Hybridní éra WRC odstartovala na rallye Monte Carlo

Začátek nové éry. I tak by se dal nazvat nástup plug-in hybridních speciálů do královské kategorie rallye. Auta v této kategorii již nenesou název wrc, ale nově se označují jako Rally1. Zároveň vozidla kategorie R5 byly přejmenované na Rally2. Ve stejném označení pokračují i nižší kategorie.

Pojďme si shrnout nějaké informace o nových speciálech. Srdcem těchto vozidel zůstává 1,6 litrový přeplňovaný čtyř válec, který má výkon 280 kW. Jako novinka však je přidaný 100 kW elektromotor, který pracuje s napětím 750 V. Energii tento elektromotor čerpá z baterie o kapacitě 3,9 kWh.

Elektrické komponenty jsou umístěny v karbonové schránce. Tato schránka byla navržena tak, aby odolala nárazu až do síly 70 G. Kroutící moment se přenáší na všechny 4 kola prostřednictvím pětistupňové převodovky.

Královská rallye Monte Carlo

Šampioni rallye

Tento rok na závodníky čekaly 4 závodní dny rozdělené do 17 rychlostních zkoušek s celkovou porcí 296 km. Nejvíc pozornosti však přilákal nejúspěšnější závodník v historii rallye. 9 násobný mistr světa Sébastien Loeb a 8 násobný šampión Sébastien Ogier. Dva rivalové, dva Sébastianové, dva francouzi, zároveň dva nejlepší piloti historie rallye.

Ani jeden z favoritů se nezúčastnil celé sezóny, ale start hybridní éry si nemohli nechat ujít. Loeb ukončil své působení ve wrc již před několika lety, avšak sem tam se ukáže na nějakém šampionátu. Tento rok se vrátil za volant Fordu Puma Rally1. Otázkou zůstává, jestli ho uvidíme i v příštích ročnících?

Gier ukončil své působení v královské disciplíně rallye teprve minulý rok a tento rok se zúčastní pouze vybraných závodů. Šanci na získání titulu tak letos po dlouhé době dostane někdo jiný. Bude to zase Sébastian?

Zdroje: Racer, Vapol