Neuralink chce testovat mozkové čipy na lidech

Implantát od Neuralink: čip by měl být schopen přenášet signály z mozku do počítačů

Za pouhých šest měsíců chce Elon Musk nechat zasadit čipy od své společnosti Neuralink do lidských mozků. Může to fungovat? A co vlastně implantáty umí?

Technologický miliardář Elon Musk toho ve svém životě hodně nasliboval a některé ze slibů dodržel. Když oznámil, že bude sám stavět rakety – bez jakékoli pomoci vesmírných organizací, jako je NASA – usmíval se. Dnes rakety jeho společnosti SpaceX létají s astronauty k ISS. I jeho slib vyrábět e-auta možná jednoho dne vyloudil u nejednoho výrobce automobilů úsměv. Tesla je dnes nejhodnotnější automobilovou značkou na světě.

Nyní Musks znovu promluvil: Brain chips od jeho společnosti Neuralink se mají poprvé testovat na lidech za pouhých šest měsíců. Miliardář slibuje, že čipy jednoho dne umožní ochrnutým znovu se pohybovat a nevidomým zase vidět. Zní to fantasticky a až příliš úžasně?

Problém s rozvrhem

Ve skutečnosti Neuralink zaostává za plánem, k velké nelibosti Muska, který je proslulý svými přísnými standardy pracovní etiky. Čipy se měly původně testovat na lidech už před lety. A Neuralink není zdaleka jedinou společností, která na takových rozhraních mozek – počítač pracuje. Další konkurenti jsou ještě dále.

Čip Neuralink je navržen tak, aby překlenul poškození nervů a přenesl myšlenky do smartphonů a počítačů. Podle tiskové agentury Reuters Musk slíbil, že lidé s postižením budou moci znovu chodit a mluvit na prezentaci pro vybrané hosty v San Franciscu. Nemoci, jako je Parkinsonova choroba, demence nebo Alzheimerova choroba, lze čipem také léčit.

V určitém okamžiku se podle Muska může čip spojit i s umělou inteligencí. Jiné aplikace mimo lékařství jsou také možné. S čipem by mohly být chytré telefony ovládány myslí – mnohem rychleji, než by to kdy dokázal palec. Tolik ke slibům. Mají se ale dodržet?

Elon Musk je notoricky známý svými vizemi, z nichž některé se naplnily; Neuralink chce testovat mozkové čipy na lidech
Elon Musk je notoricky známý svými vizemi, z nichž některé se naplnily

Opice uměla hrát Pong – svou myslí

Původní harmonogram je již zničený. Musk v roce 2019 oznámil, že pokusy na lidech by mohly začít brzy. Schválení očekával do konce roku 2020. Na konferenci na konci roku 2021 – studie stále nezačaly – vyjádřil přesvědčení, že klinické studie začnou v roce 2022. Nyní se rok chýlí ke konci.

V souladu s tím se očekává Muskova nová oznámení o Neuralinku. Původně se naplánovaly na 31. října, Musk ale termín jen několik dní předtím bez udání důvodu zrušil. Nyní by to mělo být zatím za šest měsíců.

Koneckonců, rozhraní Neuralink mozek – počítač existuje – a funguje. Už se prozkoušela do prasete a makaka. Během poslední prezentace společnosti se sídlem v Silicon Valley byla opice schopna hrát počítačovou hru Pong – bez joysticku nebo dálkového ovládání. Díky čipu ovládá hru podle Neuralinku pouze svými myšlenkami.

Nakupování online s implantátem

To, co zní jako sci-fi. Již v roce 2021 představili vědci v renomovaném časopise Science implantát, kdy by paralytik mohl znovu používat psaní. Čip převedl mužovy rukopisné myšlenky do skutečného psaní na počítači.

Společnost Synchron mohla v červenci poprvé otestovat implantát u pacienta v USA. Americké úřady již tento pokus schválily v roce 2021. V Austrálii již společnost dokončila zkoušky zahrnující čtyři lidi. Podle výrobce dokáže rozhraní počítač – mozek nazvané Stentrode přijímat a odesílat neuronální signály. S implantátem mohli pacienti například posílat zprávy a nakupovat online. Musk se prý na možnou investici u Synchron už informoval.

Zdroj: spiegel, Vapol