Bazary džajpurské umělecké a designové scény

Džajpur

Nejlepší aktivity hlavního města Rádžasthánu pro milovníky designu. Od bazarů po blokový tisk: 8 způsobů, jak prozkoumat džajpurskou uměleckou a designovou scénu.

1. Muzeum ručního tisku Anokhi

Nejlepší pro: učení o textilu

Muzeum Anokhi, které se nachází v okouzlující poloze v obnoveném haveli, je dokonalým úvodem do textilního průmyslu v Jaipuru. Informační tabule jsou stručné a skvěle napsané a vystavené oblečení je velkolepé. Neopomeňte místní obchod a spojte návštěvu s výletem do Amber Fort zapsaného na seznamu UNESCO, pozoruhodného zděného opevnění, které se tyčí nad městem a nachází se jen pět minut jízdy rikšou od muzea.

kolejnice z vícebarevné tkaniny; bazary džajpurské umělecké a designové scény
Sušení látky s blokovým potiskem v Sanganeru

2. Centrum Jawahar Kala Kendra – divadelní festival ve městě

Nejlepší pro: umění a divadlo

Hned za Starým městem bylo nejprominentnější kulturní centrum Jaipur postaveno, aby zachovalo bohaté dědictví Rádžasthánu a mistrovské řemeslo. Prostor představuje širokou škálu tradičního i současného umění a nachází se v něm šest galerií, stejně jako muzeum, knihovna a divadlo pod širým nebem s neustále se vyvíjejícím programem, od divadelních her až po lidový tanec. Pořádá také svůj vlastní divadelní festival.

3. Městský palác

Nejlepší pro: královské dědictví

Tento 300 let starý palác, který je stále domovem královské rodiny z Džajpuru, neztratil nic ze své nádhery. Komplex nádvoří, zahrad a budov je směsí rádžasthánské a mughalské architektury, přičemž některé budovy byly přidány nedávno než jiné. V promyšleně upraveném muzeu se mimo jiné nachází rozsáhlá textilní sbírka, která obsahuje některé z náročně tkaných brokátových látek, které dříve zdobily královský šatník, a také koberec starý více než 400 let. 

4. Tripolský bazar

Nejlepší pro: místní nákupy

Tripolia Bazaar, jeden z nejstarších trhů (bazarů) v Jaipuru, je rájem nakupujících. Najdete zde vše od tradičních laclových náramků – které se vyrobily z tvrzené pryskyřice – až po nástěnné závěsy, ale dávejte pozor zejména na kováře. Je na ně úžasný pohled, všichni sedí před svými obchody a zdá se, že se unisono odtlučou. Pokud jste jako většina nakoupili více, než jste čekali, můžete si zakoupit krásně vyrobený kovový kufr, ve kterém své poklady pošlete zpět.

5. Bar Palladio – růžové město

Nejlepší pro: odpočinek

Bar Palladio, obklopený pavími tečkovanými trávníky paláce Narain Niwas, se svými stanovými pohovkami a živými modrými freskami může být vizuálně nejpřitažlivější restaurací na světě. Jídelní lístek má italský sklon: očekávejte krásně autentické těstoviny a navíc rozsáhlý – a silný – výběr koktejlů; margarity mají obzvláště dobrou pověst. Zvažte také pobyt v sesterském hotelu Villa Palladio nedaleko města.

lehátka u bazénu
Odpočiňte si ve vile Palladio v růžovém městě

6. Hawa Mahal – Staré město

Nejlepší pro: architektonický zázrak

„Palác větrů“ má ohromujících 953 oken. Pětipatrová fasáda Hawa Mahal, která je součástí komplexu Městského paláce a v minulosti se používala jako obrovská stíněná veranda, aby mohla sledovat svět kolem, je fascinující, umlčující umělecké dílo, které se tyčí nad ulicemi Starého města. Navštivte jej brzy ráno, než sestoupí davy.

7. Dílna blokového tisku

Nejlepší pro: učení se nové dovednosti

Cítíte se kreativní? Workshop je skvělý způsob, jak se seznámit s procesem tisku. Budete pracovat po boku místních řemeslníků, vybírat si vlastní bloky a barevné schéma. Existuje mnoho společností, které tuto zkušenost poskytují, ale zvažte jednu z lekcí nabízených projektem Wabisabi, které zahrnují pohled na sušící se pole a spoustu chai, abyste udrželi tok tvůrčí energie.

8. Saurashtra Impex

Nejlepší pro: oblečení na míru

Tento malý obchod na severozápadě města, který se objevil ve Vogue v roce 2016, prodává radostný výběr textilu. Očekávejte explozi barev a charismatického majitele, který vám chce ukázat své zboží, nebo pokud máte oblečení, které chcete v různých odstínech, vezměte si ho s sebou a za pár dní si můžete nechat vyrobit kopie. Určitě se domluvíte – ale s úsměvem.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol