Pagani Huayra R Evo – držte si klobouky, model dosahuje výkonu 900 koní

Společnost Pagani ve čtvrtek odhalila nový supersport Huayra R Evo. Provedla několik vylepšení a dala mu vyskakovací střešní panely

Italský výrobce sportovních vozů Pagani ve čtvrtek odhalil nový supersport Huayra R Evo. Jde o novou, ještě divočejší verzi okruhového vozu Huayra R, který se na trhu poprvé představil v roce 2021. Pagani provedlo na modelu několik vylepšení a zároveň mu dalo vyskakovací střešní panely, které po odstranění zlepšují aerodynamický přítlak vozu.

Vše o výkonu nového vozu Huayra R Evo

Vůz obsahuje aktualizovanou verzi přirozeně nasávaného motoru V12 o objemu 6,0 litru modelu Huayra R nazvanou R-Evo. Dosahuje výkonu 900 koní a (770 Nm), což představuje nárůst o 50, resp. 14 koní. Dodatečný výkon pochází z nové konstrukce trubek sacího potrubí, nových vačkových hřídelí a upraveného výfukového systému.

Vůz obsahuje aktualizovanou verzi přirozeně nasávaného motoru V12 o objemu 6,0 litru modelu Huayra R nazvanou R-Evo
Pagani Huayra R Evo dosáhne výkonu až 900 koní

Mezi motorem a zadními koly se nachází šestistupňová sekvenční převodovka, kterou Pagani navrhlo ve spolupráci s HWA AG pro své okruhové vozy Huayra. Nesynchronizovaná převodovka váží pouhých 80 kg.

Vůz udržuje vše v pohodlí díky dvojitému zavěšení kol z kované hliníkové slitiny, šroubovým pružinám a elektronicky řízeným tlumičům. Nový tlumič náklonu dále zlepšuje jeho jízdní vlastnosti.

Skutečný rychlík

Vůz dosahuje maximální rychlosti 350 km/h. Pneumatiky Pirelli P Zero Slick mají rozměry 280/680 R19 vpředu a 345/725 R20 vzadu. Brzdný výkon zajišťují nové samoventilované karbon-keramické brzdy CCM-R a na míru vyrobené závodní destičky.

Specifikace exteriéru

Pagani upravilo Huayru R Evo do podoby „codalunga“ (dlouhého ocasu) a prodloužilo přední splitter o zhruba o 10 centimetrů. Splitter integruje a podporuje potrubí pro chladicí systémy. Také vzadu je o 19 cm delší a vedle integrovaných podpěr má novou centrální stabilizační ploutev, která podpírá velké zadní křídlo.

Vylepšená konstrukce má za následek zvýšení přítlaku o 45 % a konfigurace s otevřenou střechou zvyšuje celkový přítlak o 5 % díky většímu vertikálnímu zatížení vpředu a vzadu
Nová konstrukce zvyšuje přítlak o 45 %

Vylepšená konstrukce má za následek zvýšení přítlaku o 45 % a konfigurace s otevřenou střechou zvyšuje celkový přítlak o 5 % díky většímu vertikálnímu zatížení vpředu a vzadu. Při rychlosti 320 km/h vytváří Huayra R Evo větší přítlak, než je její provozní hmotnost. Váží celkem 1 060 kg v suchém stavu, což je asi o 68 kg méně než nová Miata.

Interiér

Uvnitř jsou sedadla, která Pagani potahuje nehořlavým materiálem, vybavená šestibodovými bezpečnostními pásy a opěrkami hlavy z uhlíkových vláken se speciální boční ochranou. Pagani nabízí konfiguraci s levostranným nebo pravostranným řízením.

Uvnitř jsou sedadla, která Pagani potahuje nehořlavým materiálem, vybavená šestibodovými bezpečnostními pásy a opěrkami hlavy z uhlíkových vláken se speciální boční ochranou
Uvnitř model nabízí sedadla s nehořlavým materiálem

Nápad na otevřený vůz Evo dostal Horacio Pagani při sledování závodu Formule Indy v Nashvillu. Dokončení vozu trvalo přibližně dva roky a podle Paganiho se může výkonem vyrovnat dnešním závodním vozům Le Mans Prototype 2.

Doufejme, že několik šťastných majitelů si své vozy vezme, aby toto tvrzení vyzkoušeli.

Zdroje: motor1, TowPoint