Infiniti QX80 2025 – prostorné SUV se třemi řadami sedadel

Přichází nové třířadé SUV Infiniti QX80 2025, který se hodně podobá konceptu Infiniti QX Monograph ze srpna 2023

Vůz, který vám ukážeme, vypadá v podstatě totožně jako koncept Infiniti QX Monograph ze srpna 2023. A to od vertikálně orientovaných rohových průduchů a světel lemujících velkou mřížku chladiče, přes černou střechu až po zapuštěné kliky dveří. Avšak pozor! Nejedná se o koncept. Jde o nové třířadé SUV Infiniti s označením QX80.

A přece to není koncept Monograph

V podstatě se jedná o koncept Monograph v produkční podobě, který se táhne od přídě k zádi 5,33 metru. Má mohutnou karoserii posazenou na rámu. Společnost Infiniti si dává záležet na tom, aby hovořila o velmi vzpřímené postavě modelu QX80, a nazývá jej „protikřídlovým profilem“ s kapotou, která je téměř plochá, protože se táhne dopředu.

Stejně jako u konceptu Monograph má osvětlené logo Infiniti své stanoviště ve dvouobloukové masce chladiče. Vysoký skleník vyniká černým lemováním a dostupnou černou střechou, zatímco dole se při odemknutí SUV vysouvají elektricky ovládané zapuštěné kliky dveří.

Prostorné SUV

Objemný exteriér se promítá do většího prostoru uvnitř. Infiniti zatím nemá k dispozici konkrétní údaje, kromě 4 561 litrů celkového prostoru pro cestující. Ve srovnání s odcházejícím modelem je prý o 18 % více místa za sedadly druhé řady a o 54 % za třetí řadou. Verze se dvěma řadami sedadel se nenabízí.

Interiér je velmi pohledný, potažený kůží, přičemž nejvyšší výbava Autograph dostane poloanilinová prošívaná sedadla doplněná dřevěnými a hliníkovými obklady.

V podstatě se jedná o koncept Monograph v produkční podobě
Infiniti QX80

Přístroje jsou digitální záležitostí se dvěma 14,3palcovými displeji sloučenými do širokého displeje zabírajícího většinu palubní desky. Třetí obrazovka s úhlopříčkou 9,0 palce se nachází v přední části středové konzoly a je vyklopená nahoru, aby sloužila jako základna pro ovládání klimatizace QX80, funkcí vyhřívaných/chlazených sedadel a jízdních režimů.

Menší obrazovka využívá při ovládání různých funkcí haptickou zpětnou vazbu, která řidiči poskytuje alespoň hmatové vjemy při činnostech, jako je například zapnutí vyhřívání. Infiniti tento systém blíže nevysvětluje, ani zda se zpětná vazba mění v závislosti na tom, čeho se dotýkáte. Nejedná se však o zcela beztlačítkovou záležitost.

Volant nabízí některé hmatové ovládací prvky, včetně prostředků pro přepínání displeje řidiče prostřednictvím různých vzhledů. A volba rychlostních stupňů se provádí prostřednictvím souboru tlačítek na středové konzole.

Další technologie uvnitř modelu QX80

Infiniti QX80 2025 nemá o ovládání nouzi. Zajímavá je zejména nabídka kamer, které nabízejí nejrůznější pohledy zvenčí i zevnitř, včetně něčeho, co se nazývá Front Wide View. Ta bere informace z kamery a vytváří 170stupňový pohled dopředu, který se zobrazuje na obou obrazovkách. To podle Infiniti dává řidiči možnost vidět kolem zaparkovaných aut.

K dispozici je také pohled Invisible Hood View, který nabízí pohled přímo před QX80, a tím myslíme přímo před sebe. Je užitečný pro sledování překážek v blízkosti předních pneumatik nebo toho, jak blízko jste k zaparkovanému obrubníku.

QX80 doslova udržuje cestující v chladu díky funkci Biometric Cooling
Model QX80 nabízí tři řady sedadel

Funkce nazvaná Enhanced AroundView je v podstatě vylepšená vnější 360stupňová kamera, která pomáhá při parkování a ve stísněných situacích. Kamery ve voze ukazují cestujícím na předních sedadlech, co se děje vzadu, a jsou přístupné také prostřednictvím chytrého telefonu, takže se můžete kdykoli podívat.

Dále má Infiniti něco, co se nazývá Journey Diary. Ten zachytí fotografie nebo videa z předních kamer nebo kamer ve voze a nahraje je na vaše sociální kanály.

Systémy Biometric Cooling a Infiniti InTouch

QX80 doslova udržuje cestující v chladu díky funkci Biometric Cooling. Infračervené senzory umístěné v čalounění stropu rozpoznají, když je někomu horko, a automaticky upraví individuální nastavení klimatizace.

Vyhřívaná a chlazená sedadla pomáhají i v tomto směru a v novém QX80 najdete vyhřívaná sedadla až vzadu ve třetí řadě. Pro cestující ve druhé řadě jsou k dispozici masážní sedadla a všichni mohou využívat audio systém Klipsch s 24 reproduktory a výkonem 1 200 W. Ten je volitelný pro všechny výbavy kromě nejvyšší výbavy Autograph, ale standardní systém je stále 14 reproduktorů s výkonem 600 W.

Systém Infiniti InTouch s vestavěným systémem Google řídí show. Bezdrátový systém Apple CarPlay nebo Android Auto jsou standardem, stejně jako řada asistenčních a bezpečnostních systémů Infiniti, které jsou součástí systému ProPilot 1.1. Upgradujte na ProPilot 2.1 a získáte možnost řízení bez použití rukou v určitých situacích. Poprvé je k dispozici také volitelný head-up displej.

Více výkonu, více převodů, více peněz

Starý motor V-8 o objemu 5,6 litru je pryč a nahradil ho dvakrát přeplňovaný motor V-6 o objemu 3,5 litru. Dosahuje výkonu 450 koní a točivého momentu 516 N.m. To je oproti osmiválci znatelný nárůst a výkon posílá buď na zadní kola, nebo na všechna čtyři kola prostřednictvím 9stupňové automatické převodovky.

Infiniti uvádí, že konstrukce karoserie na rámu má o 57 % vyšší boční tuhost oproti starému modelu. Navíc, pokud je vybavená vzduchovým odpružením, QX80 se při vyšší rychlosti sníží o 3 cm, což zvyšuje účinnost. Při parkování může klesnout o 7,1 cm, což usnadňuje nastupování a vystupování.

Jízdní režimy, barvy a výbavy

Maximální využití nárůstu výkonu QX80 zajišťuje pět jízdních režimů: Standardní, Eco, Sport, Sníh a Tažná. Pokud žádný z nich nevyhovuje vašemu vkusu, je k dispozici šestý režim pro vlastní nastavení.

Když už mluvíme o přizpůsobení, můžete si vyladit osvětlení interiéru pomocí 64 barev, které svítí prostřednictvím LED světel ve dveřích a na palubní desce. Při uvedení na trh je k dispozici devět barev exteriéru a můžete si vybrat kola o velikosti až 22 palců.

Při uvedení na trh se Infiniti QX80 2025 začne prodávat ve čtyřech výbavách: Pure, Luxe, Sensory a Autograph.

Dražší než předešlý model

Nové Infiniti QX80 2025 stojí rozhodně více než odcházející model – ve vrcholné výbavě Autograph se výrazně prodraží. Pro srovnání, BMW X7 se cenově přesně vejde do cenové kategorie Infiniti. Lexus LX600 je však celkově ještě o něco dražší a jeho ceny přesahují 130 000 dolarů (cca 3 miliony Kč).

Model QX80 2025 se začne prodávat na konci letošního léta.

Zdroje: motor1, Vapol