Cestování v roce 2022: Nejlepší destinace k návštěvě

Většina lidí si v roce 2021 nevybrala svou vysněnou dovolenou. Ukažeme Vám několik míst, kam můžete cestovat, až se svět znovu zpřístupní.

Cestovat můžete na dva ostrovy Antigua

Cestování je nyní náročnější, než tomu bylo po dlouhou dobu. Hranice se předběžně znovu otevírají, aby se znovu zabouchly. Jednoduché vízum je při vstupu na území nahrazené hromadami papírování. A celý svět opráší řeckou abecedu, kdykoli se nová varianta dostane na titulky.

Přesto, uprostřed vší temnoty, která definovala pandemii, existují nějaké záblesky naděje k cestování.

Poučení, které si cestovatelé mohou vzít do roku 2022, je možná, že objevování světa je výsadou, nikoli právem. Letošní úroda vysněných míst k návštěvě odráží tento způsob myšlení – od národních parků přes vzdálené ostrovy až po méně navštěvovaná místa, všímavost a respekt k Zemi jsou součástí cesty.

Když Orville a Wilbur Wrightovi v roce 1903 poprvé vznesli své malé letadlo, zdá se nepravděpodobné, že by si dokázali představit svět desítek tryskáčů denně spojujících velká města světa nebo sken oční bulvy nahrazující papírový pas. Když se podíváme zpět na to, jak daleko jsme došli, budeme vděčnější za to, kde jsme.

Cestování: ANTIGUA A BARBUDA

Dvouostrovní národ je obdařený mílemi a mílemi nedotčeného bílého a růžového písku. Antigua je proslulá plážemi, které můžete navštěvovat každý den v roce. Nárokuje si i nejdelší nedělní párty v Karibiku, která je na obnovené vojenské vyhlídce Shirley Heights.

Barbuda, menší ze dvou ostrovů, byl slavným jedním z oblíbených prázdninových míst princezny Diany, zatímco herec Robert De Niro spoluvlastní resort v této oblasti s australským miliardářem Jamesem Packerem.

Obrovským obchodem je zde kriket. Anglické Testy, které se konají v Antigue v roce 2022, jsou jednou z nejočekávanějších událostí roku. Oficiální testovací zápas mezi Anglií a Západní Indií se v březnu odehraje na stadionu pojmenovaném po legendě kriketu Antiguan Vivian Richards.

Antigua a Barbuda si v posledních letech získává uznání za své úsilí o udržitelnost díky řadě úspěšných ekologických iniciativ. Plasty na jedno použití jsou zakázané. Na jihozápadním pobřeží Antiguy založili „Zelený koridor“. Sbírka hotelů, letovisek a podniků šetrných k životnímu prostředí.

BISSAGOSKÉ OSTROVY, GUINEA BISSAU

Toto kouzelné souostroví se skládá z 88 ostrovů. Ostrovů je jen 23 obydlených. Leží asi 48 kilometrů od pobřeží Guineje v západní Africe. Je tak jedinečné, jak jen to jde.

Ostrovy Bissagos jsou řízené matriarchální společností, kde ženy mají veškerou moc. Ženy si zde vybírají své muže, navrhují sňatek, staví si vlastní domy a vedou domácnosti.

Těch pár turistů, kteří mohou navštívit biosférickou rezervaci UNESCO, jsou odměněni neposkvrněnými plážemi, rozsáhlými přírodními parky a klidnými modrými vodami.

Shluk ostrovů, na který se lze dostat lodí, trajektem nebo lehkým letadlem, má také mimořádné množství volně žijících živočichů, včetně chráněných nebo vzácných druhů, jako je krokodýl nilský, delfín skákavý a kapustňák africký, a také asi 500 druhů ptáků.

Hurtigruten Expeditions, společnost, která v roce 1896 založila expediční plavbu, přidala do své řady 2022/23 své vůbec první africké dobrodružství, přičemž na seznamu destinací v itineráři jsou ostrovy Bissagos.

OSTROV CAPE BRETON, NOVÉ SKOTSKO

Ostrov Cape Breton Island v Novém Skotsku, spojený s kanadskou pevninou míli dlouhou hrází, je známý svými malebnými výhledy a historickými památkami.

Rozkládá se na 10 311 kilometrech čtverečních a není to ani malá tečka v oceánu.

Mezi zajímavosti ostrova patří Cabot Trail, malebná dvouproudá cesta, která se vine přes národní park Cape Breton Highlands, kde se nad členitými plážemi tyčí svěží zelené kopce a rezavě červené útesy; impozantní pevnost Louisbourg z 18. století, kdysi hlavní město francouzské kolonie a dnes živé historické muzeum; a kulinářské nabídky, od moderních kulinářských specialit po tradiční komunitní humrové večeře.

Proč jet hned? Kanada v posledních letech podnikla důležité kroky k rozvoji a podpoře domorodého cestovního ruchu a Cape Breton není výjimkou. Návštěvníci se mohou ponořit do tradic Mi’kmaqu z Cape Breton – lidí z Prvních národů, kteří žili ve východním námořním regionu Kanady více než 10 000 let – prostřednictvím různých nabídek od pěti komunit Prvních národů na ostrově.

CHILE

Národní park Torres del Paine, který se nachází v chilské Patagonii je dobré místo k cestování

Chile, dlouhý tenký pás mezi Tichým oceánem a pohořím And, je světovým lídrem v ekoturistice a rájem outdoorových dobrodruhů.

V severním Chile, Atacama je místo, kam jít. Valle de la Luna nabízí nadpozemskou krajinu, skalní útvary a neskutečné, barevné západy slunce. Když už mluvíme o barvách, podívejte se na živé růžové plameňáky v laguně Chaxa. Oba se nacházejí v národní rezervaci Los Flamencos.

Chcete něco ještě divočejšího? Pak se vydejte dále na jih do patagonské divočiny. Národní park Torres del Paine je považovaný za jeden z korunovačních klenotů chilského parkového systému. Jeho ledovce, vodopády a divoká zvěř jsou proslulé.

Světová turistická organizace OSN jmenovala dvě chilská místa ve svém seznamu „Nejlepších turistických vesnic“ v roce 2021, který podporuje udržitelný rozvoj. Jsou to Pica, známá svými citrusovými plody a horkými prameny, a Puerto Williams, nejjižnější město světa.

V roce 2022 uplyne 300 let od příchodu Nizozemců na jihopacifický ostrov Rapa Nui (AKA Velikonoční ostrov). Toto zvláštní území Chile, známé obřími kamennými tvářemi, bylo během pandemie pro návštěvníky uzavřené. Turistům se ale znovu otevře v únoru.

COLOMBO

Kolombo je většinou od začátku nepochopený.

Navzdory tomu, že je Srí Lanky největší město, není hlavním městem (to by bylo Sri Jayewardenepura Kotte, což je skvělý fakt, který byste měli prozkoumat při vašem dalším hospodském kvízu). Mnoho cestovatelů to přeskakuje ve prospěch nádherných pláží ostrova a čajové farmy.

Ale v roce 2022 se věnujeme podceňovaným designovým destinacím města. Jde i o dům zesnulého architekta Geoffreyho Bawy. Jeho dům je nyní malé muzeum a penzionem s názvem Number Eleven. Příští rok do města přinese řadu slibných nových hotelů, včetně nemovitostí Amari, Grand Hyatt, Marriott, Sheraton a ITC.

Srí Lanka má svůj podíl na lahodných kari, ale nepředpokládejte, že jídlo je stejné jako v sousední Indii.

Začněte den naplněním násypek na vejce naplněných kokosovým sambalem na bohatém snídaňovém banketu v Palmyrah, zamiřte na plovoucí trh Pettah, kde se zásobíte banány téměř všech barev duhy, a zakončete den sledováním západu slunce na pláži v Galle. Face Hotel popíjející grapefruitový nápoj na Negroni v příhodně nazvaném Traveller’s Bar. Všechno chutná lépe ve spojení s vlastními ostrovními cejlonskými čaji.

Cestovní společnost Urban Adventures poskytuje nezbytný historický kontext o sinhálské, tamilské a malajské kultuře země.

DIJON, FRANCIE

Mysleli jste si, že Lyon je hlavním městem francouzské kuchyně? Ne tak rychle – Dijon byl vždy obrovským centrem gurmánů. Největší město regionu Bourgogne-Franche-Comté je slavnou směsí roubených domů, nádherných paláců z 18. století a tyčící se gotické katedrály – ale je to také jedno z francouzských gastronomických hlavních měst.

V květnu 2022 v Dijonu otevřeli Cité Internationale de la Gastronomie et du Vin – 70 000 metrů čtverečních renovace historických budov z 16. až 18. století, která se proměnila v komplex věnovaný výhradně francouzskému jídlu a vínu.

Kromě nového otevření existuje spousta dalších důvodů, proč zařadit Dijon na svůj seznam úkolů. Vydejte se do okolních vinic v oblasti Burgundska – Beaune, půl hodiny jižně, je špičkové vinařské město. Vydejte se na potravinový trh Les Halles, který navrhl Gustave Eiffel (ano, proslulý věží), abyste ochutnali ty nejlepší ingredience regionu. Jděte ochutnat hořčici do La Moutarderie Edmond Fallot, která po 180 letech posiluje, a ochutnejte perník z Mulot et Petitjean, který se zde peče od 18. století.

Kromě jídla a pití je zde ohromující Musée des Beaux-Arts de Dijon. V neoklasicistním paláci burgundských vévodů mají uloženo přes 130 000 uměleckých děl.

Cestování: DISKO BAY, GRÓNSKO

Město Ilulissat

Zátoku Disko na západním pobřeží Grónska definují velryby, obrovské ledovce, rychle se pohybující ledovec a spousta psích spřežení.

Ve městě Ilulissat jsou barevné domy, které jsou skvělou základnou pro objevování. V neposlední řadě proto, že sousedí s Ilulissat Icefjord. Tento dramatický fjord je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, částečně kvůli jeho ohromující nádheře a částečně kvůli vědeckým studiím, které zde proběhly za posledních 250 let a které vědcům pomohly pochopit dopad změny klimatu.

Obrovské ledovce, které obývají Ilulissat Icefjord, pocházejí z ledovce Sermeq Kujalleq – místní výlety lodí dostupné v zálivu Disko nabízejí příležitost obdivovat ledové scenérie a povzbuzují cestovatele, aby zvážili, proč se této oblasti někdy říká „Ground Zero“. Další výlet lodí vás zavede na ostrov Disko s úchvatnými plážemi s černým pískem. Zpět na pevnině je k prozkoumání nedávno otevřené centrum Ilulissat Icefjord.

Tato nová atrakce se snaží vzdělávat návštěvníky o důležitosti ledu v oblasti Disko Bay a také propagovat příběhy Inuitů – kteří žili na zemi a na moři v regionu po tisíce let – a zkoumat narůstající dopad klimatické krize. Samotná budova je atrakcí, kterou navrhl dánský architekt Dorte Mandrup jako vzpouru skla, oceli a křivek, které se mísí s ohromující krajinou.

Jak turismus v Grónsku roste, pracuje se na několika letištních projektech – včetně nového leteckého uzlu v Ilulissatu. Jejich cílem v nadcházejících letech je usnadnit mezinárodním cestovatelům poznávat krásy země. Zároveň rozptýlit návštěvníky po celé zemi, aby se vyhnuli nadměrné turistice.

NÁRODNÍ PARKY GABON

Amazonka se dostává do většího povědomí, ale povodí Konga – někdy nazývané „plíce Afriky“ – je druhým největším deštným pralesem na světě a je také vzácným zdrojem ohroženým odlesňováním. Více než 10% Gabonu na atlantickém pobřeží střední Afriky se věnuje jeho 13 národním parkům – a všechny slaví v roce 2022 20. výročí.

Ivindo – nejnovější místo světového dědictví UNESCO v této rovníkové zemi, dostupné pouze transgabonskou železnicí nebo soukromým letadlem – zahrnuje téměř 300 000 hektarů parku křižovaného řekami s černou vodou, s působivými peřejemi a nádhernými vodopády. Je tak odlehlý, že části jeho lokality je stále třeba prozkoumat. Mezi tvory, kteří zde žijí svůj domov jsou gorily, leopardi, mandrilové a tučňáci a také kriticky ohrožený slon lesní.

Národní park Loango nabízí velký rybolov v ústí řek a na moři, zatímco Minkébé se svými 7 000 metry čtverečními je největší v zemi. Národní park Pongara má krásné nedotčené pláže, kde želvy kožené kladou svá vejce mezi listopadem a březnem, zatímco delfíny a keporkaky lze spatřit v období sucha od července do října.

JORDÁN

Před několika lety hrozilo jordánskému velkolepému skalnímu vytesanému starobylému městu Petra, že se stane obětí vlastního úspěchu, protože turistický průmysl ohrožoval jeho křehké struktury a lákal místní beduíny od jejich tradičních způsobů. Roky regionálních nepokojů následované pandemií znamenají, že Petra nyní volá po davech.

Návštěvníci se k tomuto skvostu jistě vrátí, ale existují možnosti, jak Jordánsko prozkoumat udržitelněji. Další archeologické poklady, jako jsou ruiny Jerash a Umm Qais, musíte vidět.

Je tu také obrovská rozloha pouště Wadi Rum, kterou si nejlépe vychutnáte s beduínskými průvodci, kteří se mohou podělit o své znalosti práce v souladu s epickou krajinou. Vedlejší výlet na slanou plavbu v Mrtvém moři také stále stojí za to, v neposlední řadě pozorovat další choulostivý ekosystém pod útokem moderního života, tentokrát nekontrolovatelnou těžbu vody.

Cestování: LAHTI, FINSKO

Lahti bylo přezdíváno „Finské Chicago“

Finsko je pravidelně hodnocené jako nejšťastnější místo na světě a pokud jde o krásné město Lahti u jezera, je z čeho být veselý.

Tato destinace, která se nachází 100 kilometrů severovýchodně od Helsinek, je zelená v každém smyslu. Osmé největší město Finska je plné krásných lesů, parků a rezervací s neuvěřitelnými turistickými stezkami a vyhlídkami.

Lahti také vede cestu v oblasti ekologických inovací. Je první finské město, které jmenovali Evropským zeleným hlavním městem poté, co opustilo uhlí jako zdroj paliva. Nabídlo svým občanům bezplatné jízdenky na dopravu a jídlo jako odměnu za to, že jsou šetrní k životnímu prostředí.

Návštěvníci by měli určitě vyzkoušet vodu z kohoutku. Inovativní systém podzemních vod ve městě certifikovali organizací UNESCO jako „nejlepší pitná voda na světě“ a používá jej oceňovaný pivovar Teerenpeli Brewery & Distillery se sídlem v Lahti, nejstarší palírna whisky ve Finsku.

Zdroj: CNN travel, Vapol