Dubajská letiště se chystají ke kolosální expanzi

Druhé dubajské letiště by mohlo do roku 2050 odbavit až 250 milionů cestujících ročně. Obě dubajská letiště plánují rozsáhlé rozšíření

Druhé dubajské letiště by mohlo do roku 2050 odbavit až 250 milionů cestujících ročně. S rozmachem letecké dopravy plánují obě dubajská letiště rozsáhlé rozšíření.

Dubajské mezinárodní letiště DXB

Dubajské mezinárodní letiště (DXB) je nejrušnějším mezinárodním dopravním uzlem na světě. V příštích 5 až 7 letech se plánuje jeho modernizace za 1,5 až 2,5 miliardy eur.

Plány, které minulý týden představil generální ředitel dubajského letiště Paul Griffiths, počítají s tím, že do 15 let začne letiště DXB odbavovat až 120 milionů cestujících ročně. Tento růst je však jen špičkou ledovce.

Jakmile DXB dosáhne maximální kapacity, stane se druhé dubajské letiště - Al Maktoum International Airport (DWC) - "největším letištěm na světě", tvrdí developeři
Letiště v Dubaji se možná stane největší na světě

Jakmile DXB dosáhne maximální kapacity, stane se druhé dubajské letiště – Al Maktoum International Airport (DWC) – „největším letištěm na světě“, tvrdí developeři.

DWC v současnosti odbaví přibližně 1,6 milionu cestujících ročně. Do roku 2050 by však tento počet mohl vzrůst na více než 250 milionů.

„Musíme urychlit naše úsilí o zlepšení kapacity stávajícího letiště v krátkodobém horizontu, což nám pokryje příštích 10 až 15 let,“ řekl Griffiths minulý týden televizi Bloomberg. „Pak se musíme skutečně zasadit o rozvoj velkého letiště.“

Největší letiště na světě

V první polovině roku 2023 odbavilo 41,6 milionu cestujících. Ve stejném období překonalo úroveň roku 2019. Odborníci předpovídají, že roční počet dosáhne 85 milionů, a to díky oživení letecké dopravy z Číny.

V rámci generální rekonstrukce letiště DXB přibudou další salonky, odbavovací přepážky a místa k sezení a mají být zavedené nové bezpečnostní skenery, které nevyžadují, aby cestující odstraňovali tekutiny. Do jedné části každého terminálu mají být také soustředěné restaurace a stravovací centra.

Developeři však v současné době připravují plány, jak z něj udělat největší letiště na světě. Dubaj již dříve odložila plán na rozšíření letiště DWC v hodnotě 30 miliard eur, který by však mohl být znovu zahájený.

Místní zprávy uvádějí, že první etapa projektu zvýší kapacitu letiště na přibližně 130 milionů cestujících ročně a celá výstavba se má rozkládat na ploše 56 km2.

Dubai South, projekt městského master developmentu, dráždil projekt na svých sociálních sítích. „#DubaiSouth bude po dokončení domovem největšího letiště na světě a multimodální dopravní infrastruktury spojující leteckou, pozemní a námořní dopravu,“ uvedli.

A zase ty emise

Ekologická stopa tohoto rozšíření má být pravděpodobně obrovská. V roce 2019 vyprodukovalo 83 milionů cestujících na DXB 16,65 milionu tun CO2. To je nejvíce ze všech letišť na světě.

Zdroje: euronews, Vapol