Grand Mesa – největší plochá hora světa

Coloradská Grand Mesa je 3 350 m dlouhý přírodní zázrak. Nabízí nepřeplněné túry, sjezdovky pro severské lyžování, nádherné podzimní barvy a sedm biomů.

Grand Mesa, jedna z největších zemských forem, se tyčí nad malebným městem Grand Junction v Coloradu jako 3 350 m vysoký jídelní stůl. 

Největší plochá hora světa, která se nachází poblíž okrajů národního památníku Colorado National Monument z červené skály, vznikla téměř před 10 miliony let ze starověkého lávového proudu, který naplnil říční kaňon. ,,V průřezu připomíná stolová hora obří vrstvený koláč, který byl okusován ze stran,“ říká Rex Cole, emeritní profesor geologie na Colorado Mesa University.

Se svými pouštními pískovcovými kaňony, chladnými stále zelenými lesy a více než 300 malebnými jezery lze Grand Mesa snadno zaměnit za národní park Rocky Mountain. Cestovatelé to mohou zažít na Grand Mesa National Scenic Byway. A nebo na jednom z desítek snadno přístupných hot spotů, jako je Island Lake, ledovcem drásaná vodní cesta. Crag Crest National Recreation Trail, 17 km dlouhý výlet tam a zpět, vás vezme přes sedm z 10 světových biomů. 

Zde je návod, jak prozkoumat tento vertikální svět.

Za Mount Garfield se tyčí temné štíty Grand Mesa, největší hory na světě s plochým vrcholem.
Grand Mesa se tyčí za Mount Garfield při západu slunce poblíž Grand Junction, Colorado

List vykukující na Grand Mesa

„Kdokoli může nasednout do auta a vidět nádherné podzimní barvy na dálnici 65,“ říká Zebulon Miracle, místní historik a nadšenec do přírody. Vyhlášená Colorado Scenic Byway, silnice procházející kaňonem, zpřístupňuje stolovou horu po celý rok. Přičemž podzimní barvy jsou vidět na zhruba 65 z jejích 100 km. 

Pro odlehlejší scénickou jízdu Miracle navrhuje zamířit do oblasti Trickle Park ve městě Cedaredge – Surface Creek Road je jednou z nejlepších v regionu pro podzimní barvy. Návštěvníci také mohou zažít 40 minutovou zajížďku z vedlejší cesty, aby prozkoumali Land’s End Observatory, zaniklou základnu Forest Service. Ta se nachází na okraji stolové hory ve výšce 1 800 m. Tato oblast nabízí jedny z nejlepších výhledů na národní les a Grand Valley pod ním.

Za prozkoumání stojí taky oblast Mesa Lakes – podívejte se na 5 km dlouhou stezku Mesa Lake Trail a její 1,6 km dlouhý výběžek k jezeru s příhodným názvem Lost Lake, odkud se můžete kochat pohledem na osikové listy. Ty se během listopadu mění na jantarovou a zlatou. Dále od dálnice 65 nabízí Twin Lake Dispersed Area podobné výhledy s více backcountry pocitem. Pro vášnivé turisty je typickým trek Grand Mesa Crag Crest Trail.

Pokud sněží – což může být už v září, tím lépe. „Ta bílá půda se žlutými listy vypadá opravdu pěkně,“ říká Miracle.

Vyzkoušejte běžkařskou trať

Grand Mesa nabízí jednu z nejdelších lyžařských sezón v USA a některé z nejlepších severských tras v zemi. 50 km upravených lyžařských tras vede přes národní les Grand Mesa přes tři sítě. Systém stezek Skyway, jižně od Mesa Lakes, nabízí klasické a skate-lyžařské trasy pro každou úroveň (včetně vrcholové stezky) a vyhřívací chatu. Contry Line poblíž Crag Crest je vhodný pro začátečníky a středně pokročilé lyžaře. Stezky Ward na jižní straně stolové hory se nejlépe hodí pro středně pokročilé až pokročilé lyžaře, kteří hledají výhled na hory San Juan.

Zažijte zimu jako místní

Kvůli své vysoké nadmořské výšce si Grand Mesa vytváří své vlastní počasí, říká Cole. Báze je suchá a podobná poušti; vršek je mokrý a zelený. To je nejzřetelnější v zimě. Zatímco na Grand Junction je v průměru jen asi 0,5 m sněhu, na Grand Mesa je to zhruba 6 m.

Lyžař na svazích s obloukem měkkého sněhu vlajícím v pozadí.
Lyžař v Powderhorn Mountain Resort klikatí dolů po jedné z desítek lyžařských tras, které leptají Grand Mesa

Lyžaři a snowboardisté ​​mohou jizdit po čerstvém prašanu v lyžařském středisku Powderhorn Ski Resort, necelou hodinu jízdy od centra Grand Junction. 

Stezky pro sjezd na horských kolech obsluhované vleky poskytují možnost projíždět se po úbočích této ploché hory na dvou kolech.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint