Den v Káhiře, eklektickém egyptském městě

Káhira je ideální město pro strávení dne cestováním časem. Počínaje ranními pyramidami v Gíze až po skleničku v jednom z předních městských koktejlových barů

Přivítejte den v poušti, vydejte se po stopách starověkých řemeslníků a prozkoumejte koptské dědictví města v nabitém dni egyptského hlavního města.

7:00: První světlo v egyptské poušti

Východ slunce nastává krátce před sedmou hodinou ráno během vrcholné zimní sezóny v Káhiře. Návštěvnický přístup k pyramidám v Gíze – 14 km na západ od centra Káhiry – začíná po celý rok v 8 hodin ráno. Potenciální začátek před úsvitem vám poskytne více času a prostoru, abyste plně zažili úžas z těchto 4500 let starých památek a jejich bdělého společníka, Velké sfingy. Odhadem 2,3 milionu kamenných bloků tvoří samotnou Velkou pyramidu, která jako jediná přežila sedm divů starověkého světa. 

11:00: Hledání egyptské civilizace 

Velké egyptské muzeum – až se otevře – snadno naváže na pyramidy v Gíze. Prozatím se budete muset vrátit do centra Káhiry a do nového Národního muzea egyptské civilizace ve Fustatu. Jeho podzemní sál je hlavní expozicí ve výkladu egyptské kultury od pravěku po 19. století. Nepřehlédněte Textilní sál. Poté se vydejte do nedalekého Centra tradičních řemesel Fustat, kde uvidíte řemeslníky při práci a navštivte jeho vynikající galerii. 

13:00: Koptská Káhira

Často se zapomíná, že Káhira byla pramenem křesťanství – říká se, že útěk Svaté rodiny od Heroda skončil v jeskyni, která je nyní poutním místem pod kostelem svatých Sergia a Baccha. Žádná památka v koptské čtvrti není oslavovanější než Visící kostel, opřený nad bránou babylonské pevnosti z římské éry, odtud název. Spojte to s návštěvou Koptského muzea, fascinujícího místa starověké egyptské, římské a raně křesťanské ikonografie. 

15:00: Pozdní oběd

Koshary je oblíbené káhirské jídlo na cestách. Je to směs těstovin, smažené rýže a hnědé čočky, zdobená smaženou cibulkou a cizrnou a podávaná s pikantní rajčatovou omáčkou. I když to zní jako něco ze studentské kuchyně, je to překvapivě chutné. Abou Tarek, na rohu ulic Maarouf a Champollion, nepodává nic jiného – proto je zde vždy plno hostů. Je to jen krátká procházka na náměstí Tahrir a nevynechejte původní Egyptské muzeum, jehož starožitnosti musíte vidět, pokud se ještě neotevře Velké egyptské muzeum. 

17:00: Procházka časem

Jakmile teploty poleví, vydejte se přes Bab al-Futuh, severní bránu do opevněného města vládnoucích chalífů z 11. století. Organizace spojených národů označila pěší ulici Al Moez hned za ní za „největší koncentraci středověkého architektonického pokladu islámského světa“. S divy, jako např. mešita Al Asmar, dům El Seheimy a mauzoleum Madrasa v Qalawun, to má smysl. Ale radostí Al Moeze je, že také zůstává (jen) nákupní ulicí.

Panorama Káhiry; Den v Káhiře, eklektickém egyptském městě
Ulice El Moez s největší koncentrací středověké architektury v islámském světě slouží jako volně přístupné muzeum

18:00 Kulturní obchod

Ponořte se do nejslavnějšího káhirského súku. Ano, Khan el-Khalili je egyptská turistická destinace, ale prozkoumat jeho labyrintové uličky rozdělené středověkými oblouky znamená nahlédnout do Káhiry, která láká návštěvníky po staletí. Je to kouzelná řada věcí, o kterých jste ani nevěděli, že je chcete, od drobných pokladů po suvenýry vyrobené v Číně, vše osvětlené světlem, které se mění z měkkého soumraku na křiklavé pásové světlo. 

20:00: Ulice trhů v Káhiře

Pokud máte čas, vydejte se kolem monumentální mešity Al Azhar do Bab Zuweila, jižní brány Al Qahirah. Co se zdá být slepou uličkou za ní, je poslední krytý trh v Káhiře, Al Khayamiya. Je známá jako Street of the Tentmakers, protože její řemeslníci vyrábějí ručně šité látky, které se dříve používaly na stany, závěsy na zeď, přehozy a povlaky na polštáře.

22:00: Noční život

Osvěžte se po dlouhém dni třemi možnostmi. Pro historickou náladu se vraťte do Khan el-Khalili’s Naguib Mahfouz Café, kde číšníci nosí tarbušové klobouky a hrají hudebníci. Pro bohémské hodování poblíž náměstí Tahrir vyzkoušejte El Horreya, příjemnou kavárnu s barem z 30. let minulého století, kde jsou stropy vysoké a egyptské pivo Stella je studené. Nebo vystoupejte do koktejlového salonku ve 36. patře hotelu Ramses Hilton, Opia. Očekávejte drahé koktejly a výhled na Nil.

Steppes Travel nabízí 11 denní balíček Egypt zahrnující tři noci v Káhiře, pobyt v Marriott Mena House, s odbornými průvodci a soukromými transfery za 170 tis. Kč na osobu, kromě letů. Zahrnuje také plavbu po Nilu plus dvě noci v Asuánu.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint