Terénní Porsche 911 Dakar pro obtížné trasy

Nové terénní Porsche 911 Dakar, omezené na pouhých 2 500 exemplářů, je vybavené výkonem z modelu 911 GTS a užitečnou světlou výškou

Nové terénní Porsche 911 Dakar, omezené na pouhých 2 500 exemplářů, je vybavené výkonem z modelu 911 GTS a užitečnou světlou výškou.

V roce 2002 uvedla značka Porsche na trh první generaci SUV Cayenne. To se stalo pro stuttgartského výrobce sportovních vozů přelomovým okamžikem, který změnil situaci značky a přinesl jí obrovské zisky. Puristé model kritizovali, a to dvojnásob, když Cayenne přinesl menšího a stejně výnosného sourozence v podobě modelu Macan.

Porsche 911 Dakar

Ale peníze generované těmito prodejemi modelů vždy zajišťovaly stálý přísun investic do stále rozmanitější modelové řady 911. Možná je tedy v tomto novém modelu silná míra ironie, kterou umožnily zisky generované SUV značky. Jmenuje se Porsche 911 Dakar a jak název a vzhled napovídá, jde o model 911 vyvinutý pro jízdu v terénu.

Počet kusů modelu 911 Dakar se omezí na pouhých 2 500
Porsche 911 Dakar

Počet kusů modelu 911 Dakar se omezí na pouhých 2 500. Objednávky jsou již otevřené a ve Velké Británii stojí od 4,84 mil. korun. Vyšší cenu mají pouze modely 911 GT3 RS, Turbo S Cabriolet a Sport Classic. Není to jediné vysokozdvižné provedení známého výkonného vozu, které letos uvidíme. Automobilka Lamborghini posune výklenkový formát na úroveň superauta, když plně odhalí nový Huracan Sterrato.

Vůz si bere inspiraci z vítězství, kterého dosáhlo Porsche 953 v rallye Paříž-Dakar v roce 1984. A podle legendy, kterou tento vůz vytvořil, je 911 Dakar k dispozici s volitelným paketem nazvaným Rally Design Package

Pod kapotou Dakaru

Zdroj výkonu je známý, a to stejný dvakrát přeplňovaný plochý šestiválec 3,0 litru, který se používá v modelu 911 GTS. Jeho výkon je 473 koní a točivý moment 570 Nm a výkon se přenáší na všechna čtyři kola prostřednictvím osmistupňové převodovky PDK. Dohromady je schopný pohánět 911 Dakar připravený na jízdu v terénu se zrychlením z 0-100 km/h za pouhých 3,5 sekundy.

Přizpůsobený pro jízdu v divokém terénu

To, čím 911 Dakar skutečně vyniká, je jeho nový postoj. Ten je vytvořený kombinací na zakázku vyrobené karoserie a výrazně zvýšené světlé výšky díky nově vyvinuté technologii odpružení.

Vůz výrobci intenzivně vyvíjeli pro jízdu v terénu, na polních cestách, pouštních dunách, sněhu a ledu i na sypkém povrchu
911 Dakar

Jeho standardní světlá výška je o 50 mm vyšší než u modelu 911 Carrera S se sportovním odpružením. Avšak ji lze zvýšit o dalších 30 mm díky systému zdvihu čtyř rohů, který podle značky umožňuje modelu 911 Dakar účastnit se terénních dobrodružství.

Vůz výrobci intenzivně vyvíjeli pro jízdu v terénu, na polních cestách, pouštních dunách, sněhu a ledu i na sypkém povrchu. Standardně montované terénní pneumatiky obuté na 19 palců širokých kolech vpředu a 20 palců širokých položkách vzadu jsou více než přitakáním těmto novým schopnostem. Znamenají však, že Porsche považovalo za nutné elektronicky omezit maximální rychlost modelu 911 Dakar na 239 km/h (170 km/h v režimu plně zvednutého podvozku).

Nové technologie Porsche 911

V očekávání drsnějších a fyzicky náročnějších povrchů, které má 911 Dakar za úkol překonávat, využívá dynamické uložení motoru modelu GT3. To zajišťuje pružnou a citlivou úroveň tuhosti. Je také vybavený řízením zadní nápravy a stabilizací proti přetáčení Porsche Dynamic Chassis Control.

Vedle této stávající technologie vyvinuli inženýři Porsche pro Dakar dva speciální jízdní režimy. Režim Rally je údajně určený pro sypké povrchy podobné rychlostním zkouškám rallye. Nabízí program pohonu všech kol se zaměřením na zadní nápravu. Režim Offroad je určený speciálně pro maximální schopnosti a průchodnost vozu 4×4. Oba tyto režimy jsou vybavené také novým systémem Rally Launch Control.

Hmotnost a střešní nosič

Karosářská sada terénního Porsche 911 Dakar využívá plastové panely vyztužené uhlíkovými vlákny, aby se snížila hmotnost vozu. S hmotností 1605 kg je o 10 kg těžší než Carrera 4 GTS s převodovkou PDK. Kapota je převzatá z modelu 911 GT3, ale pevné zadní křídlo je nové. Stejně jako širší podběhy kol, mohutné boční prahy a nové přední a zadní nárazníky doplněné dodatečnou ochranou podběhů a chráněnými předními mřížkami z nerezové oceli.

Tvůrci rovněž vynalezli možnost střešního stanu
Terénní Dakar

Mezi další terénní prvky patří tažná oka vpředu i vzadu. Vůz se začne nabízet také s volitelným střešním nosičem s nosností 42 kg, LED osvětlením a 12V zásuvkou. Tvůrci rovněž vynalezli možnost střešního stanu.

Dvoumístný teréňák

Terénní Porsche 911 Dakar je striktně dvoumístný vůz, kde místo zadní lavice zaujímá rolovací klec. Vpředu jsou dvě plnohodnotná kbelíková sedadla a kabina je lehce čalouněná povrchem Race-Tex se zeleným prošíváním. Úpravu interiéru doplňují nášlapy a přístrojová deska s emblémem 911 Dakar. Vůz se na britských silnicích objeví na jaře příštího roku.

Zdroje: autoexpress, Towpoint