Značka Lotus: Elite ročník 1974

Rok 1974: Colin Champman přichází s novým vozem Elite od značky Lotus.

Starý Colin Chapman tímto vozem opravdu zamotal hlavu průměrnému bláznovi do sportovních vozů. Tady byl: Pevně přesvědčený o tom, že vozy značky Lotus jsou miniaturní sportovní vozy ze skleněných vláken, které se nasazují jako punčocháče. Bezvýhradný zastánce linie, že Lotusy jsou křehké stroje, které shazují matice, šrouby, svorky a kusy karoserie jako Alsasan vlasy. Potvrzený žák šířící evangelium, že vozy Lotus jsou nejlepší dvoumístné vozy na této straně Uranu. Má Lotus zaškatulkovaný tak pevně, že už ani nemusí číst silniční testy, aby si utvrdil své názory. Ve skutečnosti by pravděpodobně dokázal napsat přesvědčivý silniční test pouhým opakováním stokrát slyšených historek: „vzrušující, ale nespolehlivé… pohodlné, ale stísněné“ a tak dále a tak dále.

Pak Chapman zaútočí, zašermuje odznakem konstruktéra mistra světa v automobilových soutěžích a vrazí nový velký čtyřmístný poloterénní vůz Elite do všech showroomů, aby si připsal další dva body do tabulky.

Příznivci značky Lotus šílí

Fanoušci značky Lotus šílí. Elan se už téměř dva roky nevyráběl. Europas se už nedovážel. Jediný nový Lotus, který jste si koupili, byl čtyřmístný transportér. Zarytí fanoušci měli podezření, že Chapman oslavil čtyřicítku a jedním šikovným pohybem skončil na dně.

Komediální na tom všem je, že kdyby na blatníku Elite bylo napsáno Jaguar, BMW nebo dokonce Chevrolet, nadšenci by ho oslavovali jako nejvýznamnější novou koncepci sportovního automobilismu od dob Porsche 911. Ale protože na štítcích je neomylně napsáno Lotus, jsou zklamáni. Elite je příliš velký, příliš pohodlný, příliš pevný a celkově příliš kompetentní jako dopravní prostředek na to, aby byl skutečným vozem značky Lotus.

Lotus 1974

Ale existuje spousta nadšených řidičů, kteří si myslí, že „pravé“ vozy značky Lotus jsou příliš silná dávka. Říkají, že výkony formulových závodníků na silnici jsou sice vzrušující, ale něco z toho by se dalo vyměnit za trochu více prostoru mezi pedály. Alespoň tolik, aby jedna noha velikosti 44 nesešlápla všechny tři najednou. A bylo by příjemné slyšet rádio při dálničních rychlostech a nemuset jednou rukou řídit a druhou držet auto pohromadě. Ne, váš originální Lotus s vyplazeným jazykem a větrem ve vlasech není pro každého. A možná už není ani pro Colina Chapmana.

Elite od značky Lotus

Elite je především civilizovaný. Sedadla jsou měkká, klimatizace dostatečná a hluk tlumený. To se o vozech značky Lotus dříve říci nedalo. Přesto je vůz svým způsobem radikální – protože radikální je jediný způsob, jak popsat umístění čtyř cestujících do vozu, který je kratší a nižší než Corvette. Nenechte se mýlit, Elite je plně čtyřmístný vůz. Vpředu můžete mít dvoumetrového řidiče (prostor pro kolena, lokty, hlavu a všechno ostatní) a dalšího takového člověka můžete posadit hned za sebe na zadní sedadlo.

Nastupování není snadné. V autě vysokém méně než 1219 mm nikdy nebude, ale za tu námahu to stojí. Zadní sedadla, která obepínají tělo, jsou jako sedět v dobře čalouněném voze Formule 1 a pravděpodobně se k nim většina z nás nikdy nepřiblíží. Ve skutečnosti je Elite jedním z vozů, ve kterých můžete s úspěchem tvrdit, že zadní sedadla jsou vzrušujícím místem více než ta přední. Tady jste od krku až po kolena zachumláni do tkaného nylonu. Tunel hnacího hřídele tvoří dokonalou loketní opěrku uprostřed. Čtvrtkruhový panel tvarovali tak, aby odvedl stejnou práci na druhé straně. Stačí se opřít o opěrku hlavy a nechat se přepravovat.

Proč taková nejsou i Camara? A Mustangy? A Monzy? Jak může Colin Chapman, který je údajně závodník, a proto neví nic o designu osobních aut, vyrobit efektivnější osobní vůz než General Motors nebo Ford? Zdrcující obžalobou je, že zavazadlový prostor modelu Elite má větší objem než zavazadlový prostor Camara a větší než zavazadlový prostor Mustangu nebo Monzy, pokud v těchto kupé s hatchbackem necháte vztyčená zadní sedadla. To vše vypovídá něco o rozsahu představivosti detroitských kanceláří, které se zabývají plánováním produktů.

Lotus Elite

Hbitý, atletický a daleko lepší než „opravdické“ sportovní vozy

Elite značky Lotus by byl významným novým automobilem už jen kvůli efektivnímu balení pro cestující. Nicméně to je jen polovina příběhu. Tento vůz je také jedním z nejhbitějších a nejatletičtějších čtyřsedadlových vozů na silnici, daleko lepší než většina „opravdových“ sportovních vozů. Má takové napjaté a zároveň pružné odpružení, které překonává nerovnosti a proniká do zatáček tak, jak to umí jen Lotus. Vůz si přímo říká o to, abyste s ním jezdili ostře a rychle.

Navzdory velikosti a tvaru kombi zůstává Elite vozem značky Lotus až po podvozek s ocelovou kostrou. Řízení je v nízkých rychlostech těžké a spojka je rychlá, takže se s ním tak trochu perete z parkovacího místa. Pokud jedete klidně kolem bloku, působí Elite víceméně jako jakékoli jiné sportovní kupé. I když vám možná bude chvíli trvat, než si zvyknete na čelní sklo. Existuje však určitá hranice toho, jak vzrušující může být jakýkoli vůz v přímém směru a na rovině při rychlosti 32 km/h, a Lotus je touto hranicí vázán stejně jako každý Chevrolet.

Takže teprve když dáte volný průchod své bujnosti, zjistíte, jakým plnokrevníkem Elite ve skutečnosti je. Řízení je tím lehčí a rychlejší, čím rychleji jedete, a vůz projíždí zatáčky úžasnou rychlostí, aniž by byl patrný úhel smyku. Elite je tak dobře vyvážený, že byste se opravdu museli snažit, abyste se dostali do problémů. Proti vám neustále působí mírná nedotáčivost; pokud s ním opravdu hodně mrsknete, záď se uvolní. Ale všechny tyto věci se dějí v rychlostech, které jsou na silnici v rozmezí nerozvážnosti.

Řízení vozů značky Lotus

Na tom, že je řízení vozů značky Lotus tak zábavné, není vůbec nic záhadného. Samozřejmě mají disciplinovaný a propracovaný systém nezávislého zavěšení kol, ale ještě důležitější je jejich nízká celková hmotnost (v případě modelu Elite 1125 kg). S lehkými vozy není třeba „svalnatě“ jezdit, stačí jemné pobízení. A když jsou ovládací prvky přesné a dobře umístěné, jako je tomu v modelu Elite, můžete s nimi hrát jako virtuóz. Je jen málo čtyřmístných vozů, které vyvolávají takto povznesené pocity. A žádný z nich není americký.

Značka Lotus, model Elite 1974

Přesto vůz značky Lotus Elite vychází svým cestujícím vstříc velmi americkým způsobem, jak by za 16 300 dolarů (375 000 Kč) měl. Standardní výbavou jsou elektricky ovládané brzdy, elektrická okna, klimatizace (s vynikajícím bezvibračním kompresorem GM) a stereofonní kazeta AM/FM. Pouze motor se zdá být nedostatečný, a i ten je relativní. Celohliníkový motor se čtyřmi ventily na válec by byl jednoznačně tím nejlepším, co kdy Pinto potkalo. Jde o čtyřválec o objemu 2,0 litru, který točí až 7000 otáček, vyvine avizovaných 140 koní a v kompaktním Fordu by vyvolal nevídané přívaly zrychlení. Ani v Lotusu si nevede vůbec špatně – 16,7 sekundy a 134 km/h na půl kilometru.

Model Elite nabídne čtyřválcový motor

Motory však mají víc než jen zdokumentovaný výkon a exotické specifikace. Například válce, a těch se za takové peníze obvykle očekává hodně. U modelu Elite dostanete pouze čtyři, a navíc všechny vibrace, které s tím souvisejí. Inženýři značky Lotus si s izolací poradili vskutku dobře a motor má chvályhodně pružnou výkonovou křivku, ale stále víte, že jde o čtyři – což je sice adekvátní, ale ne „elitní“.

Nejhorší ze všeho je, že vás to sráží dolů, narušuje kouzlo magie, které jinak vůz obklopuje. Tento vůz značky Lotus je mimořádně svůdný stroj. Má všechny povrchové atrakce, které odlišují drahé vozy GT: dramaticky nízkou linii střechy; smyslný interiér čalouněný dřevěným dekorem, manšestrem z pohankové kůže a béžovým flanelovým čalouněním; a druh exkluzivity, který vám téměř jistě zaručí dvojí pohled na parkovišti u venkovského klubu. Zároveň se třpytí technologiemi.

Karoserie je vylisována ze sklolaminátu ze dvou kusů, spojených v pase a vybroušených do jemné aerodynamické hrany. Zavěšení kol je plně nezávislé a bubnové zadní brzdy jsou uvnitř, aby se snížila neodpružená hmotnost. K tomu se přidává několik praktických vychytávek, jako je nádrž na benzin s přívody na obou stranách vozu (takže nikdy nezáleží na tom, jak k pumpě přijedete) a stěrač na zadním skle, který usnadňuje viditelnost za deštivých dnů. Je to vůz, ve kterém můžete mít opravdovou radost z nejrůznějších důvodů. Ale nejlepší ze všeho je, že můžete vklouznout na levé přední sedadlo a nechat ho létat.

Nová strategie

Přesto Elite sráží mezi puristy mnoho rozpaků. Dokonce i prodejci jsou nejistí. Nejenže obchodovali s nejintenzivnějším typem sportovních vozů na trhu, ale jejich předchozí zboží stálo zhruba poloviční cenu než Elite. Tento vůz značky tedy vyžaduje zcela novou strategii. Prodejci se nyní potýkají s prodejní hodnotou zadních sedadel a mluví o spotřebě paliva, což je obvykle poslední vlastnost, která se v diskusích o vozech GT za 16 000 dolarů (370 000 Kč) zmiňuje.

Elite

Přesto je to důležitý bod. Testovací vůz C/D Elite dosahoval při běžné jízdě na ulici průměrné spotřeby téměř 11,8 l/100 km. Měli bychom také zdůraznit, že se jednalo o model z roku 1974. Automobiloví nadšenci zapomínají na staré oblíbené vozy a stejně tak neradi přijímají to, co považují za oslabený design. Elite však není zředěný Elan se zadním sedadlem. Je to spíše Mustang II dotažený do nejvyšších mezí, stejně jako by se dalo říci, že Elan byl hodně masírovaný MGB vylepšený až do podoby nezaměnitelně čistého sportovního vozu. O modelu Elite se bude mluvit. Až se tak stane, vznikne další legenda.