Neue Klasse: Příští řada BMW?

Koncept Vision Neue Klasse, který je předobrazem budoucího sedanu řady 3, vzdává hold ikonickému BMW 2002. Přidává více technologií a energeticky účinnější bateriový elektrický pohon.

Původní Neue Klasse zachránil BMW v 60. letech minulého století a také se z něj vyvinul slavný model 2002. Byl tak dobrý, že ho autor z časopisu Car and Driver prohlásil za „jeden z nejlepších způsobů, jak se v moderní civilizaci dostat někam vsedě“. Dnes je značka mnohem silnější, než byla tehdy. Tato vize její elektrifikované budoucnosti znamená začátek podobně transformujícího se období společnosti. Proto se obnovuje název Neue Klasse.

Zde zobrazený koncepční vůz je elektrický a předvádí technologie budoucnosti v retro-moderním obalu. Očekáváme nejen, že koncept Vision Neue Klasse předznamenává budoucí sedan řady 3, jehož nová generace by měla debutovat v roce 2025 jako model 2026, ale vnímáme jej také jako nový designový jazyk celé značky BMW.

bmw vision neue klasse concept
Neue Klasse

Neue Klasse má retro-futuristický exteriér

Dopředu skloněná příď a přehnané falešné mřížky chladiče ve tvaru ledvinek jsou nejdramatičtějšími částmi přední části konceptu Neue Klasse. Jeho pocta modelu 2002 je nepřehlédnutelná. Nejedná se však o pouhé převzetí této klasiky z 60. let. Koncept má digitální mřížku se světly, která jemně pulzují, jako by vůz dýchal.

Díky úzkým střešním sloupkům a velkým oknům vypadá exteriér malého vozu mnohem větší a jeho jednoduchý profil téměř postrádá charakterové linie. Výsledkem je plochý vzhled s jediným záhybem nízko nad dveřmi, který slouží ke spojení s předními a zadními koly.

bmw vision neue klasse concept
Neue Klasse – interiér

Když už mluvíme o oknech, přes spodní část obou bočních oken se táhne tenký pruh displeje podobný tomu, který můžete vidět na tabletu elektronické čtečky. Rozsvítí se, jakmile se přiblížíte k vozu, a slouží jako dotykové madlo dveří. Zadní světla vozu mají trojrozměrné prvky uspořádané do kaskádovitého designu. Vytvářejí pocit hloubky, zatímco je zezadu osvětlují jasně červené LED diody.

Sadu 21 palcových kol pečlivě navrhli pro maximální aerodynamiku, aniž by to tak vypadalo. Dvojice zadních kamer na tenkých stopkách nahrazuje tradiční vnější zpětná zrcátka. Předpokládáme, že tento prvek se do sériové výroby nedostane.

Interiér Neue Klasse

Když vstoupíte do interiéru konceptu Neue Klasse, odhalíte futuristický design zaměřený na digitální technologie. Velký černý panel, který se táhne po celé šířce palubní desky podél spodní části čelního skla, je osvětlen rozhraním BMW iDrive nové generace. Tento černý panel, nazvaný Panoramic Vision, ve skutečnosti slouží jako projekční plocha pro informační a zábavní systém a vypadá docela elegantně.

Středový displej lichoběžníkového tvaru je stále v dosahu pravé ruky řidiče, ale klíčové informace lze přesunout nahoru na panoramatickou obrazovku pro snadnější sledování za jízdy. Jako by těchto displejů nebylo dost, nabízí koncept Neue Klasse také head-up displej. Ačkoli se zdá, že tento systém bude specifický pouze pro koncepční vůz, BMW uvádí, že kupující mohou očekávat tuto funkci i v sériové verzi.

Čtveřice sedadel v duchu poloviny století dodává interiéru vintage nádech a BMW zvolilo žluté manšestrové čalounění, které jinak bílému interiéru dodává trochu tepla. Kabinu rozděluje plovoucí středová konzola a multifunkční volant má nejen plochou spodní část, ale také plochou horní část a boky, což vytváří jakýsi hranatý vzhled.

Platforma elektromobilu nové generace

Neue Klasse slouží jako debut nové generace platformy BMW pro elektromobily. Ta je údajně 800 voltová a využívá novou konstrukci baterií s o 20 % vyšší hustotou energie. V kombinaci s vylepšenou aerodynamikou, elektromotory s vyšší účinností a lepším tepelným managementem lze podle BMW prodloužit dojezd až o 30 procent ve srovnání se současným pohonem EV.

Ačkoli se bude primárně vyrábět v Maďarsku, BMW prý zkoumá možnost rozdělení objemu výroby se svým závodem ve Spojených státech, aby zde lépe využilo federální pobídky pro elektromobily. Kromě toho se v Jižní Karolíně plánuje nová továrna na baterie. Společnost také uvádí, že její výrobní závody nebudou využívat žádná fosilní paliva. Nicméně zaměří se na to, aby při výrobě používaly větší množství recyklovaných materiálů.

Zda se z oživené Neue Klasse brzy vyklube nový nejlepší způsob, jak se někam dostat vsedě, se teprve uvidí, ale my se těšíme, až to zjistíme.

Zdroj: caranddriver, TowPoint