AC Cobra GT Roadster se představí v dubnu

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o skutečný Shelby Cobra z 60. let. Ve skutečnosti jde o nový model AC Cobra GT Roadster.

Na první pohled by se mohlo zdát, že zde představený vůz je skutečný Shelby Cobra z 60. let, starší AC Cobra nebo jeden z mnoha modelů vyrobených v průběhu let. Ve skutečnosti se jedná o zcela nový model AC Cobra od britské společnosti AC Cars, nazvaný GT Roadster.

Model AC Cobra GT Roadster

Fotografie, které se poprvé objevily v prosinci 2022, představují náš první pohled na modernizovanou klasiku, ale nejedná se o úplné odhalení. To se plánuje na letošní duben, ale díky hrstce snímků, které vůz ukazují ze všech stran, nezbývá mnoho prostoru pro představivost.

Kromě velkých kol a zrcátek v barvě karoserie není příliš důvodů myslet si, že jde u AC Cobra GT Roadster skutečně o nový vůz
AC Cobra GT Roadster má mnohem silnější rám čelního skla

Oválná maska chladiče, kulaté světlomety, dlouhá kapota a fantasticky rozšířené podběhy kol vypadají v podstatě přesně jako Cobra z 60. let. Kromě velkých kol a zrcátek v barvě karoserie není příliš důvodů myslet si, že jde skutečně o nový vůz.

Novinky u modelu GT Roadster

Při bližším pohledu však uvidíte moderní prvky. Rám čelního skla je mnohem silnější a kliky dveří jsou v jedné rovině. Viditelná karbonová vlákna obkreslují velké blatníky a panely nárazníků. Kulaté světlomety jsou vybavené LED denními světly. Třetí brzdové světlo je viditelné za prostorem pro cestující. A přestože nemáme volný výhled do interiéru, je zde moderní volant s kombinací analogových a digitálních displejů.

Pod kapotou

Kromě toho, co můžeme vidět na fotografiích, odhalila společnost AC Cars několik mechanických zajímavostí. Jedná se konkrétně o hliníkový podvozek s prostorovým rámem a pod ním závodně naladěné odpružení. Odpružení podpírá vůz o něco více než jeho klasický protějšek s rozvorem 257 cm. Skrze lopatku na kapotě dýchá přeplňovaný motor Ford V8 o objemu 5,0 l, který generuje výkon 654 koní. Tento výkon přechází na zadní kola prostřednictvím šestistupňové manuální nebo desetistupňové automatické převodovky.

Viditelná karbonová vlákna obkreslují velké blatníky a panely nárazníků
Interiér nabízí moderní volant s kombinací analogových a digitálních displejů

AC Cars uvádí, že GT Roadster s hmotností přibližně 3 300 kg dosáhne rychlosti 100 km/h za 3,4 sekundy. Na rovině dosáhne roadster bez střechy rychlosti 278 km/h. Vzhledem k masivním brzdám a konkrétní zmínce o závodním ladění podvozku předpokládáme, že AC Cars se u nové Cobry zajímá spíše o zatáčení. Doufejme, že se o tom dozvíme více při úplném odhalení v dubnu.

AC Cars uvádí, že AC Cobra GT Roadster je legální pro silniční provoz. V současné době je dokonce k dispozici k objednání zájemcům po celém světě. Ceny se mají lišit podle regionu, ale v domovském sídle AC Cars ve Velké Británii začínají na částce 285 000 liber (7,5 mil. korun).

Zdroje: motor1, TowPoint