Max Biaggi kosil rekordy na motorce

Šestinásobný mistr světa silničních motocyklů Max Biaggi, si ve svém závodnickém důchodu připsal hned 21 světových rychlostních rekordů za řídítky elektrického motocyklu Voxan Wattman. Proč tolik? Závodilo se nejen na celkovou rychlost, ale i na rozjezdy na 1/4 míle a na 1 míli s pevným startem, kde mají elektrické motorky velkou výhodu v masivním točivém momentu.

Původně francouzská značka Voxan, která ukončila provoz a výrobu originálních litrových naháčů v roce 2010, nyní patří do koncernu Venturi a jezdí výhradně na elektřinu. 

Už v roce navrhla model Voxan Wattman, který se však nikdy nedostal do sériové produkce. Místo toho začal výrobce nový model upravovat pro překonávání rychlostních rekordů. A podařilo se mu naladit nový elektromotor až na výkon 435 koní. Pohonnou jednotkou je motor Mercedes, který používá tým Mercedes-Benz EQ v seriálu Formula E World Championship.

Částečně kapotované motocykly

Celý motocykl má přitom poměrně nízkou hmotnost 296 kg, díky tomu mohl soutěžit v kategorii částečně kapotovaných motocyklů do 300 kg. Jen pro srovnání, nejrychlejší motocykl na světě poháněný spalovacím motorem váží více než dvojnásobek, celých 733 kg. Je to kapotovaný speciál Top Oil-Ack Attack poháněným dvěma čtyřválci 1 300 ccm, který v roce 2010 dosáhl rychlosti 605,7 km/h.

Max Biaggi, Marco Melandri, Carlos Checa
Max Biaggi – ilustrační obrázek.

Právě díky nízké hmotnosti a mohutnému točivému momentu elektromotoru stačila Voxanu Wattman letištní přistávací dráha. Takže nemusel čekat na otevření trati na solných pláních v americkém Bonneville. Za krásné záběry s raketoplány v pozadí může vhodný výběr trati. Všechny rekordy totiž vznikly na 4,5 kilometrů dlouhé dráze Space Florida Launch and Landing Facility v Kennedyho vesmírném středisku (USA).

Rekord v kategorii

Nejsledovanějším rekordem byla kategorie „částečně kapotované elektrické motocykly do 300 kg“. Kde Wattman posunul svůj loňský rekord a dosáhl maximální rychlosti 455,737 km/h. V souladu s předpisy FIM (Fédération Internationale de Motocyclisme) byla rychlost speciálu Voxan Wattman měřena s pevným startem. Kdy se během dvou hodin uskutečnily dvě jízdy na 1 km v opačných směrech. Podle pravidel federace je výsledná rychlost průměrem dvou rychlostí zaznamenaných v těchto dvou jízdách. Wattmanův GPS tachometr v jednu chvíli zaznamenal i okamžitou maximální rychlost 470,257 km/h.

Na trasu dlouhou 1 km s pevným startem se vydala i nekapotovaná verze Voxan Wattman. Nový světový rekord ve třídě „nekapotovaných elektrických motocyklů do 300 kg“ nyní činí 369,626 km/h. Jak už jsme zmínili na začátku, během šesti dnů testování Max Biaggi a Voxan překonali 21 světových rekordů ve sprintu na 1/4 míle a na 1 míli.

Zdroj: idnes.cz, Vapol.cz