i5 M60: Zábavná vlajková loď

V prvním čtvrtletí roku 2024 vzrostly prodeje elektromobilů BMW v USA oproti stejnému období loňského roku o zhruba 63 %. Nyní přesahují 12 % celkových prodejů automobilky. To jsou nejnovější údaje, které dokazují, že BMW bere celou tuhle záležitost s elektromobily zcela vážně. Na mediální akci loni na podzim BMW prozradilo, že do svých dealerství posílá tajné zákazníky, aby skrytě hodnotili prodejce. Zároveň zjišťují, zda prodejci informují zákazníky o elektromobilech, nebo zda zákazníky směřují k modelům se spalovacím motorem. Mnoho prodejců elektromobily otevřeně nenávidí, protože vyžadují investice do infrastruktury a školení, ale nevyžadují tak lukrativní úroveň služeb jako vozidla s vnitřním spalovacím motorem. To je logické. Pokud se BMW hodlá obtěžovat s výrobou vozů, jako je i5 M60 z roku 2024, raději by se nemělo nechat od prodejců Ashley Shaeffer BMW srazit na kolena.

BMW i5 M60: Bleskově rychlý

A i5 M60 si opravdu dělá přesvědčivou reklamu. S motorem o výkonu 335 koní vzadu a 257 koní vpředu má nejsilnější i5 výkon 593 koní. Což není daleko od 600 koní odcházejícího modelu M5. Točivý moment dosahuje 785 N.m, resp. 810 N.m při zapnutí funkce M Sport Boost nebo launch control.

Chcete-li mít na levém pádle řazení vytoužený štítek Boost, zvolte si paket M Sport Professional za 1050 USD (25 000 Kč). M Sport Pro přináší také brzdy M Sport s červenými třmeny, které umožnily zastavit na úhledných 48 metrech z rychlosti 110 km/h. Dále zadní spoiler a potrhlou, ale zábavnou mřížku chladiče „Iconic Glow kidney“. Když zatáhnete za pádlo posilovače na více než 0,8 sekundy, získáte přístup k maximálnímu točivému momentu. Syntetická zvuková stopa se automaticky změní na Sport (představte si „vesmírnou loď“). Bezpečnostní pásy se pevně přitáhnou, jako byste byli na horské dráze, která se chystá vyjet z brány, a i5 se rozjede na stovku za 3,3 sekundy. Půl kilometru ujede za 11,5 sekundy při rychlosti 200 km/h.

Rychlost 225 km za hodinu jsme zaznamenali za 15,4 sekundy. Těsně předtím, než elektronický omezovač zasáhl při rychlosti 227 km za hodinu. M60 s celoročními pneumatikami je omezená na 208 km/h, takže to mějte na paměti, pokud vaše dojíždění do práce zahrnuje hodně neomezených autobahnů.

i5 M60

i5 M60: Silné stránky

Za volantem se i5 cítí velká, ale obratná. K tomu přispívají adaptivní tlumiče, řízení zadní nápravy a obratně vyvážené rozložení hmotnosti. To znamená, že je dostatečně blízko, abyste ho mohli s plnou nádrží elektronů převrátit na druhou stranu. Akumulátor s 324 články není nijak zvlášť velký – 81,2 kWh s ohledem na zvládnutelné rozměry a hmotnost spíše než na dojezd po kontinentě. Pohotovostní hmotnost stále činí 2400 kg je téměř stejně jako u 760i xDrive s motorem V-8 (2450 kg).

Dojezd na dálnici byl průměrných 370 km. Nicméně náš testovací vůz měl obuty 21 palcové pneumatiky, které snižují dojezd ve srovnání s 19 nebo 20 palcovými gumami. Tento výsledek je však působivější, než by se mohlo zdát, protože naše i5 se přiblížila dojezdu 385 km udávanému EPA. Což je mnohem blíže než norma pro elektromobily. Nicméně EPA hodnotí dojezd i5 M60 s 19 palcovou gumou až na 410 km. Pokud se obáváte nesouladu mezi úrovní nabití baterie a vzdáleností do zamýšleného cíle, nabízí i5 nastavení Max Range, které vypne všechny nepodstatné elektrické funkce a omezí maximální rychlost na 90 km/h. Klimatizace je vypnutá, stejně jako funkce vyhřívání a ventilace sedadel a vyhřívání volantu. Z tohoto režimu se i5 dostane, pokud řidič sešlápne plynový pedál, zapne maximální odmrazování čelního skla nebo stiskne pádlo M Boost.

Slabší stránky vozu BMW i5 M60

Co se týče rekuperace energie v situacích, kdy není přidán plyn. BMW uvádí, že „systém řízení pohonu může využívat navigační data a informace ze senzorů asistenčních systémů řidiče k úpravě množství rekuperovaného výkonu podle příslušné dopravní situace“. V překladu: V tomto případě je úroveň rekuperačního brzdění i5 předvídatelná asi jako čísla v Powerballu příští týden. Někdy chvíli jede na volnoběh a pak se rozhodne aktivovat regeneraci, nebo se může stát opak, případně se po nějakou dobu drží jedné strategie. Řidič si však může zvolit nastavení regen ze tří přednastavených úrovní, aby si vytvořil určitou konzistenci.

Interiér

Driving Assistance Professional

Řízení můžete samozřejmě nechat (většinou) na autě. A to prostřednictvím paketu Driving Assistance Professional za 2 000 USD (45 000 Kč), který zahrnuje systém hands-free řízení Highway Assistant. Na rozdíl od GM se systémem Super Cruise a Fordu se systémem BlueCruise nedělá BMW z možností hands-free ve svých vozech žádnou velkou vědu. Vlastně jsme si ani neuvědomili, že M60 má tuto výbavu, dokud jsme na dálnici nenastavili tempomat a nezjistili, že vůz s radostí udržuje svůj jízdní pruh. Nebo mění jízdní pruhy po použití směrovky, a to bez zásahu řidiče. Překvapení částečně pramení z toho, že BMW svou infračervenou kameru pro sledování řidiče skrývá za displejem přístrojové desky, místo aby ji naroubovalo na volant.

Systém funguje docela dobře až do rychlosti 136 km/h, s jednou výhradou. Jak to, že auto, které je dost chytré na to, aby provedlo změnu jízdního pruhu, není dost chytré na to, aby po ní zrušilo směrovku? Model i5 je také schopNÉ provádět změny jízdních pruhů na základě pohybu očí řidiče. Vůz navrhne změnu jízdního pruhu a řidič ji potvrdí pohledem do příslušného vnějšího zpětného zrcátka. (Zjevně jsme se nesetkali se situací, kdy by se i5 rozhodl, že chce změnit jízdní pruh.) Pokud nejedete po dálnici s omezeným průjezdem, i5 stále nabízí asistenta pro jízdu v jízdním pruhu, který je minimálně praktický, a to díky kapacitním senzorům ve volantu, což znamená, že se ho řidič musí pouze dotýkat, a ne vydávat otravná pravidelná pošťouchnutí, která vyžadují systémy snímající točivý moment.

Verdikt a cena

Základní cena našeho modelu i5 M60, která činila 85 095 USD (1,9 milionu Kč), se s příplatkovou výbavou zvýšila na 94 245 USD (2,2 milionu Kč). Jedná se prozatím o vlajkovou loď řady 5. V této roli a s tolika technicky vyspělým hardwarem by i5 M60 mohl snadno zapomenout na klíčovou složku: zábavu. Ale tohle auto je zábavné. A někdy je dokonce i trochu hloupé (divadlo s launch-control nikdy neomrzí), což jistě pomáhá uklidnit nevyhnutelný stesk po nějakém mlhavém ideálu jízdní velikosti E39.

Není to zrovna elektrická M5, ale nemá k ní daleko. Právě teď se nacházíme v přechodné fázi vývoje pohonných jednotek a BMW se pojišťuje tím, že nabízí řadu 5 buď s plynovým, nebo elektrickým pohonem. Ale i5 M60 je současnou hvězdou nabídky, a to nikoli náhodou. Pokud máte pochybnosti o tom, jak BMW vidí automobilovou budoucnost, zde je nápověda o výkonu 593 koní.