ESA mapuje 1,8 miliardy hvězd

Evropská kosmická agentura používá k měření naší galaxie sondu „Gaia“. Vědci již potřetí publikují obrovskou databázi s velkolepými snímky a sériemi měření.

Evropská kosmická agentura (ESA) již potřetí během deseti let vydala katalog hvězd. Data shromážděná sondou „Gaia“ ukazují nové a vylepšené detaily pro 1,8 miliardy hvězd v naší galaxii, uvedla ESA. Vědci z ESA nyní použili data k vytvoření dosud nejdetailnější mapy Mléčné dráhy.

ESA mapuje 1,8 miliardy hvězd
Tento obrázek ukazuje „radiální rychlost“ galaxie – tedy rychlost, kterou se více než 30 milionů objektů v Mléčné dráze (většinou hvězd) pohybuje směrem k nám nebo od nás

Vesmírný dalekohled Gaia se vypustil koncem roku 2013. „Gaia“ měří Mléčnou dráhu ve třech rozměrech – z pozice jeden a půl milionu kilometrů od Země. V roce 2016 a 2018 již vědci představili mapy Mléčné dráhy založené na datech „Gaia“. Zpočátku katalog obsahoval „jen“ 1,15 miliardy hvězd. Do roku 2025 se mají shromáždit data ze zhruba dvou miliard nebeských těles.

ESA – katalog hvězd a mapa Mléčné dráhy

Tato mapa Mléčné dráhy také ukazuje „radiální rychlost a správný pohyb“ galaxie; v tomto případě kolem 26 milionů hvězd

Satelit má největší digitální fotoaparát, jaký se kdy vyrobil pro vesmír. Má rozlišení téměř miliardu pixelů. Dalekohled dokáže detekovat i nepatrné pohyby. Kromě toho se určuje také jas, teplota a chemické složení a také stáří téměř dvou miliard pozorovaných objektů. Z trojrozměrného obrazu naší galaxie vědci doufají, že získají nové poznatky o vzniku, původu a současném vzhledu Mléčné dráhy.

Nové poznatky o hvězdných otřesech

ESA mapuje 1,8 miliardy hvězd
Mapa Mléčné dráhy – vytvořená pomocí nejnovějších dat z kosmické lodi Gaia ESA; ukazuje také mezihvězdný prach, který vyplňuje galaxii

„Za posledních 34 měsíců dokázala Gaia získat mnoho nových poznatků a výrazně rozšířit předchozí katalog,“ vysvětluje Alessandra Roy, projektová manažerka „Gaia“ z Německé vesmírné agentury při DLR.

Mapa ukazuje výběr hvězd a jejich hvězdnou metalicitu; červenější hvězdy jsou bohatší na kovy

Jedním z nejpřekvapivějších objevů je, že Gaia dokáže detekovat takzvané hvězdné otřesy, které mění tvar hvězd, uvedl ESA. Jsou to „drobné pohyby na povrchu hvězdy“. „Gaia“ již dříve rozpoznala takzvané radiální oscilace. Ty způsobují, že hvězdy periodicky bobtnají a zmenšují se při zachování jejich kulového tvaru. Nyní se však objevily další vibrace, které „fungují spíše jako velké tsunami,“ uvedl. Mění pouze „globální tvar“ hvězdy, a proto je nelze tak snadno rozpoznat.

ESA mapuje 1,8 miliardy hvězd
Obrázek ukazuje dráhy více než 150 000 asteroidů – od vnitřních částí naší sluneční soustavy až po trojské asteroidy poblíž Jupiteru; žlutý kruh uprostřed představuje slunce. Modrý představuje vnitřní část sluneční soustavy, kde se nacházejí blízkozemní asteroidy. 
Hlavní pás mezi Marsem a Jupiterem je zelený; Jupiter trojské koně jsou červené

„Gaia“ má mimo jiné odpovědět na otázky, jak přesně vznikla spirální ramena naší galaxie a jaké proudy hmoty protékají Mléčnou dráhou.

ESA mapuje 1,8 miliardy hvězd
Snímek Mléčné dráhy v roce 2022

Sondu postavila vesmírná společnost Airbus Defense and Space. Data odesílaná „Gaia“ jsou přijímána na pozemních stanicích ESA v Cebreros ve Španělsku a v New Norcia v Austrálii prostřednictvím parabolických antén.

Zdroj: spiegel, Vapol