Ferrari začne letos vyrábět SUV Purosangue

Ferrari zahájí výrobu dlouho očekávaného SUV Purosangue koncem tohoto roku před zahájením dodávek zákazníkům v roce 2023.

Je to už téměř tři a půl roku, co Ferrari potvrdilo, že vstoupí na trh SUV a bude vyrábět soupeře jako Lamborghini Urus a Aston Martin DBX. Přestože automobilka nadále drží klíčové detaily o vozidle pod pokličkou, během zveřejňování finančních výsledků za rok 2021 potvrdila, že jeho uvedení na trh je za dveřmi.

Podívejte se také: Má tento prototyp Ferrari Purosangue hnací ústrojí 296 GTB?

ferrari
Ferrari

Pro Ferrari Purosangue se očekává řada různých pohonných jednotek

Řadu prototypů Purosangue testovali v posledních měsících a zdá se jasné, že Purosangue nebude mít typický tvar SUV jako Urus a DBX a místo toho spadne někam mezi své soupeře a GTC4lusso. Celkový tvar vozidla dobře známe, naopak jeho design velmi málo. Auta totiž většinou vyráběli z různých směsí dílů Ferrari a Maserati.

Pro Purosangue se očekává řada různých pohonných jednotek. Jedna pohonná jednotka, o které se říká, že se pracuje, je stejný základní hybridní systém 2,9 litru s dvojitým přeplňováním V6 jako 296 GTB . Tato pohonná jednotka poskytuje celkem 819 koní a 546 lb-ft (740 Nm). Pokud by ji přesadili do Purosangue bez jakéhokoli odladění, snadno by z ní udělala nejvýkonnější SUV ve výrobě. Pokud by byl 2,9litrový V6 osazen bez elektromotoru, stále by chrlil 654 koní a měl by výkonovou výhodu oproti Urusu.

Existuje dokonce šance, že nově lidem nabídnou atmosférický V12, i když je to spíše domněnka

Jiné zprávy naznačují, že v úvahu přichází i 4,0litrový V8 s dvojitým přeplňováním SF90 Stradale bez elektromotorů superauta. Existuje dokonce šance, že nově lidem nabídnou atmosférický V12, i když je to spíše domněnka.

Úvodní obrázek: Ilustrační titulky a autorská práva Jean Francois Hubert/SB-Medien pro CarScoops

ferrari
Ferrari

Má tento prototyp Ferrari Purosangue hnací ústrojí 296 GTB?

O chystaném SUV Purosangue od Ferrari víme již několik let. Sice ještě nevíme, kdy ho odhalí, ale jeho vývoj pokračuje a prototyp nedávno natočili. Otestují ho na testovací dráze Fiorano.

Stejně jako většina ostatních prototypů Purosangue, které jsme viděli v posledních měsících, ozdobili i tento různými díly od Maserati. Spíše než jeho sériová karoserie, kterou jsme spatřili na veřejných komunikacích. Co však dělá tento prototyp obzvláště zajímavým, je zvuk, který produkuje.

Pouze na základě zvuku se zdá, že tento prototyp Purosangue má V6

Hodně se mluvilo o tom, jaké pohonné jednotky Ferrari nabídne s Purosangue. Mnoho zpráv naznačuje, že dostane stejnou hybridní pohonnou jednotku V6 jako 296 GTB, dostupný bude 4,0litrový V8 s dvojitým přeplňováním z SF90 Stradale a možná dokonce přirozeně nasávaný V12. Pouze na základě zvuku se zdá, že tento prototyp Purosangue má V6.

Hnací ústrojí 296 GTB se skládá z 2,9litrového V6 přeplňovaného dvěma turbodmychadly, který čerpá 654 koní, což mu dává nejvyšší specifický výkon ze všech současných produkcí. Tento motor pracuje společně s elektromotorem o výkonu 164 k v 296 GTB, což mu dává celkový výkon 819 k a točivý moment 546 lb-ft (740 Nm). Těžko vědět, jestli se Ferrari bude obtěžovat s hybridním systémem nebo použije pouze V6, protože jen on sám by dal Purosangue mírný výkonový náskok před Lamborghini Urus.

Zdroje: carscoops, Vapol