Renault Megane RS – test 2022

Po osmi měsících jízdy v Meganu RS mám jednu radu: „Nekupujte si žádný. Opravdu ne.“

Na první pohled jsou si oba vozy velmi podobné: stejný působivý 1,8litrový přeplňovaný motor, stejná šestistupňová převodovka, stejná karoserie, stejný interiér.

Renault Megane

RS má mnoho, mnoho věcí. Má skvělý motor, který je vždy silný a v režimu Sport poskytuje opravdu uspokojivé otáčky. Má také dobře navržený interiér: líbí se mi palubní deska a veškerá konektivita funguje dobře. Sportovní sedadla jsou však kolem boků úzká. Což vede k pohodlí, jízda je velmi pohodlná.

Možná je tedy Megane RS jen nestydatým autem pro řidiče, navrženým tak, abyste si ho užili sami. Spravedlivé. Ale tady je fatální chyba: s 296 k zápasícími předními koly, když se snažíte zrychlit. Toto auto má hrozné řízení točivého momentu. Několikrát jsem předvedl pasažérům následující. Po zařazení třetího rychlostního stupně jsem prudce zrychlil a Megane téměř vyskočí do strany. Takže vychýlení vyvolané točivým momentem je náhlé a vy musíte uchopit volant a zakročit, abyste vůz udrželi v přímém směru. A tato svéhlavost ničí jakékoli potěšení z jízdy.

Co RS chybí?

Co RS postrádá, je pořádný diferenciál – například diferenciál Torsen s omezeným prokluzem, stejně jako ten, který najdete v RS Trophy. Klíčovým vylepšením z běžného RS na Trophy je podvozek Cup s pevnějšími pružinami a tlumiči, tužšími stabilizátory a velmi důležitým diferenciálem. Zcela to promění auto – vážně, těch 140 000 Kč navíc vám nepřinese žádné vylepšení. Podvozek Cup výrazně, dramaticky mění RS, eliminuje točivý moment řízení, odstraňuje frustrace a poskytuje přesně tu vzrušující a poutavou jízdu, kterou hledáte. A za dalších 45 000 Kč můžete mít závodní sedadla Recaro, která jsou pohodlnější.

Renault Megane RS

Megane RS je tedy rychlé, ale chybné auto. RS Trophy je jedním z nejlepších hot hatchů, které si můžete koupit. Vím, že pro automobilového novináře radši napíší: „Utraťte dalších 170 000 Kč!“ Ale upřímně, protože jsem žil s běžným RS, Trophy stojí za každý cent.

Další recenze na Renault Megan RS

Vzhledem k tomu, že zimní silnice jsou kluzké a studené, trávím stále více času v režimu Race v Meganu RS 300 a užívám si směšně přetáčivého podvozku.

Závodní režim změní mapování pro řazení, zostří plyn a vypne všechny systémy kontroly trakce, což vozu umožňuje mnohem více se pohybovat. V přímém směru je řízení točivého momentu stále hrozné, jen se nyní svíjející volant kombinuje s opravdu démonickým prokluzem kol. Ale v zatáčkách je režim Race skvělý: vrhněte RS do mastného kruhového objezdu a náhlé ubrání plynu se ocas rozhoupe jako driftovací auto BMW M3.

Řízení všech čtyř kol Renaultu zde hraje velkou roli, protože čumák působí tak pozitivně, i když je povrch kluzký. Při vyšších rychlostech na dálnici natočí systém 4Control všechna čtyři kola stejným směrem, v režimu Race – se zadní kola natáčejí až o 2,7º proti směru předních a otáčejí vůz kolem své osy – což dává RS spolehlivý a uspokojivý záběr přední části.

Zdroj: carmagazin.co.uk, top-voziky.cz