Porsche vyvíjí na rok 2026 plně elektrický Cayenne

Ikonická německá automobilka Porsche údajně vyvíjí plně elektrickou verzi svého nejprodávanějšího SUV Cayenne.

Podle zprávy britské automobilové prodejny Autocar Porsche v současné době vyvíjí plně elektrický Cayenne. Porsche nás však nechá čekat na svůj Cayenne EV až do roku 2026. Přičemž přepracovaná verze jeho současného modelu ICE Cayenne se plánuje v mezidobí. A může se tak pochlubit „významným kolečkem aktualizací zaměřených na udržení jeho přitažlivosti po polovině dekády“.

Ačkoli Autocar neuvádí své zdroje, zpráva říká, že Cayenne EV se zakládá na stejné architektuře Premium Platform Electric (PPE) jako jeho menší sourozenec Macan a blízce příbuzný Audi Q6 E-tron.

Slíbený Cayenne EV, navržený tak, aby nabízel jak rychlost, tak funkčnost, aby mohl konkurovat ostatním elektromobilům nejvyšší úrovně, má vybavení 800 V hardwarem. Ten umožní nabíjení rychlostí přesahující 270 kW.

Plně elektrický Cayenne

Zatím není jasné, jakou baterii a dojezd elektrický Cayenne nabídne. Jak bylo oznámeno v listopadu, Macan EV má nabídnout výkon až 450 kW díky 100 kWh baterii. Ta poskytuje „mnohem větší“ dojezd než Taycan, který dosahuje vrcholu kolem 500 kilometrů.

porsche cayenne phev
Porsche Cayenne

Naopak, nové prizmatické baterie Porsche lze zmenšit nebo zvětšit v závislosti na rozvoru vozidla. Takže Cayenne by se mohl poohlížet po čistě elektrickém „mnohem, mnohem více“ než jeho sourozenci.

S odkazem na samostatné zprávy Autocar, tyto prizmatické baterie nové generace pro použití v elektromobilech Porsche se můžou efektivně rozdělit na dvě poloviny. Proto, aby se nabíjely efektivněji na 400 V nabíječce – což je krok, který by mohl vést k mnohem kratší době nabíjení.

Elektrická verze Cayenne – žádné oficiální jméno pro EV nebylo zveřejněno – bude poháněno dvojicí trvale buzených motorů. A to po jednom na každé nápravě. Ty nabízejí vyšší účinnost a hustotu výkonu než motory používané v aktuálním Porsche Taycan.

Opět, ve srovnání se slíbeným elektrickým Macanem, který se má uvést na trh s kombinovaným výkonem 603 k a 738 lb ft – mnohem více než kterákoli stávající varianta Macanu – elektrický Cayenne s podobnými údaji by byl výrazně výkonnější než současný Cayenne S a GTS.

Zdroj: thedriven, TowPoint