům. Tento materiál je převážně vodík.

Když pak vodík narazí na velmi horký povrch bílého trpaslíka, jeho atomy se explozivně spojí do hélia. V nově tato termonukleární exploze probíhá po celém povrchu hvězdy, u mikronov je lokalizovaná.

Naděje pozorování a odhalení jejich tajemství

,,Poprvé jsme viděli, že vodíková fúze může probíhat také lokálně,“ řekl Paul Groot z Radboud University v Nizozemsku, spoluautor studie. ,,Vodíkové palivo může být zachyceno na základně magnetických pólů některých bílých trpaslíků. Takže k fúzi dochází pouze na těchto magnetických pólech. To má za následek detonaci mikrofúzních bomb, které mají asi jednu miliontinu velikosti výbuchu novy.“

Nyní se chce výzkumný tým pokusit zachytit více těchto nepolapitelných událostí. Doufá, řekl Scaringi, že ,,odhalí tajemství těchto záhadných mikronov“ s pomocí různých přístrojů a dalekohledů.

Zdroj: spiegel, Vapol