Slovensko jako ráj pro vodíkové auta?

Slovensko na vodík

Už za tři roky má být v každém slovenském krajském městě vodíková čerpací stanice. Do roku 2030 jich bude mít až 25. A po slovenských tratích bude údajně jezdit 12 vodíkových vlaků. V příštích letech by u sousedů mohlo jezdit prvních 4000 osobních aut na vodík, přibudou autobusy i užitková auta. Slovensko jako ráj pro vodíková auta. Ne, není to žert. Akční plán počítá s podporou více než 950 milionů eur.

Vize vodíku jako alternativního zdroje energie vedle bateriových elektromobilů je, zdá se, stále živá. Mezi slovenskými politiky navíc dost intenzivní, jejich nejnovějším záměrem je totiž učinit ze Slovenska doslova „Vodíkové údolí“. Jak jinak nazvat ambici, že sousedé budou mít do roku 2030 až 25 vodíkových čerpacích stanic. To je, prosím pěkně jen 8 let. Už za tři roky má být vodíková čerpačka dokonce v každém krajském městě. Jak uvádí agentura TASR, v té době by se měla roční spotřeba vodíku pohybovat někde na úrovni 45 000 tun H2, z čehož by měla doprava využívat přibližně 10 000 tun. Podle Národní vodíkové asociace Slovenska by to mohlo pokrýt potřeby 1,2% vozového parku.

Slovensko je ambiciózní

Ambiciózní cíle by však měly být podpořeny i finančně, a pořádně štědře. Akční plán počítá s finanční podporou v celkové výši 954 milionů eur, z čehož celých 217 milionů eur poputuje na výzkum a vývoj vodíkových technologií a jejich implementaci do praxe. Dalších 415 milionů eur prý zainvestujeme do podpory samotné výroby vodíku. Slovensko je momentálně známo velkou podporou vodíku jako zdroje energie.

Zdá se, že Ministerstvo hospodářství v něm vidí ještě větší potenciál, než v bateriových elektromobilech. V praxi se to, mimo jiné, odráží i v nízkém podílu elektrických aut ve vozovém parku. Zajímavé přitom je, že samotná EU směřuje své vize poněkud jinak a pro individuální osobní dopravu prosazuje spíše bateriové elektromobily. Vodík vidí jako alternativu spíše pro autobusy a nákladní dopravu. S vodíkem se však přece jen počítá i na celoevropské úrovni, byť asi ne tak intenzivně jako na Slovensku. Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, prohlásila, že v roce 2030 bude stát kilogram vodíku jen 1,80 eur (44 Kč). „Je to na dosah,“ potvrdila sebevědomě Leyenová ještě na začátku roku 2022. Velmi zajímavě zní i informace, podle které počítá akční plán i s provozem 12 vlakových souprav na vodík. Uvidíme tedy, slibů už zažilo Slovensko více než dost.

Zdroje: TopSpeed, Vapol