LFA 2012: Náš tip dne v aukci

Zábavný myšlenkový experiment, který si můžete udělat. Představte si, čím byste mohli spálit poslední kanystr vysokooktanového paliva. Ještě jeden sprint na dragstripu v Dodge Demon? Kolo Laguna Seca ve Ferrari F40? No, tady je jedna z možností – překryv Vennova diagramu mezi výkonem poháněným spalovacím motorem a hudebním nástrojem. Výběrem dne na aukčním serveru Bring a Trailer je tento Lexus LFA 2012 s velmi nízkým počtem najetých kilometrů, v neporušené bílé barvě. Je to podvozek číslo 468 z 500 vyrobených vozů a jeho 4,8litrový V-10 je jedním z nejlépe znějících motorů, jaké kdy kdo vyrobil. Toto auto plus dlouhý tunel je v podstatě Pavarottiho crescendo v „Nessun Dorma“ – tedy nadpozemský zážitek. „Nikdo nebude spát,“ vskutku.

Co dělá LFA výjimečným?

Více o tomto V-10 za chvíli, ale nejprve krátký přehled toho, co dělá zbytek LFA tak výjimečným. Lexus vzal konstrukci svého supersportu tak vážně, že jeho inženýři museli vymyslet zcela nový druh tkalcovského stavu pro tkaní uhlíkových vláken, která tvoří většinu podvozku LFA. Představte si stejnou úroveň jednotného úsilí, jaká vynaložili při uvedení modelu LS400 na trh v roce 1989. Poté ji zaměřte na limitovanou sérii hyperautomobilu pracujícího na tehdejší technologické špičce.

Lexus LFA 2012

Do tohoto prostředí z kompozitních materiálů Lexus umístil klenot, kterým je desetiválec 1LR-GUE. Desetiválcový motor o objemu 4,8 litru dosahuje výkonu 552 koní při 8700 otáčkách za minutu, s červenou hranicí 9000 otáček za minutu a vypínáním paliva při 9500 otáčkách za minutu. Lexus tehdy uvedl, že jeho motor se otáčí tak rychle, že mu analogový měřič nestačí (z volnoběhu na 9000 ot./min. za 0,6 sekundy), a proto namontoval digitální otáčkoměr.

Spolupráce s Yamahou

Dále, 1LR-GUE není pouze produktem Toyoty/Lexusu, ale vyrobili ve spolupráci s Yamahou. Spojení mezi Toyotou a Yamahou sahá až k milionovým sběratelským modelům Toyota 2000GT. Z nichž každý byl ručně vyroben firmou Yamaha. Jako výrobce klavírů a dechových nástrojů má Yamaha metalurgické zkušenosti. Ty často propsali do nejlepších motorů Toyota, se zvláštním důrazem na proudění vzduchu hlavou.

U motoru V-10 modelu LFA bylo úkolem společnosti Yamaha zajistit, aby zpíval. Její inženýři tak učinili pečlivým vyladěním náporové nádrže, která napájí 10 jednotlivých klapek, takže se zvuk přenáší do kokpitu při stoupajících otáčkách. Stačí kliknout na pádlo řadicí páky umístěné na sloupku a řidič se doslova vykoupe v symfonii 10 válců.

LFA

Tento exemplář má na tachometru pouhých 2300 km. V březnu loňského roku na voze vyměnili věkem poznamenané položky – tedy nové pneumatiky a proplach brzd. K příjemnostem patří vybavená zavazadla a stereofonní systém Mark Levinson s 12 reproduktory. Vedle tohoto V-10 se toto stereo musí cítit stejně jako Antonio Salieri u Mozarta.

Špatnou zprávou je, že zatímco jako nový se LFA prodával pomalu, nyní je to velmi žádaný stroj, za který zaplatíte vyšší cenu. Dobrou zprávou je, že na místní pumpě je stále dostatek vysokotestových motorů a tento vůz je připraven uvést svého nového majitele do jednoho z nejlepších řidičských zážitků na planetě.

Jako sběratelský stroj je to samozřejmě krásná věc. Ale LFA postavili, aby křičelo ze všech sil. Nechávat ho schované je jako zakazovat tenoristovi světové třídy zpívat. Vydejte se na stránku Bring a Trailer, abyste odhalili tu nejlepší árii Lexusu ze všech.