Šnorchlování – 7 nejlepších míst na světě

Nemusíte být certifikovaní potápěči, abyste se mohli setkat tváří v tvář s některými z nejzajímavějších mořských tvorů. V některých destinacích můžete jednoduše vyrazit z písku na mělčinu s maskou a šnorchlem a užít si neuvěřitelná setkání s mořskými živočichy. Šnorchlování.

Od plavání s mantami v Austrálii po pozorování žraloků velrybích v Mosambiku – zde je sedm nejlepších míst pro šnorchlování na světě.

1. Fernando de Noronha, Brazílie

Fernando de Noronha je sopečné souostroví u severovýchodního pobřeží Brazílie, které je přísně chráněnou ekologickou krajinou, oblíbenou mezi přírodovědci a mořskými biology, s členitým pobřežím a rozmanitými ekosystémy.

Je proslulý svými nezastavěnými plážemi a jedinečným šnorchlováním. V teplých smaragdových vodách s viditelností až 40 m můžete pozorovat mořské želvy, rejnoky, žraloky citronové a útesové. Na pláži se také nachází největší koncentrace rezidentních delfínů pruhovaných na světě.

Na pláži Baía do Sancho, kterou mnozí považují za nejkrásnější pláž v Brazílii, umožňuje písčité dno zastavení lodí, aniž by došlo k poškození korálů. K dalším místům vhodným pro šnorchlování patří Baía dos Porcos, Sueste, Morro de Fora a Porto s přístupnými vraky lodí plnými mořského života.

šnorchlování v Brazílii
Šnorchlování v Brazílii

2. Místo pro šnorchlování – Ostrov Lady Elliot, Velký bariérový útes, Austrálie

Nejjižnější korálová zátoka Velkého bariérového útesu. Ostrov Lady Elliot, nabízí jedno z nejlepších šnorchlování v Austrálii a je známá především díky mantám. Hnízdícím mořským želvám a ekologickým referencím.

Prozkoumejte mořské dno plné korálových zahrad a bohatého mořského života, včetně obřích mant, barakud a žraloků leopardích. Mělká laguna lemující východní stranu ostrova je nejvhodnější pro rodiny s dětmi a začátečníky, zatímco korálové zahrady na západní straně mají hlubší vody ideální pro zkušenější šnorchlaře.

Ostrov Lady Elliot se nachází v jedné ze „zelených zón“ Velkého bariérového útesu a těší se nejvyšší úrovni ochrany životního prostředí, kterou využívají i keporkaci, kteří těmito vodami migrují od června do října.

3. Zátoka Hanauma, Oahu, Havajské ostrovy

Zátoka Hanauma Bay, která se nachází v kráteru starobylé sopky, je obklopena palmami a je domovem korálového útesu starého 7000 let a patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším místům pro šnorchlování na Havaji.

Přijeďte brzy, abyste se vyhnuli davům, pak si nasaďte šnorchlovací vybavení a ponořte se přímo do klidných mělkých vod: stovky neonově zbarvených druhů ryb, korálů, úhořů a mořských želv čekají nedaleko od vysněné pláže s bílým pískem. Za útesem můžete také prozkoumat štěrbiny a jeskyně plné dalšího mořského života.

Zátoka je součástí přírodní rezervace a chráněné oblasti mořského života. V pondělí a úterý je uzavřena, aby se minimalizoval dopad na ekosystém, a v jeden den sem může zavítat maximálně 3000 návštěvníků. Vstup je nutné si rezervovat a je zpoplatněn.

Na šnorchlování se vyplatí přivstat
Na šnorchlování se vyplatí přivstat

4. místo pro šnorchlování – Ostrovy Raja Ampat, Indonésie.

Jihovýchodní Asie oplývá velkolepými místy pro potápění a šnorchlování. Indonéský Raja Ampat se svými plážemi s jemným bílým pískem, skrytými lagunami a působivou rozmanitostí mořského života a korálových útesů je pravděpodobně na vrcholu seznamu hvězd.

Množství a rozmanitost zdejšího mořského života je tak ohromující, že vědci označili Raja Ampat za biologickou horkou oblast. Domnívají se, že zdejší útesové systémy doplňují útesy v celém jižním Pacifiku a Indickém oceánu.

Vyzbrojeni maskou, šnorchlem a ploutvemi budete mít volnou ruku k prozkoumávání mangrovových porostů v modrých vodách Raja Ampatu. Také v mořské oblasti, která se pyšní více než tisícem druhů útesových ryb, stovkami druhů korálových útesů, několika druhy mořských želv a majestátními mantami.

Raja Ampat
Raja Ampat

5. Pláž Tofo, Inhambane, Mosambik

Jihovýchodní africká země Mosambik nabízí podél svého nedotčeného pobřeží Indického oceánu spoustu vynikajících míst pro šnorchlování. Teplé tyrkysové vody, které omývají pláže lemované dunami, zde oplývají hejny barevných ryb a zachovalými korály.

Vody u pláže Tofo v jižní provincii Inhambane jsou obzvláště bohaté na mořskou biodiverzitu. Nejvíce proslulé velkou populací žraloků velrybích. Je to jedno z mála míst na světě, kde se tito jemní obři vyskytují celoročně.

V těchto vodách se vyskytují také manty, mořské želvy a delfíni. Když k tomu připočtete, že se zde od června do října zastavují keporkaci, přidáte si Mozambik na seznam míst, kde se můžete šnorchlovat.

Tofo Beach ideální pro šnorchlování
Tofo Beach ideální pro šnorchlování

6. místo – West Bay a Mary’s Place, ostrov Roatán, Honduras

Roatán je největší a nejrozvinutější z honduraských ostrovů v zálivu a jedno z nejlepších míst pro šnorchlování v Karibiku.

Ostrov je lemován neuvěřitelně rozmanitým korálovým útesem bohatým na tropické ryby a je rájem pro potápění a šnorchlování.

Vydejte se na nedotčenou pláž s bílým pískem v Západním zálivu. Tam můžete hned u břehu pozorovat papuchalky, motýlovce a ďasovité ryby, nebo se vydejte na jih k Mary’s Place. Potápěčské lokalitě, která se točí kolem obrovské štěrbiny, kde na hladinu často vyplouvají mořské želvy, orlí rejnoci a groupery.

Ráj pro šnorchlování
Ráj pro šnorchlování

7. místo pro šnorchlování – Zátoka Abu Dabbab, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam v jižním Egyptě je jedním z mála míst na světě, kde lze spatřit nepolapitelného dugonga. Vzácného a méně známého příbuzného kapustňáka, který odedávna inspiroval mýty a legendy o mořských pannách napříč kulturami.

Mělké vody, ochranné útesy a hojná mořská tráva v Abú Dabbábu přitahují a udržují malou populaci dugongů, kterým se kvůli jejich zvykům při pojídání trávy přezdívá „mořské krávy“.

Mezi další obyvatele zálivu. Kteří se vyskytují kolem zachovalých korálových útesů, patří obrovské mořské želvy, papuchalkové, ďasové, barakudy a mořští koníci, zatímco písečné mořské dno je také domovem rejnoků.

Nepolapitelný dugong
Nepolapitelný dugong

Zdroje: Lonely Planet, Vapol