Ceny letenek se budou i nadále zdražovat. Co za tím stojí?

Podle odborníků z oboru se ceny letenek v letošním roce ještě zvýší. Říká to Mezinárodní asociace letecké dopravy. Co za zdražování může?

Podle odborníků z oboru se ceny letenek v letošním roce ještě zvýší. Říká to Mezinárodní asociace letecké dopravy, která v pondělí pořádala výroční zasedání v Dubaji, kde sídlí dálkový dopravce Emirates.

Zatímco se letecké společnosti stále vzpamatovávají z celosvětových uzemnění během pandemie koronaviru, vedoucí představitelé odvětví novinářům sdělili, že existuje několik nákladů, které pravděpodobně potlačí ceny letenek stále výše.

Za růst cen letenek může inflace ve světě

Část z nich pochází z celosvětové inflace, která je od začátku pandemie trvalým problémem. Náklady na letecké palivo, které tvoří zhruba třetinu všech výdajů leteckých společností, zůstávají vysoké.

Mezitím celosvětový tlak na dekarbonizaci leteckého průmyslu nutí stále více dopravců bojovat o malé množství takzvaného udržitelného leteckého paliva neboli SAF, které je na trhu k dispozici.

Náklady na letecké palivo, které tvoří zhruba třetinu všech výdajů leteckých společností, zůstávají vysoké
Za růst cen letenek může celosvětová inflace

„Letecké společnosti chtějí i nadále dělat vše, co je v jejich silách, aby udržely náklady co nejvíce pod kontrolou ve prospěch spotřebitelů,“ uvedl Willie Walsh, generální ředitel Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (International Air Transport Association), průmyslové obchodní skupiny.

„Myslím si však, že je nerealistické očekávat, že letecké společnosti mohou i nadále absorbovat všechny náklady. Není to něco, co bychom dělali rádi, ale je to něco, co dělat musíme.“

Na odvětví prý také tlačí pandemická kocovina i ve výrobě letadel. Dopravci nyní udržují starší letadla, která spotřebovávají více paliva, v provozu déle. Není také dostatek nových letadel, která by rozšiřovala trasy a zvyšovala nabídku, aby se snížily celkové ceny.

Zisky leteckých společností dosáhnou rekordní výše

Toto varování přichází v době, kdy IATA odhaduje, že celosvětové příjmy leteckých společností dosáhnou v roce 2024 téměř 1 bilionu eur, což je rekordní hodnota.

Letadly letos poletí 4,96 miliardy cestujících a celkové náklady dopravců dosáhnou 936 miliard dolarů, což je další rekordní hodnota. Očekává se však také, že zisky odvětví mohou letos činit téměř 60 miliard dolarů. Zejména společnost Emirates, která je hlavním tahounem dubajské ekonomiky, zaznamenala v roce 2023 rekordní zisky.

Mezitím celosvětový tlak na dekarbonizaci leteckého průmyslu nutí stále více dopravců bojovat o malé množství takzvaného udržitelného leteckého paliva neboli SAF
Čím dražší náklady za palivo, tím dražší letenky

Výsledky společnosti Emirates se shodují s výsledky její základny, mezinárodního letiště v Dubaji. Nejvytíženější letiště pro mezinárodní cestující na světě loni zaznamenalo 86,9 milionu cestujících. Tímto číslem překonalo čísla za rok 2019 těsně předtím, než pandemie koronaviru uzemnila celosvětovou leteckou dopravu.

Tim Clark, prezident letecké společnosti, to v pondělí nepřímo připustil. Řekl, že nechce, aby lidé „vytahovali krabice s kapesníky a hráli na housle“, když varoval, že ziskové marže v tomto odvětví se pohybují v nízkých jednociferných číslech.

Tvrdil však, že s tím, jak se letecké společnosti zvětšovaly a dopravci konsolidovali, se úspory nákladů v tichosti přenesly na spotřebitele, kteří si nyní mohou rezervovat lety po celém světě.

„Je až s podivem, že ceny letenek jsou tam, kde jsou dnes,“ řekl Clark. „Myslím, že nabídka poměru ceny a kvality, kterou spotřebitelé využívali po mnoho desetiletí, je něco, co je jedním z těch skrytých kousků příběhu.“

Daně a poplatky

Yvonne Manzi Makolo, generální ředitelka společnosti RwandAir, rovněž upozornila na daně a poplatky, které dopravcům ukládají země, v nichž působí. Konkrétně uvedla ty, které platí dopravci létající z afrických zemí, jako za „ směšné“.