VW ID.4 2024 testováno: Považujte ho za ID.4.2

VW ID.4 právě dokončil solidní prodejní rok 2023, ale před sebou má neklidné vody. Volkswagen loni prodal 37 789 vozů ID.4. Což je o 84 % více než v roce 2022 a stačí to na 11,5 % celkových amerických prodejů VW. S náběhem výroby v závodě v Chattanooze v Tennessee, kde se americké ID.4 montují, se však zdá, že poptávka po elektromobilech plošně zpomaluje. A počet konkurentů stále roste. Na model ID.4 nejsou žádné pořadníky, jako tomu bylo před pouhými 12 měsíci. V showroomech VW můžete dokonce zjistit, že ID.4 je nejlevnější možností leasingu.

Naštěstí model 2024 dostává několik zásadních a užitečných vylepšení, která by měla zvýšit zájem kupujících.

Modernizace pohonného ústrojí

V první řadě dostane malé SUV více výkonu. Díky novému zadnímu motoru označovanému APP550, který využívá stator s větším počtem vodičů čtvercového průřezu, většímu chladiči a vylepšenému systému chlazení olejem a vodou, se výkon modelů s pohonem zadních kol a 77,0 kWh baterií vyšplhá z 201 koní a 306 N.m točivého momentu na 282 koní a 538 N.m točivého momentu.

VW ID.4 2024

Model s pohonem všech kol dostane také tento nový zadní motor ve spojení se stávajícím předním motorem o výkonu 107 koní a 132 N.m. Kvůli omezením v elektronice řízení výkonu nedosahuje tato verze tak velkého skoku ve výkonu jako model s pohonem zadních kol. Nicméně kombinovaný výkon přesto vzroste z 295 na 335 koní. Zatímco točivý moment poskočí z 454 na hodnotu blížící se 670 N.m (VW tento kombinovaný údaj nezveřejnil). U námi testovaného modelu 2021 VW ID.4 s pohonem všech kol jsme naměřili čas 5,4 sekundy na stovku a model 2024 jej snížil na 4,8 sekundy.

Kapacita baterie

Čistá kapacita baterie se sice nezměnila a činí 77,0 kilowatthodin, ale baterie těží z mírného zlepšení chemického složení. A tento nový motor je nejen výkonnější, ale také o něco účinnější. V důsledku toho se odhadovaný dojezd podle EPA zvýšil z 440 na 465 kilometrů u modelu s pohonem zadních kol, zatímco u modelu s pohonem všech kol je nárůst skromnější – z 408 na 420 kilometrů. V našem testu dojezdu na dálnici při rychlosti 120 km/h zvládl model Pro S AWD 350 km. Což odpovídá vzdálenosti námi dříve testovaného modelu 2021.

Základní model s pohonem zadní nápravy a 58,0 kWh baterií žádné z těchto změn v pohonném ústrojí nezaznamenal. Výkon a točivý moment zůstaly na 201 koních, resp. 366 N.m a jeho dojezd se ve skutečnosti mírně snížil z 334 na 329 km. Samozřejmě stojí za zmínku, že VW – a většina výrobců elektromobilů – doporučuje nabíjení pouze na 80 %, aby se zachovala životnost baterie, pokud se nechystáte na dlouhou cestu. Takže všechny tyto předpovědi dojezdu jsou pro většinu reálných jízdních situací o 20 procent nižší.

VW ID.4 nabídne tolik potřebná vylepšení infotainmentu

Ještě působivější než tato vylepšení jsou vylepšení informačního a zábavního systému. Jsem člověk, který má v naší rodinné flotile vozidlo VW ID.4 z roku 2023. A myslím si, že rozhraní člověk-stroj našeho vozu zřejmě navrhli tak, aby maximalizovalo počet ovládacích vstupů potřebných k provedení těch nejjednodušších úkonů. A zároveň bylo spojeno s počítačem, který se zdá být ještě hloupější než typický politik.

Infotainment

Model VW ID.4 2024 dostane v podstatě stejný systém, který VW předvedl loni při naší první jízdě s připravovaným modelem ID.7. Nová verze má pouze o něco větší LCD displej u 77,0kWh modelů (12,9 palcový oproti 12,0palcovému). A taky pás ovládacích prvků HVAC, který je trvale zobrazený na spodním okraji obrazu. Díky tomu nyní můžete přímo aktivovat vyhřívání sedadel a klimatizaci, místo abyste kvůli tomu museli vstupovat do menu. Stále jsou zde dotykové posuvníky pro rychlost ventilátoru a klimatizační zóny řidiče a spolujezdce, ale alespoň jsou nyní podsvícené a použitelné v noci.

Samotné nabídky zjednodušili a jsou snadno přizpůsobitelné. Vlevo nahoře na hlavní obrazovce je pět zkratek, které si můžete zvolit a usnadnit si tak přístup k nejpoužívanějším funkcím. Počítač, který toto vše obsluhuje, je navíc podstatně výkonnější a disponuje některými schopnostmi umělé inteligence, takže reakce na hlasové příkazy jsou přesnější a mnohem rychlejší.

K lepšímu přepracovali také ovládání na volantu. Na pravém rameni je nyní tlačítko pro aktivaci vyhřívání volantu. A ovládání, které přepíná z adaptivního tempomatu na normální tempomat nyní tvoří série stisknutí tlačítka namísto stisknutí, posunutí a druhého stisknutí. A pro lepší přehlednost VW přesunul otočný ovladač z pravého okraje stále ještě malého přístrojového panelu na pevnou tyč na pravé straně sloupku řízení.

Řízení nového VW ID.4

Vyzkoušeli jsme tyto vylepšení při krátké projížďce v Kalifornii ve špičkovém modelu AWD Pro S a znovu v Michiganu, kde jsme stejný model podrobili testování s přístroji. Jak se dalo očekávat, 14% nárůst výkonu je okamžitě patrný. Zatímco ve vyšších rychlostech zrychlení slábne, při městské jízdě se díky akceleraci ID.4 v kombinaci s okamžitou reakcí na plyn cítíte neporazitelní.

Jízda a ovladatelnost zůstávají při jízdě ve městě a na předměstí velmi dobré. V kombinaci s tichým a máslově hladkým pohonným ústrojím působí VW ID.4 velmi kultivovaně. Při rychlosti 110 km/h jsme naměřili 67 decibelů. Pokud však využijete vydatného tahu a budete ID.4 Pro S AWD tlačit na klikaté silnici, začnete si všímat jak 2200 kilogramové hmotnosti stroje, tak i nedostatečného tlumení, kvůli kterému se vůz poněkud houpe. Sportovní vůz to není, i když přilnavost na smykové ploše je úctyhodných 0,86 g.

VW

Nový systém infotainmentu je však radostným průlomem. Sice má stále bezdrátové systémy Android Auto a Apple CarPlay, ale už nemáte nutkání používat tyto systémy v sebeobraně proti otravným nativním aplikacím vozu. Navigační systém VW ID.4 má totiž některé funkce, které se aplikacím v telefonu nevyrovnají. Například vám umožní naprogramovat jej tak, aby vyhledával dobíjecí stanice s určitou úrovní nabití, pro ty, kteří mají větší či menší obavy z dojezdu. Na trase naprogramujete až 10 nabíjecích bodů a systém vám sdělí, kolik nabíjecích stanic je otevřených. Ovšem pouze na nabíjecích místech Electrify America.

Nacenění

Ceny se pohybují od 41 160 USD (960 000 Kč) za v podstatě nezměněný základní model s kapacitou 58,0 kWh. Vyšplhají se do 58 480 USD (1,4 milionu Kč) za vrcholnou verzi Pro S Plus s pohonem všech kol. To je asi o 5 % více než na začátku modelového roku 2023. Všechny verze VW ID.4 mají nárok na federální daňový kredit 7500 USD (175 000 Kč). Jedná se o jediný nedomácí elektromobil, který to umožňuje.

Stále také získáte nabíjecí balíček Electrify America. I když už ne tak štědrý jako tři roky bezplatného nabíjení, které byly součástí předchozích modelů. Nyní dostanete zdarma 500 kWh nabíjení (přibližně 10 nabití z 20 na 80 procent), po kterých následuje sleva zhruba 25 procent.

Tento balíček skutečných vylepšení by měl udržet model VW ID.4 konkurenceschopným ještě několik let – pokud se najdou zájemci o elektromobily. Teď ještě vymyslet, jak novou obrazovku a mozek transplantovat do našeho auta.