Slogan Hyundai Ioniq 5 od umělkyně Barbary Krugerové

Zabalené auto je součástí výstavy v LA County Museum of Art. Je auto vhodné umělecké plátno? Tohle je dílo Barbary Krugerové.

  • Tvorba umělkyně Barbary Kruger je silně typizovaná a vyjadřuje silný úhel pohledu, stejně jako zde zobrazený zabalený Hyundai Ioniq 5.
  • Vůz je součástí výstavy v Los Angeles County Museum of Art, která je součástí probíhajícího sponzoringu muzea společností Hyundai.
  • Po skončení výstavy, která potrvá do 17. července, bude Krugerova výstava později putovat do Art Institute of Chicago a Muzea moderního umění v New Yorku.

Barbara Kruger je jednou z nejvlivnějších žijících umělkyň. Vyvinula záměrně didaktický a ostře vyhraněný jazykový, grafický a vizuální styl, jenž byl donekonečna kopírován a komodifikován. (Plakáty Obama HOPE Sheparda Faireyho a loga skate/streetwear značky Supreme by bez ní neexistovaly). Její práce založená na písmu je silně kulturně kritická, vychází z feminismu, antirasismu, antikapitalismu a antihomofobie (mimo jiné) a rezonuje dodnes.

Práce Barbary Krugerové
Práce Barbary Krugerové

Krugerová je v současné době předmětem poutavé výstavy v Los Angeles County Museum of Art (LACMA). Barbara Kruger: Thinking of You (Myslíme na tebe). I Mean Me. I Mean You, která v příštích letech poputuje do Art Institute of Chicago a New York Museum of Modern Art.

Nebojte, záleží na úhlu pohledu na auto.

Hyundai od Barbary Krugerové pro tuto výstavu

Hyundai je hlavním firemním sponzorem této výstavy (a samotného muzea). Krugerová pro tuto událost vytvořila nové dílo Bez názvu (Auto). Obaluje elektrický hatchback Hyundai Ioniq 5 textem, a to vše v jejím charakteristickém stylu.

Jak se ukázalo, není to nic, co by se vymykalo jejímu charakteru. „Od konce devadesátých let Krugerová polepuje městské a školní autobusy v New Yorku, Los Angeles a německém Kolíně nad Rýnem vinylovými textovými díly, která se zabývají kulturou celebrit, uměleckým vzděláváním a mocenskými strukturami,“ uvedla Rebecca Morseová, spolukurátorka výstavy a kurátorka oddělení fotografie Wallis Annenberg v LACMA. „Tento polep auta přímo odkazuje na výstavu v LACMA použitím Krugerovy černozelené titulní grafiky Thinking of You. Myslím tím sebe. I Mean You.“

Typická práce Krugerové
Typická práce Krugerové

Kde můžete vidět vůz?

Vůz se stejně jako v den naší návštěvy objeví před historickým kamionem Airstream na nádvoří muzea. Během výstavy také jezdí po celém Los Angeles. Hlavním cílem této akce je propagace výstavy a zároveň zviditelnění modelu Ioniq 5. To nikomu vůbec nevadí, protože se jedná o jeden z nejoblíbenějších nových elektromobilů.

Krugerová často překvapuje lidi místem svého působení. „Často oslovuje veřejnost ve venkovních prostorách, od billboardů přes autobusové zastávky, stavební ploty až po vozidla,“ říká Morse. „Tím, že Krugerová osvojuje místa, která jiní využívají převážně pro reklamu, zpochybňuje očekávání diváka a vytváří silný umělecký zážitek.“

Na rozdíl od své současnice Jenny Holzerové – jejíž dílo rovněž využívá písmo v aforistickém stylu jako kulturní kritiku – Krugerová nevytvořila BMW Art Car. Ale může být něco takového daleko? Můžeme jen doufat.

Krugerova výstava byla v LACMA zahájena 20. března a potrvá do 17. července 2022.

Zdroje: Car and Driver, Vapol