ID.GTI ohlašuje budoucí příchod elektrického GTI

Elektrické GTI by se mělo v Evropě začít prodávat v roce 2026, pro americký trh však zatím není potvrzeno. Označení GTX jsme již viděli na sportovnějších verzích EV ID.4 a ID.5, ale nyní se Volkswagen chystá udělat další krok a vytvořit plně elektrický vůz, který ponese jméno GTI. ID.GTI představený na autosalonu IAA v Mnichově je koncept, ale v Evropě by měla následovat sériová verze. Podle našich informací se uvažuje i o jejím prodeji ve Spojených státech.

ID.GTI: elektromobil pro Evropu

Model je vlastně vylepšenou verzí běžného modelu ID.2, který Volkswagen předvedl na začátku letošního roku s konceptem ID.2all. Má se jednat o základní model VW EV v Evropě, umístěný pod modelem ID.3 (který se ve Státech neprodává). ID.GTI má stejnou základní karoserii jako vanilkový ID.2 a stojí na nové platformě MEB Entry, což je menší a jednodušší verze stávající architektury MEB, která využívá pohon předních, nikoli zadních kol.

volkswagen id gti exterior concept
ID.GTI

VW uvádí, že jeho simulovaný zvukový systém dokáže napodobit historické vozy GTI, včetně původní verze Mk 1 z roku 1976 a 16 ventilové verze Mk 2 z roku 1986. Volkswagen nezveřejnil žádné údaje o výkonu ID.GTI. Nicméně předpokládáme, že bude mít minimálně stejný výkon jako 223 koní, který byl slíben pro vrcholnou verzi ID.2. Stejně jako současný benzinový model GTI dostane ID.GTI elektronicky řízený diferenciál s omezenou svorností, který mu pomůže najít trakci a pomůže změnit jeho chování ve vypínatelných dynamických režimech. Má také simulovaný zvukový systém, který podle společnosti dokáže napodobit historické vozy GTI, včetně původní verze Mk 1 z roku 1976 a 16 ventilové verze Mk 2 z roku 1986.

Na další mechanické podrobnosti si ještě počkáme. Předpokládáme, že sériové ID.GTI využije větší ze dvou akumulátorů ID.2, který pojme 56,0 kWh namísto základního 38,0 kWh. Volkswagen již dříve uvedl, že větší sada podpoří rychlonabíjení stejnosměrným proudem rychlostí až 125 kW a že bude mít dojezd až 450 km podle optimistického evropského testovacího protokolu WLTP. Zajímavou otázkou je, zda bude mít ID.GTI omezovač rychlosti. Volkswagen omezuje v Evropě rychlost ID.3 na 160 km/h a uvedl, že totéž platí i pro běžný model ID.2. Bude mít GTI jako výkonná varianta povoleno jet rychleji?

volkswagen id gti interior concept
ID.GTI – interiér

Velikostí má blíže k modelu Polo než k modelu Golf

ID.GTI bude menší než stávající GTI. S délkou 4,1 m a rozvorem 2,6 m se velikostně blíží spíše evropskému modelu Polo než současné generaci Golfu. Volkswagen však slibuje, že díky krátkým převisům a absenci spalovacího motoru vpředu nabídne cestujícím srovnatelný prostor jako benzinové GTI.

Hotový interiér vám zatím ukázat nemůžeme. Koncept z IAA je vnějším stylistickým modelem, ale VW zveřejnil rendery kabiny. Na kterých vidíme hranatý volant, červené barevné provedení a loga „Stop“ a „Fast Forward“ na pedálech brzdy a plynu. Rendery také ukazují minimalistický kostkovaný vzor na čalounění sedadel, což je další odkaz na GTI.

Dalším zajímavým detailem je možnost proměnit zobrazení 10,9 palcového digitálního displeje přístrojů na vyrenderovanou verzi přístrojové desky Golfu GTI Mk 2. Větší 12,9 palcový displej umístili uprostřed přístrojové desky a stejně jako u faceliftovaných verzí větších modelů ID Volkswagen vrací samostatné ovládání teploty a hlasitosti namísto jejich integrace do spodní části dotykového displeje. Koncept má také head-up displej pro řidiče i spolujezdce na předním sedadle, na němž jsou zobrazeny údaje o výkonech promítané vysoko na celou výšku obrazovky a který umožňuje spolujezdci sledovat „časy dokončených kol“. To je rozptýlení, které si lze jen těžko představit v silniční verzi.

volkswagen id gti exterior concept
ID.GTI

Do zahájení prodeje ID.GTI ještě daleko

Šéfdesignér Volkswagenu Andreas Mindt přiznává, že už při práci na ID.2all myslel na design ID.GTI, a svalnatý přední a zadní nárazník to dává najevo. Stejně jako spousta detailů, které odkazují na dřívější varianty GTI, jako je černé zadní křídlo integrované do horní části zadních dveří a osmipaprsková 20 palcová kola. Rozhodně vypadá účelněji než koncept ID.2all.

Do zahájení prodeje je však ještě daleko. Sériová verze běžného modelu ID.2 se má v Evropě začít prodávat v roce 2026, GTI pak o rok později. Oba modely se budou vyrábět ve Španělsku společně s modely značek Škoda a Seat, které jsou postaveny na stejné platformě MEB Entry. Doufáme, že někdy poté sdělíme, že se objeví i v USA.

Zdroj: caranddriver, Vapol