GKN Aerospace: palivový systém na kapalný vodík

Společnost GKN Aerospace prokázala proveditelnost použití zdroje kapalného vodíku ke zvýšení odolnosti bezpilotních leteckých systémů (UAS) pro vyhledávání a záchranu. Německo mezitím oznámilo nové financování vodíkových projektů po celém světě ve výši 13,4 mld. Kč.

GKN Aerospace

Společnost GKN Aerospace dodala pozemní demonstrátor leteckého palivového systému na kapalný vodík. Byl navržen, postaven a testován ve spolupráci s Filton Systems Engineering v rámci projektu Safe Flight financovaného Spojeným královstvím. Projekt se zabýval proveditelností kapalného vodíkového paliva jako zdroje pro zlepšení vyhledávání a záchrany UAS. „Tým předvedl tankování a skladování kapalného vodíku, úpravu a distribuci kryogenního plynu. Ale i použití palivových článků PEM k výrobě elektrické energie,“ řekl Max Brown, viceprezident pro technologii GKN. Projekt zásoboval energetický systém palivových článků vodíkem o požadované teplotě a tlaku. A to vše v rozsahu elektrických zátěží typických pro vyhledávací a záchrannou misi UAS.

Německo plánuje poskytnout 13,4 mld. Kč na podporu vodíkových projektů po celém světě prostřednictvím dvou nových vodíkových fondů. Fond rozvoje PtX ve výši 6 mld. Kč má podporovat investice do vodíku v rozvojových a rozvíjejících se zemích. Zatímco Fond rozvoje PtX ve výši 7,3 mld. Kč podpoří infrastrukturu. A také urychlí nástup zeleného vodíku na globální trh. „Nová ekonomika zeleného vodíku musí být spravedlivější než stará fosilní ekonomika,“ řekla na COP27 německá ministryně pro rozvoj Svenja Schulzeová. ,,To znamená, že rozvojové země musí také těžit z hodnotových řetězců budoucnosti.“

Podpora vodíkových projektů

GKN Aerospace: palivový systém na kapalný vodík
GKN Aerospace

Společnost Tree Energy Solutions (TES) a Švýcarská asociace provozovatelů zařízení pro energetické využití odpadu (VBSA) uzavřely partnerství na dekarbonizaci 29 závodů na energetické využití odpadu ve Švýcarsku. „Rozsahem partnerství se má stanovit, kolik CO2 se má ze Švýcarska odstranit a v jakém časovém období. I proto, aby se tato množství mohla zohlednit při dimenzování přepravní sítě v Německu, jakož i jakýchkoli navazujících tras,“ řekl. TES pracuje na kombinování vodíku a CO2 s cílem zajistit „obnovitelný a cenově dostupný eNG (zelený plyn)“ se zaměřením na Německo. 

Společnost First Hydrogen oznámila, že její první lehká užitková vozidla (LCV) s nulovými emisemi brzy podstoupí testovací jízdy poblíž Birminghamu ve Spojeném království. „Tento týden dokončilo první z předváděcích vozidel společnosti vodíkové palivo. A to při tlaku 700 barů v závodě ITM/Motive v Rainhamu v Essexu,“ napsala společnost.

SunHydrogen investoval 230 mil. Kč do TECO 2030 a zaujme jednu pozici v představenstvu norského technologického vývojáře. „V rámci investice se obě strany dohodly na další regulaci svého společného záměru usilovat o potenciální obchodní kombinaci. Jejímž prostřednictvím bude prozkoumána up-kotace investora na burzu v USA,“ uvedl americký SunHydrogen.

NeoGreen Portugal, společný podnik mezi kanadskou NeoGreen Hydrogen a portugalskou Frequent Summer, oznámil investici 25,2 mld. Kč do elektrárny na zelený vodík. A to v portugalském Sines s kapacitou elektrolýzy více než 500 MW.

Zvláštní zmocněnec amerického prezidenta pro klima John Kerry a ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko oznámili pilotní projekt demonstrující výrobu čistého vodíku a čpavku. A to pomocí malého modulárního jaderného reaktoru (SMR) a elektrolýzy pevných oxidů na Ukrajině. 

Zdroj: pv-magazine, Vapol