Porsche Cayenne EV oficiálně dorazí za 2 roky

Po řadě zvěstí Porsche oznámilo, že se chystá elektrický Cayenne. Prozradil to předseda představenstva na výroční tiskové konferenci 2023

Po řadě zvěstí Porsche oznámilo, že se chystá elektrický Cayenne. Prozradil to předseda představenstva Oliver Blume během výroční tiskové konference 2023. Čtyřiapadesátiletý manažer výslovně označil elektromobil za čtvrtou generaci SUV. To tedy znamená, že by neměl vycházet ze současného modelu, který má v dubnu projít faceliftem. Elektrický model by se měl začít prodávat po modelu Macan EV (2024) a elektrickém modelu 718 (2025).

Ještě větší SUV než Cayenne

Lidé ze Zuffenhausenu také znovu potvrdili, že se vyvíjí větší SUV umístěné nad modelem Cayenne, které by mělo stát na konstrukci SSP Sport od Porsche. Blume vysvětlil, že větší elektromobil přijde jako reakce na stále ziskovější trhy, jako jsou Čína a Spojené státy. Nový člen rozrůstajícího se portfolia je navržený tak, aby nabízel silný výkon a automatizované jízdní funkce s typickou letovou linií Porsche spolu se zcela novým zážitkem uvnitř vozu.

Více než 80 % prodejů mají tvořit elektromobily

Díky Taycanu a připravovaným elektrickým modelům Macan, 718, Cayenne a velkým SUV chce Porsche do roku 2030 prodávat více než 80 % svých ročních prodejů na elektrický pohon. Čistě elektrická 911 se v tomto desetiletí neplánuje. Nicméně je potvrzené, že hybridní model přijde před rokem 2030.

Program Road to 20

Během stejné akce Výroční tisková konference 2023 německá luxusní značka rovněž oznámila program „Road to 20“. Tento program signalizuje cíl dosáhnout v dlouhodobém horizontu provozní návratnosti prodejů koncernu Volkswagen ve výši více než 20 %. Aby se stalo Porsche ještě ziskovějším, hodlá v následujících letech, během nichž připraví také více limitovaných speciálních edic, upravit svou produktovou řadu a cenovou politiku. Kromě toho se má rozšířit oddělení Porsche Sonderwunsch (speciální přání) v rámci Porsche Exclusive Manufaktur a Porsche Classic.

Porsche Cayenne získá letos nový facelift

Přestože se stále více úsilí v oblasti výzkumu a vývoje zaměřuje na elektromobily poháněné bateriemi, Porsche zůstává věrné e-palivům, protože věří, že mohou „hrát užitečnou doplňkovou roli – pro velké množství stávajících vozů a výklenkové segmenty“. Blume dále uvedl, že syntetické palivo by mohlo být stejně užitečné i pro lodě a letadla. Pilotní výroba se zahájila v továrně v Chile již v prosinci 2022.

Zdroje: motor1, TowPoint