Co staří Římané svačili na krvavých podívaných?

Archeologové zkoumali kanály pod Koloseem v Římě. Zjistili, že návštěvníci jedli fíky, třešně a ořechy. Nálezy připomínají slavnou filmovou komedii.

Scéna z ,,Život Briana“ je legendární. V komedii Monty Python, která se umístila na 28. místě v žebříčku nejlepších britských filmů všech dob Britského filmového institutu, stejnojmenný Brian pracuje jako prodavač v římské aréně. Členům ,,Popular Front of Judea“, kteří právě diskutují o emancipačních otázkách, nabízí působivý výběr svačin: skřivinové jazyky, játra střízlíka, mozky pěnkavy, vycpané ušní boltce jaguárů a lupínky z vlčích struků. Nakonec si koupí dva pytlíky vydřích nosů. A Brian se připojí k boji proti římské okupaci. Což byla nadsázka, a tedy fikce.

Koloseum v Římě

Ve skutečnosti je známo, co staří Římané z vyšší třídy jedli – exotické ptáky, delfíny a pravděpodobně i žirafy, a to zejména doma. Archeologové se také zabývají otázkou, co staří Římané jedli v arénách. Z Kolosea v Římě, nejpůsobivějšího amfiteátru starověku, nyní existují nové pohledy na tuto otázku. Vracejí se k výkopu zahájenému v lednu 2021 v kanalizačních systémech budovy, která je stará asi dva tisíce let. Bylo prozkoumáno 70 metrů stok, částečně pomocí dálkově ovládaných robotů.

Co staří Římané svačili na krvavých podívaných
Řím

Kosti medvědů a velkých koček

Podle BBC Alfonsina Russo, vedoucí Archeologického parku, který spravuje Koloseum, uvedla, že se nalezly zbytky fíků, třešní, ostružin a ořechů. Také se nalezly kosti zvířat, jako jsou medvědi a velké kočky. Zvířata by se pravděpodobně účastnila bojů v aréně. S nálezů se člověk podle Russo dozví více o „zkušenostech a zvycích lidí“, kteří během události přišli do obrovské budovy.

Vstup do Kolosea byl pro svobodné obyvatele Říma a Říše zdarma. Před asi 50 000 lidmi se v eliptické aréně konaly kruté zápasy gladiátorů a hony na zvířata.

Při současných vykopávkách se nalezly i starověké mince, včetně 50 bronzových mincí z pozdní doby římské z let 250 až 450. Za zmínku stojí také stříbrná pamětní mince z doby kolem roku 170, která sloužila k oslavě desátého výročí vlády císaře Marka Aurelia. Koloseum sloužilo asi do roku 523 a později chátralo.

Zdroj: spiegel, TowPoint