Solární úl v Jižní Koreji

Společnost Hanwha Group si připomněla Světový den včel odhalením prvního solárního úlu v zemi. FV moduly na úlu tak generují elektřinu pro automatické sledování a řízení vnitřních podmínek.

Hanwha Group instalovala první jihokorejský solární úl na Korejské národní univerzitě zemědělství a rybolovu (KNUAF), a to jako součást pilotního programu na zvýšení populace nejvýznamnějších světových opylovačů. Přibližně 40 000 včel pomůže opylovat ovocné stromy v areálu a také vegetaci v okolních lesních oblastech.

„Solární úl se tak skládá ze dvou částí: inteligentního vnitřního úlu, který řídí růstové prostředí včel, a vnější struktury, která tak poskytuje úlu elektřinu. Konstrukce se vyrábí z panelů Q. PEAK DUO XL-G10 společnosti Q Cells uspořádaných tak do šestiúhelníkového tvaru, aby připomínaly formát buněk včelího úlu,“ řekl Albert Parker, ředitel komunikačního výboru Hanwha.

V průměru panely vyrobí více než 10 kWh elektřiny za den, a v létě dosahují maximálně 15 kWh za den. Elektřina generovaná FV panely se tak má použít k automatickému sledování a řízení teploty, vlhkosti, vody a potravy uvnitř konstrukce. Čímž se včelám i udrží stabilní prostředí pro růst. Data lze monitorovat a ovládat v reálném čase prostřednictvím aplikace chytrého systému včelího úlu.

Solární úl v Jižní Koreji
Solární včelí úl – společnost Hanwha Group

,,Solární úl účinně zvýší populaci včel a zachová druh, protože může sledovat růst včel v reálném čase. A okamžitě detekovat choroby a škůdce,“ řekl profesor Hye-Kyung Kim z oddělení průmyslové entomologie na KNUAF.

Důkazy naznačují, že koncentrace včel v okruhu 1 kilometru od solární farmy by mohla být až čtyřikrát vyšší než na jiných zemědělských lokalitách. Výrazný nárůst lze přičíst rozsahu rostlinných druhů, které často rostou v okolí solárních farem.

Hanwha Group uvedla, že pilotní projekt by mohl pomoci vyvrátit domněnku, že solární farmy negativně ovlivňují ekosystémy včel. Společnost čeká na výsledky projektu, aby určila, zda instalovat další solární úly, řekl Parker.

Zdroj: pv-magazine, Vapol