Scottsdale, arizonská pouštní brána

Dlouho předtím, než se Scottsdale stalo známým jako útočiště pro bohaté a slavné – hostilo Pueblo Ultimo, jednu z řady starověkých domorodých osad

Tato arizonská enkláva, mladé město s prastarými kořeny, poskytuje ideální bránu do pouště, ze které se zrodila.

Na první pohled by vám bylo odpuštěno, že byste si Scottsdale spletli s městem bez hloubky. Zde, v prvotní rozloze Sonorské pouště v jihozápadní Arizoně, jsou první dojmy z města zdobeného všemi znaky generické moderny: luxusní lázně, luxusní obchody s módou i golfová hřiště. Ale zjistíte, že historie Scottsdale sahá dále, než naznačuje její neposkvrněný povrch – dokonce dále než historie Spojených států. Dlouho předtím, než se stala známou jako útočiště bohatých a slavných – předtím, než v 90. letech 19. století vyrostly první ranče pro hosty a první osadníci města vysadili své sady v rudé zemi – tato země hostila Pueblo Ultimo. Jednu ze starověkých domorodých osad, které prosperovaly podél řek Salt a Gila.

Poušť v jihozápadní Arizoně

Byl to domov Hohokamů, neboli „těch, kteří zmizeli“, dávno zmizelého národa. Ten zavlažoval poušť kanály a přinášel život do prachu, než ve 14. a 15. století takové vesnice opustil. Možná jsou pryč, ale jejich úctu k pouštní krajině převzali umělci zamilovaní do velké oblohy Scottsdale a architekti, kteří si v zapomnění okolní pouště představovali nové způsoby života v souladu s přírodou.

Dnes najdete město, které přijímá svou minulost, zatímco vkráčí do budoucnosti. Je to druh místa, kde před restauracemi hučí najdete povoz bez řidiče. Toto místo zdůrazňuje domorodé suroviny pěstované stejným způsobem po tisíciletí a žulové vrcholy zralé pro pěší turistiku. A pak je tu vinařská scéna – pozůstatek usedlíků a botaniků, kteří se odvážili představit si vinice plížící se po zvlněných křovinách Arizony.

Detailní záběr na muže, jak osedlává koně a připravuje se na jízdu.
Muž jedoucí na koni v Arizoně; má na sobě modrou košili a modrý džínový kabátek do pasu; Scottsdale, arizonská pouštní brána
Lori Bridwell a Rocco Wachman nabízejí kurzy jezdectví spolu s exkurzemi do Sonorské pouště s průvodcem

Můžete ochutnat produkci těchto sluncem vypálených vinných rév v degustačních místnostech rozmístěných kolem starého města Scottsdale, místa tak kompaktního, že je možné prozkoumat umělecké studio a sednout si na láhev Petite Sirah. A o něco dál, za bary a galeriemi v centru, se satelitní čtvrti rozpouštějí do otevřené pouště. Najdete zde architektonické zvláštnosti vytesané do hor, fungující ranče provozované skutečnými kovboji a městské rezervace poseté balvany vytvořenými před mnoha eony. Jak je to s hloubkou historie?

Co vidět a dělat v Scottsdale

Historické Staré Město

Podobně jako ti, kteří byli pohřbeni ve Scottsdale, zůstává městská historie zamrzlá v čase. Oživte ji na procházce s vlastním průvodcem. Ta zahrnuje salóny, ceněná zařízení, jako je Cavalliere’s Blacksmith Shop, a veřejné umělecké památky, jako je například Okna na západ od sochaře Louise Nevelsona. Ta vrhá svůj labyrintový stín na botanickou zahradu před Civic Center.

Scottsdale Museum of Contemporary Art

Tato galerie ve studiové čtvrti Arts District ve Scottsdale, která slaví své 25. výročí v roce 2024, si dělá nárok na jednu z LA sochaře Jamese Turrella Skyspaces – pohlcující, site-specific instalace navržené tak, aby změnily divákovo vnímání světla a prostoru. Vstupte do keramického břicha Knight Rise a sledujte, jak práškově modrá obloha nenápadně mění barvu z eliptického otvoru ve stropě.

Stará mise Adobe

Nejstarší kostel ve Scottsdale je perleťový prostor vybudovaný původní hispánskou populací města. Ta spolu s komunitou původních obyvatel Yaqui ručně vytvořila jeho 14 000 nepálených cihel v době Velké hospodářské krize. Otevřel své brány v roce 1933 a dnes stojí jako jedna z pouhých tří zbývajících nepálených staveb v centru Scottsdale.

Světlo zaplavuje rozlehlý obývací pokoj v Arizoně;, okna lemují horní a spodní část stěn, zatímco strop je šikmý napříč; Scottsdale, arizonská pouštní brána
Taliesin West je pouštní enkláva zapsaná na seznamu UNESCO a byla zimním domovem amerického architekta Franka Lloyda Wrighta

Zažijte soulad s přírodou

Taliesin West

Půl hodiny od centra Scottsdale, tato pouštní enkláva zapsaná na seznamu UNESCO byla zimním domovem amerického architekta Franka Lloyda Wrighta. Ten zde žil a pracoval od roku 1937 až do své smrti v roce 1959 a svým učňům vštěpoval důležitost práce v souladu s přírodou. Zažijte Wrightovu „organickou architekturu“ na prohlídce s průvodcem, procházejte se mezi nízko posazenými budovami uzavřenými v pouštním kameni a zároveň dávejte pozor na kolibříky.

Vysoká škola kovbojů v Arizoně

Tento fungující ranč a jezdecká škola za Severním Scottsdale, vázaný rozlohou Tonto National Forest, nabízí našeptávače koní Lori Bridwell a Rocco Wachman. Ti nabízejí přísné kurzy jezdectví spolu s exkurzemi s průvodci do divočiny Sonorské pouště.

REI

Připojte se k průvodci Timu Trisslerovi na půldenní prohlídku největší městské rezervace Severní Ameriky, McDowell Sonoran, kde vedle surrealistických skalních útvarů rostou kaktusy cholla. Tim má encyklopedické znalosti o rostlinách a zvířatech, které tuto zemi nazývají domovem, od kaktusů po královské rohaté ještěrky.

Nakupující v obchodě s domácími potřebami v Arizoně s načervenalým složitým zevnějškem s nepravidelnými řezbami; Scottsdale, arizonská pouštní brána
Návštěvníci Cosanti Originals přicházejí žasnout nad transgresivními stavbami italského architekta Paola Soleriho

Kde nakupovat

Nativní trh s uměním

Tento domorodý trh a prostor pro představení, který byl otevřen v roce 2018, ve Scottsdale’s Arts District předvádí řemeslnou zručnost asi 200 domorodých umělců. Uvnitř stojí stánky s čajem, keramikou a tyrkysovými šperky. Ty obklopují pódium, na kterém pravidelně v obchodě vystupují indiánští flétnisté Cody Blackbird, držitel ceny Grammy.

Galerie J Klein

Sonorská poušť již dlouho poskytuje umělcům plátno, aby zdokonalili své řemeslo. Duch tvůrčí komunity, která zde vzkvétala ve 30. a 40. letech, žije dál v této galerii a pracovním studiu ve Starém Městě Scottsdale, kde abstraktní krajiny zakladatele Jima Kleina sdílejí podlahu s klavírem Steinway, na který často hraje místní skladatel Ian Jamison.

Cosanti Originals

Tato slévárna zvonů a řemeslná dílna v Paradise Valley byla kdysi domovem studenta Taliesin West Paola Soleriho. Dnes návštěvníci přicházejí žasnout nad transgresivními, „zemi odlitými“ stavbami italského architekta. A ztrácejí se v jemné hudbě produkované bronzovými větrnými zvony navlečenými na sluncem vypálených výklencích.

Zblízka záběr taco v bílém poly kontejneru. Taco je zakončeno pico de gallo.
Mike Washington a jeho neteř podávají chilli tacos na objednávku zabalené ve smaženém těstě

Nejlepší místa ve Scottsdale, kde si vychutnat gastronomii

Chýše

Mike Washington a jeho neteř z mohutné chýše vytvořené z kaktusu servírují na objednávku chilli tacos zabalené v lahodně houbovitém smaženém chlebu – smaženém těstě, o kterém se předpokládá, že vzniklo jako vedlejší produkt.

FNB

Neustále se měnící menu této restaurace oceněné Jamesem Beardem ve Scottsdale’s Arts District, která představuje místní, často domorodé ingredience, jako je fazole, může obsahovat cokoli od peruánských jarních závitků až po perské kuře podávané s hrozny utrženými z místních vinic.

Mise

Tato moderní latinská restaurace, zastrčená za Old Adobe Mission a ověšená křišťálovými lustry, podává pečlivě vytvořená jídla inspirovaná hispánskými kořeny Scottsdale. Nasajte dusnou atmosféru nad působivou margaritou v mramorovém baru, než se posadíte na guacamole u stolu; podávat se bude i porchetta plněná chorizem a krátké žebírkové tacos plné fialového zelí.

Nejlepší bary

Rusty Spur

Dveře této instituce ve Scottsdale se poprvé otevřely v roce 1951. Popíjení drinku zalité neonovou záři baru zůstává běžným obřadem pro obyvatele mimo město. Vychutnejte si koktejl z opuncie, a melodické tóny zpěváků a skladatelů z celého státu.

Výčepní místnost Goldwater

Tento intimní výčep nabízí dobrou ochutnávku kreativní scény řemeslného piva ve Scottsdale. Bar stojí před dvěma obrovskými nerezovými sudy, kde se čerstvě z kohoutku podává 14 piv Goldwater. Zastavte se na půllitr Desert Rose, německého Kölsche vyrobeného z kaktusových plodů.

Vinařská stezka Scottsdale

Vinařská scéna ve Scottsdale vzkvétá, majitelé vinic z Willcoxu, Verde Valley a dalších arizonských vinařských oblastí si ve městě zakládají obchody. Mezi nimi je rockový hudebník James Maynard Keenan, jehož degustační místnost Merkin spojuje umně kurátorské lety s heavymetalovým soundtrackem. Pro tradičnější degustační zážitek vyhledejte LDV Wine Gallery. A nebo se vydejte do nově otevřené degustační místnosti Los Milics Vineyards, vášnivého projektu Pavle Milice, spolumajitele restaurace FnB.

Kde se ubytovat v destinaci Scottsdale

Sonder monarcha

Tato klidná rezidence v srdci centra Scottsdale přetéká bugenvileami se soundtrackem cvrlikání křepelek. Za krémově-žlutou fasádou jsou rafinované dvoulůžkové pokoje osvětleny okny od podlahy ke stropu. Zatímco rodinné apartmány mají sportovní jídelní kout, pohovky a soukromé venkovní prostory s výhledem na bazén zalitý sluncem.

Hotel Valley Ho

Tento hotel z poloviny století, známý tím, že hostil takové hosty jako Marilyn Monroe a Carey Grant, zve návštěvníky, aby nasáli kouzlo jeho rozkvětu 50. let. Elegantní vstupní hala a koktejlový salonek zaplavený jazzem vedou do extravagantních pokojů s lampami se sněženkami a modrozelenými lenošky. A s grilovanými ústřicemi v nabídce restaurace budete stolovat také stylově.

Four Seasons Resort Scottsdale

Jedno- a dvoupatrové casitas, které tvoří tento čtyřhvězdičkový resort, posazené pod vrcholem Pinnacle Peak a obklopené aromatickou pouštní flórou, tvoří spletitou vesničku z rezervace McDowell Sonoran Preserve. Ponořte se do prvotřídní kasity s krbem u postele, ideální po nočním pozorování hvězd s rezidentním astronomem Markem Johnstonem. Nenechte si ujít lázně lemované fontánou, kde gel z nopálového kaktusu umožňuje relaxační masáž.

Pejskař v Arizoně prochází starým městem a míjí jeden z městských historických vystřižených billboardů cwboye; Scottsdale, arizonská pouštní brána
Historická část Scottsdale zahrnuje kovbojské billboardy, které byly vztyčeny koncem 40. let 20. století

Jak vidět Scottsdale jako místní

Zchlaďte si boty

Na vrcholu léta mnoho obyvatel Scottsdale opouští město, aby strávili den u řeky Lower Salt River. Vydejte se na projížďku na kajaku s průvodcem s REI a sledujte stádo divokých koní s jejich náhubky ve vodě, vinoucí se pod zrezivělým masivem Red Mountain.

Cukrárna – zmrzlinárna

Tato zmrzlinárna v centru města se téměř nezměnila od doby, kdy v roce 1958 poprvé otevřela své růžovo-bíle pruhované dveře. Slouží jako hangout pro každého, od bývalého rezidenta Scottsdale Stevena Spielberga po výtvarníka a ilustrátora Billa Keana, jehož komiksy stále zdobí stěny nad stoly ve tvaru srdce.

Západ slunce Soleri

Most Soleri a náměstí Plaza, spojující centrální oblast s nábřežím Scottsdale, také fungují jako kalendář, který označuje sluneční události paprskem produkovaným slunečním světlem dopadající na mezeru mezi jeho pylony. Podívejte se skrz mezeru dva týdny před zimním slunovratem a uvidíte červenou čáru. Ta vede kroky přes most osvětlený zlatým paprskem. Dokonalé spojení slunce a symetrie.

Fascinující spojení cestování pouští

Doprava a okolí:
Mnoho z nejvíce fascinujících atrakcí Scottsdale leží v určité vzdálenosti od centra města, takže se nabízí si pronajmout auto. Díky dobře udržované síti klidných cyklistických stezek je velká část Scottsdale sjízdná na kole. 

REI Co-op Adventure Center nabízí k zapůjčení horská, silniční a dětská kola spolu s tipy a radami na nejlepší trasy. Ceny začínají od 1 300 Kč za den za standardní silniční kolo. 

SIXT nabízí řadu půjčoven aut, které jsou k dispozici pro vyzvednutí z letiště.

Kdy vyrazit:
Scottsdale má během roku obrovský teplotní rozsah. Zatímco zima je obvykle slunečná a teplá s nízkými nočními teplotami, nejvlhčí období trvá od března do května, kdy je průměrná teplota kolem 30 °C a navíc je tu možnost vidět okolní poušť překypující travinami a divokými květinami. V letních měsících počítejte s tím, že mnoho podniků zavře a počasí se stane mnohem méně pohostinné, denní teploty se ustálí kolem 40 °C. V tomto období však existují dobré nabídky ubytování, protože město bude mnohem méně rušné než obvykle.